natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  ISAF bude stahovat své vybavení přes středoasijské republiky

  5. června 2012  15:51

  S ukončováním mise NATO v Afghánistánu význam zásobovacích tras ještě narostl. | foto: PIO PRT QiN / ISAF

  ISAF bude stahovat své vybavení přes středoasijské republiky

  Severoatlantická aliance dosáhla dohody s Kazachstánem, Kyrgyzstánem a Uzbekistánem o možnosti odvozu svého vybavení z Afghánistánu přes jejich území. Přejezd přes území těchto tří zemí umožní Alianci vyhnout se Pákistánu, který uzavřel své zásobovací trasy pro alianční konvoje loni v listopadu.

  Stahování zásob aliančních jednotek z Afghánistánu přes Kazachstán, Kyrgyzstán a Uzbekistán bude asi šestkrát dražší než přes Pákistán, a proto je možné, že uzavření dohod s těmito třemi zeměmi má být nástrojem k vytvoření tlaku na Islámábád k otevření zásobovacích tras. NATO a Pákistán vyjednávají o výši příspěvku, který bude Aliance platit Islámábádu za průjezd konvoje přes jeho území.

  Kam dál?
  Jednání o zásobovacích cestách budou tento týden pokračovat 

  Zdroj: The Nation (Pákistán) 

  ---

  NATO podepsalo novou dohodu o partnerství s Novým Zélandem

  Severoatlantická aliance a Nový Zéland podepsaly novou dohodu o partnerství a generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen zároveň oznámil, že se poprvé vydá na návštěvu Austrálie. Obě události jsou znakem alianční snahy o zlepšení vztahů s nealiančními zeměmi zapojenými do operace v Afghánistánu.

  „Možná jsme od sebe vzdáleni geograficky, ale spojují nás společné hodnoty a závazky. Nový Zéland odvádí v Afghánistánu skvělou práci již od roku 2003 a chci poděkovat kiwi jednotkám za jejich odvahu, profesionalitu a oběti,“ uvedl Rasmussen při podpisu smlouvy o Programu individuální partnerské spolupráce. Ta umožní prohloubení spolupráce v oblasti kyberobrany, krizového managementu a výcviku.

  Austrálie má v Afghánistánu 1 550 vojáků, což je nejvíc ze všech nečlenských zemí NATO. Nový Zéland do mise ISAF přispívá 189 vojáky. 

  Kam dál?
  Nový Zéland nechá elitní vojáky v Afghánistánu déle 

  Zdroj: The New Zealand Herald (Nový Zéland) 

  ---

  Pákistán: Bez omluvy od USA zásobovací trasy neotevřeme

  Spojené státy americké by se měly omluvit za nálet, který loni v listopadu zabil 24 pákistánských vojáků, pokud chtějí, aby Islámábád otevřel své zásobovací trasy pro alianční konvoje, uvedla pákistánská ministryně zahraničí Hina Rabbání Char. Na nutnosti americké omluvy se shodl pákistánský parlament.

  Uzavření pákistánských zásobovacích tras nyní nutí Alianci využívat delších severních tras vedoucích přes Rusko, Kazachstán, Kyrgyzstán a Uzbekistán, což přepravu aliančních zásob z Afghánistánu prodražuje.

  Omluva ze strany amerického prezidenta Baracka Obamy před blížícími se prezidentskými volbami v USA je však nyní málo pravděpodobná, protože by se stal terčem útoků svého republikánského vyzyvatele Mitta Romneyho.

  Kam dál?
  Pákistán: Omluva za nálet NATO nestačí
  USA: Za nálet v Pákistánu nebude nikdo potrestán

  Zdroj: The Express Tribune (Pákistán)

  ---

  Asad zřejmě unikne stíhání Mezinárodním trestním soudem

  Poté, co bylo ve městě Húlá zabito 110 lidí jednotkami syrského prezidenta Bašára Asada, posílily hlasy volající po jeho postavení před Mezinárodní trestní soud za zločiny proti lidskosti a válečné zločiny. Ty jsou definovány v článcích 7 a 8 Římského statutu, který je zakládající listinou Mezinárodního trestního soudu.

  Problémem však je, že Sýrie je pouze signatářským státem Římského statutu a smlouvu dosud neratifikovala, a proto se Asad může stíhání před Mezinárodním trestním soudem vyhnout.

  Existuje ještě jeden způsob, jak Asada před tento soud postavit. Rada bezpečnosti OSN může soudu přikázat, aby Asada vyšetřovala. Dokud však Sýrie bude mít podporu Ruska a Číny, je i tato možnost málo pravděpodobná.

  Zdroj: Today’s Zaman (Turecko)

  ---

  Libyjská armáda znovu získala kontrolu nad tripoliským letištěm

  Libyjská armáda znovu převzala kontrolu nad mezinárodním letištěm v Tripolisu poté, co se jej na krátkou dobu zmocnili bývalí libyjští rebelové ze skupiny al-Awfea. Ti požadovali propuštění jednoho ze svých vůdců, který je zřejmě zadržován libyjskými představiteli v Tripolisu.  

  „Někteří z povstalců utekli a jiní se bez odporu vzdali. Zatčeno bylo asi třicet až čtyřicet lidí,“ uvedl zástupce libyjského ministra vnitra Omar al-Chadrawi.

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  epl; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media