Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO v Chicagu oznámí první fázi protiraketového systému i bez Putina

27. března 2012  18:06
Odpálení antirakety SM-3 z amerického torpédoborce USS Hopper | foto: MDA

NATO v Chicagu oznámí první fázi protiraketového systému i bez Putina

NATO v květnu na svém summitu v Chicagu oznámí dokončení první fáze budování evropského protiraketového systému. Stane se tak bez účasti Ruska, jehož budoucí prezident Vladimir Putin kvůli nabitému pracovnímu programu na domácí politické scéně summit nestihne.

Moskva se přitom v posledních letech proti výstavbě evropského protiraketového štítu ostře stavěla. Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen uvedl, že Putin v květnu přijede do Spojených států jen na summit zemí G8. "Vztahy NATO a Ruska nejsou závislé na jednom setkání v Chicagu," dodal Rasmussen.

Kam dál?
Medveděv o štítu: Čas na jednání vyprchává

Zdroj: The Daily Star (Libanon) 

---

Příslušníci afghánských sil zabili tři vojáky ISAF

Příslušníci afghánských bezpečnostních sil zabili ve dvou oddělených incidentech tři koaliční vojáky. Dva z nich byli Britové, národnost třetího mrtvého není známa. Jejich zabití odráží narůstající napětí mezi afghánskými a aliančními jednotkami poté, co americký voják postřílel afghánské civilisty a na americké základně Bagram severně od Kábulu došlo ke spálení svatých knih koránu.

Podle velitele jednotek ISAF v Afghánistánu generála Johna Allena je tento typ útoků typický pro válčení s povstalci. "Zažili jsme je v Iráku i ve Vietnamu," vysvětlil Allen. K posledním útokům došlo na jihu Afghánistánu a v provincii Paktika.

Od roku 2007 bylo rukou afghánských policistů či vojáků zabito 80 příslušníků koaličních sil. Více než 75 % z nich v průběhu posledních dvou let. Letos afghánští policisté a vojáci zastřelili 16 vojáků ISAF, což je 18 % z 84 koaličních vojáků, kteří letos v Afghánistánu zahynuli.

Kam dál?
V Afghánistánu roste nedůvěra mezi aliančními a afghánskými silami

Zdroj: ABC News (USA)

---

Pákistán: Omluva za nálet NATO nestačí

Omluva americké vlády za alianční nálet, při kterém loni v listopadu zahynulo 24 pákistánských vojáků, nestačí, prohlásila pákistánská ministryně zahraničí Hina Rabbani Char.

"Ten incident byl tak závažný, že omluva nestačí. Vyžaduje nové kompletní zvážení spolupráce se Spojenými státy," uvedla Rabbani Char. O nastavení budoucí spolupráce mezi těmito dvěma zeměmi tento týden jednají pákistánští poslanci.

"Posledních deset let jsme byli partnery. Získali jsme ale respekt, který si partner zaslouží? Partner, který ztratil mnoho životů. Myslím, že se na náš vztah s USA musíme podívat pragmatičtěji a realističtěji," uvedla Rabbani Char. Dodala však, že Islámábád bude i nadále hrát klíčovou podpůrnou roli v afghánských mírových vyjednáváních.

Kam dál?
USA: Za nálet v Pákistánu nebude nikdo potrestán
Pákistánský parlament chce po USA ukončení náletů bezpilotních letounů

Zdroj: Wibw (USA)

---

Rasmussen: Nemáme plány na intervenci v Sýrii

"Co se týká Sýrie, rád bych zdůraznil, že NATO nemá absolutně žádné plány na vojenský zásah," uvedl generální tajemník Aliance Anders Fogh Rasmussen s tím, že vítá misi společného představitele OSN a Ligy arabských států Kofiho Annana v Sýrii.

Rasmussen zároveň vyzval syrský režim k vyhovění legitimním požadavkům Syřanů a vyjádřil lítost nad tím, že Rada bezpečnosti OSN nedokázala přijmout závaznou rezoluci o Sýrii, i když ocenil, že všichni její členové podpořili Annanovu misi v Sýrii.

Kam dál?
NATO vyloučilo intervenci v Sýrii
Sýrii zachrání jen odvaha Arabů a mezinárodní tlak na Rusko

Zdroj: China Daily (Čína)

---

Cvičení NATO má zlepšit schopnosti kyberobrany

Centrum kyberbezpečnosti Severoatlantické aliance v estonském Tallinnu zahájilo třídenní cvičení evropských počítačových a právních expertů zaměřené na zlepšení kyberobranných schopností prostřednictvím hraní her.

Cvičení s názvem Locked Shields 2012 se účastní experti z Rakouska, Dánska, Estonska, Itálie, Finska, Německa, Norska, Slovenska, Španělska, Švédska, Švýcarska a NATO. Cvičení probíhá tak, že proti sobě dva týmy vedou kyberválku.

Kam dál?
Kyberútokům se musí umět bránit každá země, tvrdí šéf specialistů NATO

Zdroj: News 24 (Jihoafrická republika)

epl; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.