natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Gruzie se připojí k operaci NATO ve Středomoří

  1. května 2010  9:34
  Gruzie se připojí k operaci NATO ve Středomoří
  Gruzie se Severoatlantickou aliancí podepsaly vzájemnou smlouvu o gruzínské účasti v alianční protiteroristické misi Active Endeavour ve Středomoří. Tzv. Taktické memorandum porozumění stanovuje postupy pro účast gruzínské hraniční policie v námořní operaci Active Endeavour založené na vzájemné výměně informací.

  Hrozba globálního terorismu je jednou z největších výzev dneška a "Gruzie je připravena podílet se jakýmkoliv způsobem na boji s ní," uvedl ke smlouvě náměstek gruzínského ministerstva vnitra Zaza Gogava.

  Čtěte také:
  ‘Gruzie bude do tří let připravena na vstup do NATO‘

  Zdroj: NATO

  ---

  Zpráva Pentagonu: Násilí v Afghánistánu vrostlo o 90 %
  Násilí v Afghánistánu oproti loňskému roku stouplo o téměř 90 % a počet silničních min o 240 %, stojí v nové zprávě Pentagonu. Zpráva monitoruje pokrok v Afghánistánu od října 2009 do března 2010 a uvádí, že se zdá, že došlo k zastavení poklesu stability. Podle zprávy došlo k nárůstu násilí kvůli navýšení počtu a intenzity aliančních ofenziv do oblastí kontrolovaných Talibanem, stejně jako kvůli úspěšným pokusům Talibanu vrátit se zpět na ztracená území.

  I přes nárůst násilí a vzrůstající snahu Talibanu diskreditovat vládu prezidenta Hamída Karzáího pomocí stínových vlád, lze podle některých vysledovat pozitivní trendy. Jeden americký armádní představitel například prohlásil, že "máme potenciál pro skutečnou změnu" a že posily vyslané prezidentem Barackem Obamou "začaly snižovat schopnost Talibanu operovat".

  Hlavním problémem pro USA zůstává v Afghánistánu budování afghánských bezpečnostních sil a boj proti korupci. Podle zprávy Pentagonu je postup zejména v otázce korupce velmi pomalý.

  Čtěte také:
  Rasmussen: NATO letos začne předávat Afghánistán Afgháncům
  Afghánistán opět tématem schůzky ministrů NATO

  Zdroj: CNN (USA)

  ---

  Rasmussen vyzývá balkánské státy ke vstupu do NATO
  Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen podněcuje všechny státy bývalé Jugoslávie, aby se připojily k Alianci, neboť podle něj patří "do euroatlantického společenství". Alianční rozšíření o bývalé komunistické státy podle Rasmussena "stabilizovalo Evropu a přispělo k bezpečnému a mírovému vývoji".

  Bosna a Hercegovina a Černá Hora již byly pozvány do Akčního plánu členství, které je přípravou na plné členství v Alianci. Na druhou stranu bylo členství Makedonie kvůli sporu s Řeckem zablokováno a největší stát regionu Srbsko nevyjádřilo zájem vstoupit do NATO.

  Čtěte také:
  Bosna se přiblížila vstupu do NATO
  Makedonie dál usiluje o vstup do NATO
  ‚Západní Balkán se přibližuje NATO‘

  Zdroj: Taiwan News (Tchaj-wan)

  ---

  NATO a Rusko spojí síly v boji proti terorismu ve vzdušném provozu
  NATO a Rusko budou sdílet radarové snímky a systém včasného varování před podezřelými aktivitami v euroasijském vzdušném prostoru. To by mělo být součástí společného úsilí v boji proti potenciálním vzdušným teroristickým útokům. Sídlem programu koordinace leteckého provozu bude Varšava a Moskva, ale v jeho rámci budou probíhat i další operace v Rusku, Norsku a Turecku.

  "Pokud se letadlo začne chovat nevyzpytatelně, nový systém nabídne více průhlednosti a transparentnosti k rychlému zajištění koordinace v evropském vzdušném prostoru," popsala systém Aliance ve svém prohlášení. Program je navíc součástí širšího rámce koordinace vzdušného prostoru (Cooperative Airspace Initiative), kterou určila rada NATO-Rusko jako jednu z priorit pro rok 2010. Přípravy ke spuštění programu již začaly, naplno by měl běžet již příští rok.

  Čtěte také:
  NATO chce spolupracovat s Ruskem a cvičí u jeho hranic

  Zdroj: AOL News (USA)

  ---

  NATO a USA plánují oživit CFE
  NATO a Spojené státy, povzbuzeny novou smlouvou s Ruskem o snížení počtu strategických jaderných zbraní, plánují oživit Smlouvu o konvenčních zbraní v Evropě (CFE), oznámil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Tato iniciativa má být jednou ze tří částí plánu obnovy vzájemných vztahů s Ruskem. "Pokud bychom uspěli v konvenčním odzbrojení, mohlo by to vést i k odzbrojení či snížení závislosti Aliance na jaderném arzenálu a celkově tak zlepšit vztahy mezi NATO a Ruskem," prohlásil Rasmussen.

  Rasmussen však dodal, že si je vědom obtížností při oživování CFE, od které Rusko v prosinci 2007 odstoupilo. Rusko má podle náměstka velvyslance při NATO Nikolaje Korchunova na oživení smlouvy zájem, avšak pouze pokud "bude součástí většího rámce, který bude obsahovat i protiraketovou obranu a jaderné odzbrojení." To se může stát, neboť Rasmussen uvedl, že NATO chce Rusko pozvat do svého protiraketového programu.

  Smlouva o konvenčních zbraních v Evropě určuje pro každou stranu limity na rozmístění konvenčních zbraní na území od Atlantiku k Uralu, ověřitelné pomocí pravidelných inspekcí.

  Čtěte také:
  USA: Jaderné zbraně v Evropě jsou potřeba
  Rasmussen: Rusko-Alianční štít do roku 2020

  Zdroj: The New York Times (USA)

  mdo natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media