natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Hollande odložil dodání Mistralu na neurčito

  26. listopadu 2014  14:31

  Francouzská výsadková loď třídy Mistral. | foto: NATO Allied Command Operations

  Hollande odložil dodání Mistralu na neurčito

   Francouzský premiér Francois Hollande potvrdil, že kontroverzní prodej výsadkových lodí typu Mistral Rusku byl odložen na neurčito. „Prezident republiky má za to, že současná situace na východě Ukrajiny stále neumožňuje doručení první [lodě],“ uvádí se v oficiálním prohlášení „A proto se rozhodl [rozhodnutí o vydání licence potřebné k prodeji] až do odvolání odložit.“

  Francie byla pod tlakem svých spojenců, zejména Spojených států, aby dodání Mistralu neuskutečnila. Moskva naopak varuje, že nedodání alespoň první ze dvou lodí do konce listopadu bude mít vážné následky.

  Kam dál?
  Může Francie legálně zastavit dodání Mistralů Rusku a může novým kupcem být NATO? (24.11. 2014)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  NATO pomáhá Jordánsku v oblasti kyber bezpečnosti

  Severoatlantická aliance nedávno zahájila projekt, jenž má za cíl posílení schopnosti Jordánska bránit se kyber útokům, zejména těm, které by mohly přijít od Islámského státu. Nový projekt, zahájený v říjnu v rámci programu NATO Věda pro mír a bezpečnost, pomůže Jordánsku zavést vlastní národní bezpečnostní strategii pro kyber obranu, zvláště pak v době, kdy jsou na vzestupu kyber útoky na strategické a bezpečnostní objekty státu, jakými jsou například přehrady nebo elektrárny.

  „Vytvoření národní bezpečnostní strategie pro kyber obranu je pro Jordánsko důležitým krokem, aby zvýšilo svou schopnost bránit se útokům,“ uvedl Michael Gaul, představitel Aliance.

  Kam dál?
  NATO testuje digitální svaly pro obranu před kyberútoky (20.11. 2014)

  Zdroj: Al-Shorfa (Irák)

  ---

  Ghání: Indie a Pákistán nepovedou svoji válku v Afghánistánu

  Nový afghánský prezident Ašraf Ghaní informoval, že nedovolí, aby v jeho zemi byly vedené zástupné války. Učinil tak po varováních, že by se rivalita mezi Indií a Pákistánem mohla přelít přes hranice. Oba státy vlastní jaderné zbraně a často se navzájem obviňují, že zprostředkovaně vedou konflikty k získání vlivu v Afghánistánu.

  Odchod vojsk Severoatlantické aliance zvyšuje obavy, že by se tato rivalita mohla vystupňovat a dále destabilizovat Afghánistán. „Nedovolíme, aby naše území bylo využíváno proti kterémukoli z našich sousedů. Ale také nikomu nedovolíme, aby vedl na naši půdě zástupné války,“ uvedl Ghaní.

  Zdroj: Dawn (Pákistán)

  ---

  Francie vyšle do Polska obrněnou jednotku

  Francie plánuje vyslat obrněnou vojenskou jednotku na cvičení do Polska, aby tak posílila Severoatlantickou aliance na východě Evropy v reakci na krizi na Ukrajině. Manévry Francie budou následovat společné polsko-britské cvičení a přichází v době, kdy je NATO znepokojeno kvůli pohybu ruských stíhaček podél pobřeží skandinávských zemí.

  „V nadcházejících týdnech vyšleme obrněnou jednotku, která bude cvičit na polském území, potvrdil francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian na společné konferenci se svým polským protějškem Tomaszem Siemoniakem.

  Kam dál?
  Anakonda otestovala polskou obranu před hrozbou z východu (3.10. 2014)
  Kvůli ruské agresi zůstanou američtí vojáci na východě další rok (24.11. 2014)

  Zdroj: Reuters (USA)

  ---

  Ruská Duma navrhuje vyloučení USA z NATO

  Předseda Dumy, ruské dolní komory parlamentu, Sergej Naryškin navrhl, aby Evropané vyloučili Spojené státy ze Severoatlantické aliance. „Mám skvělý návrh: Navrhuji, aby evropští spojenci vyloučili Spojené státy z bloku [NATO],“ prohlásil Naryškin.

  Ruský politik si myslí, že uskutečnění navrhovaného kroku by velmi rychle navrátilo míru stability a bezpečnosti v Evropě.

  Zdroj: ITAR-TASS (Rusko)

  ist; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media