Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Jak silné je NATO?

19. února 2015  17:08
Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Jak silné je NATO?

Válka na Ukrajině a hrozba konfliktu v Pobaltí vyvolávají otázku, zda případný agresor uvěří v platnost článku 5 Washingtonské smlouvy – dle kterého je útok na jednoho člena NATO považován za útok na všechny.

Bývalý SACEUR Wesley Clark považuje za klíčovou vlastnost Aliance odhodlání jednat. Agresor ovšem neuvěří v sílu NATO, pokud je zde prostor pro pochyby o skutečné aktivaci článku 5. Generál Clark nevidí rozdíl mezi ruskými speciálními jednotkami v neoznačených uniformách a provokací, kterou Hitler využil k nařízení útoku na Polsko. Vůdci západních demokracií se musí zbavit ostychu a nenechat se zastrašit.

Bývalý generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen je zklamaný, že se s Ruskem nepodařilo vybudovat partnerství. Nové období bude podle něj velmi podobné éře studené války – ruská agrese má být „budíčkem.“ Tváří v tvář hybridnímu konfliktu je potřeba se přizpůsobit a zlepšit schopnosti NATO.

Profesor Alexander Matelaar z bruselské univerzity tvrdí, že výdaje členů Aliance na obranu musí být restrukturalizovány, je potřeba vydávat více prostředků na vybavení než na výplaty. Profesorka politologie na Concordia College v Minesotě Rebecca Moore upozorňuje, že po rozpadu Sovětského svazu NATO přijalo nové, více politické poslání. V posledních letech však možná „sešlo z cesty“ a nyní postrádá klíčovou společnou vizi.

Kam dál?
Musíme přizpůsobit bezpečnostní strategii ruské hybridní válce, varuje Německo (18.2. 2015)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Putin by mohl ohrozit baltské státy, NATO je připraveno bránit se hrozbě

NATO se podle britského ministra obrany Michaela Fallona připravuje na obranu proti ruské agresi, která představuje „skutečné a aktuální nebezpečí“ pro Pobaltí. Po ohrožování Lotyšska, Litvy a Estonska však ruský prezident Vladimir Putin začíná ponorkami a bojovými letouny „zkoušet“ obranu britského území. Ministr Fallon dodal, že nemá zájem na závodech ve zbrojení, nicméně Spojené království by mělo obnovit své jaderné schopnosti.

Výdaje na obranu Ruska jsou znepokojivé, neprobíhá jen modernizace konvenčních sil, ale také jaderných zbraní. Podle ministra Fallona „pan Putin představuje pro Evropu stejně velké nebezpečí jako Islámský stát.“ Panují obavy, že Rusko by mohlo v Pobaltí využít stejné podvratné metody, jaké byly využity při anexi Krymu. V reakci na to Spojené království vysílá své jednotky na osm různých míst napříč východní Evropou.

Kam dál?
Musíme přizpůsobit bezpečnostní strategii ruské hybridní válce, varuje Německo (18.2. 2015)
V porovnání s bezohledným Putinem je na NATO vidět únava z boje (17.2. 2015)

Zdroj: Daily Mail (Velká Británie)

---

NATO tlačí Rusko ke stažení sil z východní Ukrajiny

Severoatlantická aliance naléhá na Rusko, aby stáhlo všechny své jednotky z východní Ukrajiny a ukončilo podporu proruských separatistů. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dále vyzývá Rusko k dodržování dohody z Minsku. Stoltenberga znepokojuje zhoršující se situace, příměří není dodržováno.

Generální tajemník prohlásil, že ruští vojáci, dělostřelectvo a jednotky protivzdušné obrany jsou na Ukrajině nadále aktivní. Dochází také k hromadnému přesouvání tanků a ozbrojených vozidel přes rusko-ukrajinskou hranici. Dohodu ohrožuje nerespektování příměří ze strany separatistů a bránění pozorovatelům OBSE v přístupu do oblasti.

Kam dál?
Povstalci tvrdí, že obsadili Debalceve navzdory uzavřenému příměří (18.2. 2015)

Zdroj: Yahoo News / AFP (USA)

---

Australští vojáci zůstanou v Afghánistánu i po 2016, věří NATO

Severoatlantická aliance věří v prodloužení australského závazku v Afghánistánu i po roce 2016. Předseda vojenského výboru NATO generál Knud Bartels uvedl, že porážka organizace Islámský stát (IS) na Středním východě a vytvoření udržitelných podmínek pro vládní instituce může trvat „dlouhou dobu.“ Podle současného plánu se polovina ze 13 tisíc koaličních vojáků stáhne koncem letošního roku, zbytek jednotek by měl odejít do konce roku 2016.

Afghánský prezident Ašraf Ghání nicméně již požádal koaliční země o možnost prodloužení jejich působení, pokud budou bezpečnostní složky státu nadále potřebovat podporu. Generál Bartels řekl, že formování další mise bude záležet na podmínkách v zemi po skončení současné mise NATO Resolute Support. Aliance doufá, že Austrálie se k další misi připojí, může poskytnout finanční zdroje pro rozvoj Afghánistánu a jeho národní bezpečnosti.

Kam dál?
NATO: S pomocí Afghánistánu počkáme podle aktuálního vývoje (17.2. 2015)

Zdroj: International Business Times (USA)

---

Rusko odstartovalo vojenské cvičení na severozápadě země

Na severozápadě Ruska začalo letecké vojenské cvičení, kterého se účastní více než 50 stíhaček, vč. strojů Su-34, MiG-29ST, MiG-31BM a různých modifikací letounů Su-27. Piloti budou nacvičovat spolupráci při hledání a zneškodňování vzdušných cílů a elektronické odpalování raket.

Klíčovou částí akce bude cvičení „Ladoga-1015,“ které proběhne nad největším evropským jezerem Ladoga, poblíž Petrohradu.

Kam dál?
Kvůli ruským cvičením by Aliance měla zvýšit aktivitu v Pobaltí, zní z Polska (9.1. 2015)

Zdroj: Press TV (Írán) 

voj; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.