Irácký NGŠ pro vstup do NATO
Pokud Irák přistoupí k Severoatlantické alianci, nebude muset vykládat tolik peněz na vybudování a údržbu velké armády. Prohlásil to náčelník generálního štábu irácké armády generál Babaker Zibari. "Jako voják věřím, že jediná možnost zabezpečení iráckého bohatství před chamtivci spočívá v připojení Iráku k NATO. Věřím, že by to bylo v zájmu iráckého lidu, ačkoli by takové rozhodnutí museli učinit političtí představitelé."
Irácká armáda je v současnosti z velké části závislá na podpoře mezinárodních sil. Skládá se z 10 brigád a 30 pluků, přičemž do konce roku by měla dosáhnout počtu 160 tisíc vojáků. Její letošní rozpočet činí 3 miliardy dolarů, z nichž 90 procent je určeno na platy, zásobování a služby.
Zdroj: UPI (USA)
---
Klaus s Kaczynskim pro lepší spolupráci
Diplomatická spolupráce mezi Polskem a Českou republikou by se měla zlepšit, zvláště v rámci Evropské unie a Severoatlantické aliance. Během setkání v Praze se na tom shodli prezidenti obou zemí Lech Kaczynski a Václav Klaus. Právě EU a NATO byly hlavními tématy společného jednání.
Oba prezidenti se též vyslovili pro nový návrh evropské ústavy, která by mnohem lépe popisovala budoucnost kontinentu. Současné znění podle Kaczynského potřebuje zásadně přepracovat. V následujících měsících by mělo dojít k jednání o změně institucí a procedur.
Zdroj: Defense News (USA)
---
Ukrajinci protestovali proti NATO
Při příležitosti vplutí amerického torpédoborce Porter do sevastopolského přístavu se sešla skupina místních obyvatel, aby protestovala proti vstupu Ukrajiny do Severoatlantické aliance. Demonstrující se rovněž postavili proti přeměně svého města na základnu NATO a pro společný hospodářský prostor Společenství nezávislých států.
Torpédoborec Porter se spolu s ukrajinskou vlajkovou lodí Slavutich zúčastní společných manévrů. Ze Sevastopolu by měl odplout 20. února.
Zdroj: Itar-Tass (Rusko)
---
Mírové síly v Dárfúru potřebují zdvojnásobit
Zastavení krveprolití v súdánském regionu Dárfúru si vyžaduje dvojnásobení počtu příslušníků mezinárodních mírových sil a organizační výpomoc Severoatlantické aliance. Prohlásil to americký prezident George Bush. V současnosti proti milicím a rebelům bojuje 7 tisíc nedostatečně financovaných vojáků Africké unie.
Prezident Bush už se kvůli Súdánu, kde si konflikt mezi vládou a dvěma povstaleckými hnutími vyžádal desítky tisíc životů, sešel s generálním tajemníkem OSN Kofi Annanem a snaží se prosadit vyslání více vojáků, kteří by působili pod vlajkou OSN.
Zdroj: Reuters (Velká Británie)
---
Izrael členem NATO?
Severoatlantická aliance by měla zvážit, zda by se jejím členem neměl stát i Izrael. Během interview pro italské rádio to uvedl italský ministr obrany Antonio Martino, když mluvil o současné situaci v Íránu: "Ve světle vážné a znepokojující íránské pozice nadešel čas, abychom uvažovali o umožnění vstupu Izraele do NATO. Tak by byl případný útok proti Izraeli útokem proti celému NATO."
Martino však okamžitě dodal, že toto je jeho osobní názor a nikoli oficiální stanovisko italské vlády. Přestože se v minulém roce značně zlepšily vzájemné vztahy, Izrael nikdy neuvažoval o členství v NATO a nikdy neobdržel oficiální nabídku ke vstupu. Přesto by tento krok podle Martina též pomohl ucelit společný evropský postoj k problémům na Blízkém východě.
Zdroj: EJP (Belgie)