natoaktual.cz

SPECIÁL: Víme, co máme

Pilotní série projektu na podporu
domácího obranného průmyslu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Itálie sníží své na výdaje na obranu, navzdory Trumpovi

  27. července 2018  15:20
  Itálie disponuje třemi loděmi třídy San Giorgio - ITS San Giusto (na obrázku), ITS San Marco a ITS San Giorgio. | foto: NATO JFC Naples

  Itálie sníží své na výdaje na obranu, navzdory Trumpovi

  Itálie bude příští rok snižovat své výdaje na obranu, přestože v současnosti vydává na obranu pouze 1,15 procent HDP, čímž výrazně zaostává za dvouprocentním požadavkem, který od členských států NATO požaduje Donald Trump.

  Rozhodnutí oznámil italský ministr zahraničí Enzo Moavero Milaesi. Italská vláda se přitom ve věci obranného rozpočtu donedávna vyjadřovala právě opačně. Například ještě v červnu italská ministryně obrany potvrdila záměr vlády dosáhnout na cílové dvě procenta HDP.

  Kam dál?
  Macron: Francie dosáhne 2 % HDP na obranu v roce 2025 (17.7. 2018)

  Zdroj: Express (Velká Británie)

  ---

  Britské Typhoony zasahovaly kvůli ruským bombardérům nad Černým mořem

  Britská armáda vyslala letouny Typhoon v reakci na ruská letadla Su-24 FENCER operující poblíž vzdušného prostoru Severoatlantické aliance nad Černým mořem. Vyslání stíhaček, které operují ze základny v Rumunsku, bylo reakcí na podezřelé bombardéry, které mířily směrem ke vzdušnému prostoru NATO.

  Ruská letadla letěla nad Černým mořem a byla spatřena dvěma piloty Typhoonů, kteří jsou na místě přítomni na základě politiky ochrany vzdušného prostoru NATO.

  „Dnešní akce pro nás nebyla ničím neznámým a šla podle plánu,“ okomentoval akci jeden z pilotů.

  Zdroj: The Sun (Velká Británie)

  ---

  Nový zákon zabrání Trumpovi vystoupit z NATO bez souhlasu senátu

  Skupina amerických senátorů představila zákon, který má zabránit prezidentu Donaldu Trumpovi ve vystoupení ze Severoatlantické aliance bez souhlasu senátu. Senátoři oznámili, že zákon bude „formalizovat senátní postoj k odstoupení od Washingtonské smlouvy“. Zákon také umožňuje senátní právní radě zažalovat vládu, pokud se pokusí vystoupit z Aliance bez senátního souhlasu.

  Obavy ohledně přístupu Donalda Trumpa k NATO významně vzrostly poté, co zpochybnil závazek USA ke kolektivní obraně podle článku 5 Severoatlantické smlouvy.

  Kam dál?
  Vystoupení z NATO bychom zabránili, říkají američtí senátoři (20.7. 2018)

  Zdroj: CNN (USA) 

  ---

  Severní Korea má nového náčelníka generálního štábu

  Státní severokorejská média oficiálně potvrdila, že novým náčelníkem generálního štábu se stal Ri Yong Gil. Severokorejský vůdce Kim Čong-un nyní zaměřuje svou pozornost na ekonomiku a zlepšování diplomatických vztahů se Spojenými státy americkými a podle amerických analytiků kvůli tomu nahrazuje staré, konzervativnější představitele armády, kteří jsou spjati se státní jadernou doktrínou, loajalisty, kteří budou následovat jakékoliv změny, ke kterým Kim přikročí.

  Všichni nově povýšení vojáci jsou mladší než jejich předchůdci, přestože je jim přes 60 let. Ri Yong Gilovi je 63 let a je o 21 let mladší než jeho předchůdce.

  Zdroj: Reuters (USA) 

  ---

  Trump tvrdí, že „diktátorům“ států NATO se daří rychle navyšovat výdaje na obranu

  Mezi vedoucími představiteli zemí NATO je „diktátor nebo dva“ a tito američtí spojenci byli prvními, kterým se podařilo zvýšit výdaje na obranu, tvrdí americký prezident Donald Trump.

  Přestože Trump neoznačil lídry, které považuje za diktátory, přišel s tímto prohlášením krátce poté, co odsoudil zadržení amerického pastora Andrewa Brunsona v Turecku kvůli podezření ze špionáže.

  Trump také obhajoval své požadavky vůči ostatním členským státům NATO ohledně výdajů na obranu. „Odvedl jsem skvělou práci, ale nemluví se o tom,“ řekl. „Objevovaly se články o mém postoji k NATO a nic se v nich neříkalo o stovkách miliard dolarů, na kterých jsme se dohodli, že budou zaplaceny,“ dodal Trump.

  Kam dál?
  Trumpův přístup k NATO pomohl, tvrdí britská premiérka (17.7. 2018)

  Zdroj: Washington Examiner (USA)

  abo; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu