Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Alianční síly v Afghánistánu osvobodily humanitární pracovníky

4. června 2012  16:42
Jednotky ISAF v Afghánistánu. | foto: NATO - ISAF

Alianční síly v Afghánistánu osvobodily humanitární pracovníky

Záchranný tým NATO vysazený helikoptérou v odlehlých horách severního Afghánistánu o víkendu osvobodil čtyři humanitární pracovníky, včetně dvou cizinců, které v květnu zajal Taliban. Personál švýcarské nevládní organizace Medair byl unesen na cestě do záplavami postižených části provincie Badakšán.

Alianční síly se do vytipované oblasti dostaly pod rouškou tmy a po potvrzení přítomnosti rukojmích provedly úspěšný pokus o jejich osvobození. Nikdo z vojáků NATO nebyl při operaci zraněn. Únosci byli ozbrojeni těžkými kulomety, samopaly AK-47 a granátomety. Podle místních úřadů při zátahu zahynulo pět bojovníků Talibanu.

Zdroj: Financial Times (Velká Británie)

---

Potyčky v Kosovu si vyžádaly dva zraněné vojáky NATO

Dva alianční vojáci z Německa a tři Srbové byli zraněni při pátečních nepokojích na severu Kosova. Dav Srbů se zde opět pokoušel aliančním silám zabránit v odstranění bariér na silnici spojující enticky rozdělené části Kosova. Podle prohlášení mise KFOR jsou oba zranění příslušníci ozbrojených sil ve stabilizovaném stavu.

Srbský ministr pro kosovské záležitosti uvedl, že k potyčkám došlo, když se alianční jednotky pokusily rozehnat několik stovek lidí protestujících proti bourání bariér.

Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

---

Mise v Afghánistánu posílí a transformuje Alianci, tvrdí ministr

Severoatlantická aliance vyjde z války v Afghánistánu posílená a s odhodláním k reformě, prohlásil kanadský ministr obrany Peter MacKay. Jak jeho země, tak NATO jako celek se prý z protipovstaleckého boje, který trvá od roku 2001, tvrdě poučili.

„Do Aliance jako vedoucího bezpečnostního celku vkládáme velké naděje. Má své chyby – a která organizace nemá?“ prohlásil MacKay na bezpečnostní konferenci v Singapuru.

Afghánská mise a také loňská kampaň nad Libyí podle ministra povedou k modernizaci NATO, zvýší jeho flexibilitu, schopnost vysílat jednotky na vzdálená místa a také zodpovědnost.

Kam dál?
Kanada se chce stáhnout z Afghánistánu v roce 2014

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Bezpilotní nálet v Pákistánu zabil 8 militantů

Útok amerického bezpilotního letounu na pákistánském kmenovém území zabil osm podezřelých militantů. Již sedmý nálet v průběhu dvou týdnů potvrzuje význam programu, který Washington využívá k boji s al-Káidou a Talibanem. Ty z Pákistánu podnikají útoky na americké a alianční síly v Afghánistánu.

Během posledního náletu byly podle pákistánských tajných služeb na domnělý úkryt militantů poblíž městečka Mir Ali v Severním Wazíristánu vypáleny čtyři rakety. Při předchozím náletu bezpilotního stroje v neděli zahynulo 10 povstalců.

Kam dál?
Útok bezpilotního letounu v Pákistánu zlikvidoval čtyři povstalce
USA: Nový pakt s Afghánci nevylučuje nálety bezpilotních letounů na Pákistán

Zdroj: AP (USA)

---

Jednání o zásobovacích cestách budou tento týden pokračovat

Pákistán a Spojené státy budou v průběhu týdne usilovně jednat o znovuotevření zásobovacích cest pro konvoje NATO, které přivážejí materiál zahraničním vojákům v Afghánistánu. Rozhovory se zadrhly na otázkách zdanění a dodatečných tranzitních poplatků, které Islámábád požaduje za každý nákladní vůz přejíždějící hranici do Afghánistánu. Washington se domnívá, že pákistánská strana žádá příliš.

Do jednání se zapojuje řada amerických diplomatů a ministerských úředníků. Vyjednavači na obou stranách očekávají, že v následujícím kole rozhovorů dojde k průlomu a dosažení kompromisu v otázce poplatků. Islámábád požaduje 5000 dolarů za každý kontejner, Washington se snaží domluvit na nižší částce.

Kam dál?
Do Pákistánu se vrací američtí důstojníci

Zdroj: Express Tribune (Pákistán)

vtr; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.