natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Irák vítá větší angažovanost USA v boji proti Islámskému státu

  12. září 2014  14:47

  Bagdád, Irák. Ilustrační foto. | foto: Ministerstvo obrany USA / U.S.Air Force

  Irák vítá větší angažovanost USA v boji proti Islámskému státu

  Irák uvítal plán amerického prezidenta Baracka Obamy na rozšíření boje proti Islámskému státu, přesto si někteří stěžovali, že měl Washington jednat rychleji. Političtí vůdci Iráku tlačili Spojené státy k rozhodné akci od doby, kdy militanti začali zabírat důležitá území v zemi, ale Spojené státy se zdráhaly poskytnout pomoc vládě bývalého premiéra Núrího Málikího, protože upřednostňovala většinové šíity.

  „Je to příležitost pro skutečné partnerství a Iráčané si uvědomují, že potřebujeme proaktivní vztah se Spojenými státy, abychom mohli čelit Islámskému státu,“ uvedl zákonodárce Saad al-Muttalibi, ale také prohlásil, že „svět očekával od Spojených států více“.

  Francie je připravená podílet se na leteckých úderech a Velká Británie podle svého ministra zahraničí Philipa Hammonda „musí být připravena zintenzivnit svůj přínos“. Írán, který se již připojil k boji proti IS, považuje americkou koalici za zcestnou, protože se snaží získat pomoc sunnitů, kteří jsou Teheránem považováni za jeho hlavní rivaly. Moskva, stejně jako Damašek, varuje před rozšířením leteckých úderů do Sýrie, což by podle Ruska bylo „hrubé porušení mezinárodního práva“.

  Kam dál?
  Šéf NATO ocenil schválení nové vlády Iráku (10.9. 2014)
  Summit NATO: Obama s Cameronem vyzvali Alianci, aby se postavila Islámskému státu (5.9. 2014)

  Zdroj: The Washington Post (USA)

  ---

  Šest amerických vrtulníků nečekaně přistálo v polích na severu Polska

  Šest amerických vojenských helikoptér přistálo v polích v severním Polsku při návratu z vojenského cvičení Saber Junction v Litvě. Znepokojili tak místní obyvatele, kteří žijí v napětí kvůli situaci za jejich hranicemi na Ukrajině. Pět vrtulníků Blackhawk a jeden Chinook přistály poblíž vesnice Gruta asi 220 kilometrů severně od Varšavy.

  Posádky vrtulníků se neztratily ani se neptaly na cestu, informoval mluvčí americké armády. Přistání bylo reakcí na špatné počasí a proběhlo podle standardních bezpečnostních postupů. „Byla velmi hustá mlha, nešlo skoro nic vidět, tak kluci museli přistát,“ uvedla jedna z obyvatelek polské vesnice.

  Zdroj: Bloomberg (USA)

  ---

  Rusko a USA se znovu zavázaly k dodržování smlouvy INF

  Ruští a američtí diplomaté si vyměnili stížnosti ohledně význačné smlouvy o  jaderných zbraních, ale obě strany se zavázaly k jejímu dodržování. Smlouva podepsaná v roce 1987 americkým prezidentem Ronaldem Reaganem a sovětským lídrem Michailem Gorbačovem zakazovala celou třídu raket středního doletu.

  Spojené státy obvinily Rusko z porušení smlouvy, ale Moskva to odmítá. Podle amerického ministerstva zahraničí „obě strany uznaly význam smlouvy INF a znovu potvrdily svůj závazek k ní,“ přesto setkání nerozptýlilo obavy Washingtonu. Rusko také tvrdí, že nedostalo uspokojivou odpověď na své znepokojení, ale zdůraznilo, že „obě strany znovu potvrdily důležitost zachování smlouvy.“

  Kam dál?
  Rusko porušuje smlouvu o jaderných zbraních, tvrdí USA (29.7. 2014)

  Zdroj: The New York Times (USA)

  ---

  Pokud Skotsko vyhlásí nezávislost, vystoupí tím také z NATO a EU

  Pokud se Skotsko rozhodne odtrhnout od Spojeného království, vznikne na jaře 2016 nový stát, jenž ovšem nebude členem Severoatlantické aliance ani Evropské unie. Skotsko by se znovu muselo ucházet o členství, pro vstup do Aliance by ho musely přijmout všechny členské státy.

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  Společné letecké cvičení USA, Kanady a Ruska je zrušeno kvůli Ukrajině

  Letecké cvičení Spojených států, Kanady a Ruska bylo zrušeno kvůli ruskému vojenskému zásahu na Ukrajině, uvedl mluvčí Severoamerického velitelství vzdušné obrany (NORAD).

  Společné cvičení NORAD a Ruska „Ostražitý orel“ probíhá každoročně poblíž Aljašky již od roku 2007. Během posledních cvičení se stíhačky v rámci cvičných scénářů snažily například zachytit unesené osobní letadlo přecházející ze vzdušného prostoru USA do Ruska a naopak.

  Zdroj: Fox News (USA)

  ist; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media