Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Investice USA do připravenosti armády se vyplácí, uvádí analytici

1. listopadu 2019  15:20
Američtí vojáci vykládají odpalovače střel systému THAAD na letecké základně Mihaila Kogalniceanu v Rumunsku | foto: DVIDS

Investice USA do připravenosti armády se vyplácí, uvádí analytici

Zpráva 2020 Index of U.S. Military Strength

Prostředky vynakládané Spojenými státy na ozbrojené síly se vyplácí, především co se týče armády, zní závěry výroční zprávy hodnotící otázky bezpečnostní politiky, připravené think-tankem Heritage Foundation. Ozbrojené síly by nicméně mohly být rozkročeny až příliš široce, pokud by se měly zapojit do více než jednoho velkého konfliktu ve stejný okamžik, dodává zpráva.

Výdaje ministerstva obrany se vloni „skutečně zaměřily na připravenost, což odráží nakolik závažně služby tento aspekt vnímají,“ uvedl výzkumník think-tanku a editor zprávy Dakota Wood. Ozbrojené složky obnovují konvenční bojové schopnosti a s novými generacemi vojáků znovuobjevují zvyky známé z dob studené války, dodává Wood.

„Naší nejdůležitější zprávou je, že obraně se nedostává zdrojů, jaké by USA potřebovaly pro případ konfrontace s více než jedním velkým konkurentem,“ uzavírá Wood.

Kam dál?
NATO už nemá nad Ruskem takovou převahu jako dřív, říká americký generál (18.9. 2019)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Ukrajina a NATO vydaly prohlášení o podpoře práv menšin na Ukrajině

Společné prohlášení zavazující k prosazování práv menšin na Ukrajině vydala Ukrajina a Severoatlantická aliance. Krok uvítali představitelé Maďarska, kteří dříve kvůli této záležitosti pohrozili blokací případného členství Kyjeva v NATO.

Ukrajina se dostala do rozepře s Maďarskem pro údajné potlačování práv na užívání mateřského jazyka zhruba 150 000 etnických Maďarů žijících na Ukrajině, zejména v oblasti vzdělání. Stalo se tak poté, co Kyjev v roce 2017 schválil zákon zakazující používání jazyků menšin ve školství.

Kam dál?
Maďarsko vetovalo deklaraci NATO o Ukrajině (31.10. 2019)

Zdroj: Reuters (Maďarsko/Ukrajina)

---

Prezident Zelenskyj: Ukrajina zrychlí přípravy na vstup do NATO

Kyjev je připraven zrychlit přípravy na členství v Severoatlantické alianci, prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

„Dnes jsme připraveni prokázat, že Ukrajina si zaslouží tento formát vztahů s Aliancí,“ uvedl Zelenskyj při tiskové konferenci s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. Delegace NATO navštívila Oděsu a Kyjev, kde proběhly schůzky s představiteli Ukrajiny.

Kam dál?
Ukrajina se posouvá ke členství v NATO, uvádí ministr zahraničí Prystajko (20.9. 2019)

Zdroj: Xinhua (Čína)

---

Rusko musí stáhnout jednotky z Ukrajiny, říká Stoltenberg

Moskva by měla stáhnout všechny své vojáky z válkou zmítané východní Ukrajiny, kde již déle než pět let probíhá ozbrojený konflikt mezi Ruskem podporovanými separatisty a Ukrajinci, prohlásil generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg.

„Vítáme veškeré snahy o snížení napětí, stažení sil a zajištění mírového řešení konfliktu,“ zdůraznil Stoltenberg. „Víme ovšem, že zbývá ujít dlouhou cestu, protože příměří je nadále porušováno,“ uzavřel generální tajemník.

Regiony pod kontrolou povstalců na Donbasu by měly být znovu začleněny do Ukrajiny, je zapotřebí „usmíření a zhojení ran,“ uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Kam dál?
Stoltenberg chválí Ukrajinu za stažení zbraní z východu země a žádá Rusko o totéž (31.10. 2019)

Zdroj: Fox News (USA)

---

Kurdové žádají USA o zamezení přístupu tureckých dronů do Sýrie

O zablokování vstupu tureckých vojenských dronů do vzdušného prostoru severovýchodní Sýrie žádají Pentagon Kurdové. Spojené státy kontrolují vzdušný prostor, kde operují turecké drony, které dle Kurdů způsobují značné množství civilních obětí.

Pokud Pentagon nepodnikne žádné kroky k zajištění vzdušné ochrany, budeme USA považovat za zodpovědné z tureckých válečných zločinů, uvedla předsedkyně Syrské demokratické rady (SDC) Ilham Ahmed.

Kam dál?
Trump je připraven Kurdy chránit i za použití síly (22.10. 2019)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

voj; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.