natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Johnson chválí NATO a doufá v lepší vztahy s Ruskem

  23. prosince 2019  16:38

  Britský premiér Boris Johnson. | foto: NATO Photos

  Johnson chválí NATO a doufá v lepší vztahy s Ruskem

  Britský premiér Boris Johnson prohlásil, že považuje Severoatlantickou alianci za nejúspěšnější obranný pakt za posledních pět set let a že ji čeká „skvělá budoucnost“. Premiér to uvedl během návštěvy britských vojáků, kteří jsou součástí mise NATO v Estonsku. Johnson také ujistil svého estonského protějška Juriho Ratase ohledně trvající britské podpory jeho zemi.

  Johnson prohlásil, že jako mnoho lidí v západní Evropě doufá v lepší vztahy s Ruskem. „Chceme lepší obchodní vztahy, chceme více obchodu, ale je to stále neuspokojivé, jelikož spolu máme hrozné problémy,“ uvedl premiér.

  Kam dál?
  RUSI: Rusko má nad Británií jasnou palebnou převahu (27.11. 2019)

  Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (USA/ČR)

  ---

  USA oficiálně spustily vesmírné síly

  Americký prezident Donald Trump oficiálně spustil program vesmírných sil, které se staly novou větví armády USA. „Vesmírné síly nám pomohou odstrašit agresi a získat ultimátní převahu,“ prohlásil Trump, podle kterého je americká nadvláda ve vesmíru naprosto klíčová. Prezident schválil financování této větve armády ve výši 40 milionů dolarů na první rok, které jsou součástí celkového obranného rozpočtu USA ve výši 738 miliard dolarů.

  Vesmírné síly by měly chránit americké zájmy na orbitě, jako jsou stovky satelitů pro komunikaci a sledování. USA nicméně neplánují do vesmíru umístit vojáky. „To, co bylo jednou mírové a beze sporů, je nyní přeplněné a konfliktní,“ popsal vesmírný prostor americký viceprezident Mike Pence a upozornil na pokrok Číny a Ruska v této doméně.

  Kam dál?
  Putin se bojí militarizace vesmíru (5.12. 2019)

  Zdroj: BBC (Velká Británie)

  ---

  Průzkum: Přes 50 % Ukrajinců považuje NATO za bezpečnostní záruku

  Ukrajina by měla vstoupit do Severoatlantické aliance, aby zajistila svou bezpečnost, myslí si 50,3 % dotázaných Ukrajinců v průzkumu Centra pro aplikovaný výzkum. Naopak 19 % účastníků studie považuje za vhodnější neutralitu Ukrajiny a 9 % věří, že aliance s Ruskem by přinesla větší bezpečnost.

  Podle průzkumu jsou většími podporovateli vstupu do NATO obyvatelé západní Ukrajiny - 69 %, zatímco na jihu a v Donbase má Severoatlantická aliance nejmenší podporu - 29 %. Celková podpora vstupu do NATO vzrostla během uplynulých pěti let o 20 %.

  Kam dál?
  Ukrajinská armáda splní standardy NATO v roce 2020, tvrdí ministr obrany (20.12. 2019)

  Zdroj: Ukrinform (Ukrajina)

  ---

  Libyjská milice zajala tureckou loď

  Libyjská milice pod velením generála Chalífy Haftara zajala tureckou loď i s posádkou. Stalo se tak jen několik hodin poté, co turecký parlament schválil obraný pakt s libyjskou vládou sídlící v Tripolisu. Loď mířila ke kontrole nákladu u libyjského přístavu Rás al-Hilál.

  Haftar hrozí, že zajme všechny turecké lodě v libyjských vodách, které povezou zbraně a pomoc tripoliské vládě. Již předtím zadržel několik tureckých občanů ve východní Libyi, které však následně propustil.

  Kam dál?
  Libye přijala tureckou nabídku vojenské pomoci (20.12. 2019)

  Zdroj: Bloomberg (USA)

  ---

  Saúdská Arábie odsoudila na smrt pět lidí za vraždu novináře v Turecku

  V Saúdské Arábii bylo odsouzeno na smrt pět mužů za vraždu saúdského novináře Džamala Chášukdžího. Ten byl zavražděn loni na saúdském konzulátu v Istanbulu. Tato aféra znamenala největší diplomatickou krizi Saúdské Arábie za poslední dobu, kdy se od ní mnoho zemí distancovalo.

  Viny byl však nyní zproštěn Saúd Kahtání, který byl vrchním poradcem korunního prince Mohammeda bin Salmána. USA přitom na Kahtáního uvalily sankce a podle americké CIA byla údajně vražda provedena přímo na rozkaz korunního prince.

  Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

  kpa; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media