natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Gruzie pokročila na cestě k členství v NATO

  7. února 2014  19:48

  Gruzínští vojáci před odletem do Afghánistánu | foto: Gruzínské ministerstvo obrany

  Gruzie pokročila na cestě k členství v NATO

  Gruzie je Severoatlantické alianci blíž než kdykoli předtím, ale ještě ji stále čeká spousta práce, uvedl generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen po setkání s gruzínským premiérem Irakli Garibashvilim. "Po spravedlivých a svobodných volbách ve vaší zemi vidíme mnohem vyspělejší demokracii," řekl Rasmussen.

  "Spolupracujeme při reformách gruzínských bezpečnostních složek, aby dosahovaly standardů NATO a byly schopné vypořádat se s možnými hrozbami. Současnou prioritou je pokračovat v implementaci reforem napříč sférami včetně obranného sektoru, vlády práva a místní administrativy," dodal Rasmussen a ocenil i přínos Gruzie v misi ISAF v Afghánistánu. Garibashvili v reakci na slova šéfa NATO vyslovil naději, že Gruzie na základě těchto úspěchů dokáže pokročit na své cestě do NATO.

  Kam dál?
  Gruzie musí přesvědčit Rusko, že NATO není hrozbou (4.2. 2014)
  Gruzie očekává přijetí do Akčního plánu členství NATO (14.1. 2014)

  Zdroj: Civil (Gruzie)

  ---

  Drony se využívají stále více, uvádí zpráva IISS

  Bezpilotní letouny se díky klesající ceně stávají stále běžnějším prostředkem užívaným při ozbrojených konfliktech. Ve své nové zprávě to uvádí Mezinárodní institut strategických studií. Zpráva se mimo jiné věnuje etickému rozměru užívání dronů v boji. Autoři ve zprávě uvádějí, že útoky budou řízeny lidmi, jelikož přechod na autonomně fungující drony je hranicí, kterou "zákonodárci ani veřejnost nebudou chtít překročit".

  Zpráva dále zmiňuje rostoucí náklady na obranu v Asii, jejichž hybnou je Čína. Ačkoli v současnosti Peking vynakládá 112 miliard dolarů ročně a Washington 600 miliard, v roce 2030 by se tato čísla mohla vyrovnat. Čína, Japonsko a Jižní Korea jsou společně odpovědné za polovinu všech výdajů na obranu ve východní Asii, které mezi lety 2010 a 2013 vzrostly o téměř dvanáct procent. Evropa mezitím zaznamenala pokles o dvě a půl procenta.

  Kam dál?
  Světové výdaje na obranu opět rostou, utrácejí rusko i Čína (5.2. 2014)
  Čína pod palbou kritiky, snaží se získat kontrolu nad oblastí v Jihočínském moři (13.1. 2014)
  Evropa by měla místo úspor nakupovat drony, doporučuje Rasmussen (26.9. 2013)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  NATO se musí více soustředit na kyberobranu, nabádá Británie

  Severoatlantická aliance by do svého zářijového summitu měla zdvojnásobit své úsilí v oblasti kyberbezpečnosti. Myslí si to Julianne Smith, expertka na americkou a alianční zahraniční politiku z britského Chatham House. "Pokud chce Aliance inovovat, měla by zdvojnásobit své úsilí před zářijovým summitem NATO, aby mohla navrhnout co možná nejkomplexnější agendu kyberbezpečnosti," uvedla Smith.

  V minulosti na význam kyberbezpečnosti poukazovali i jiní. Americký generál John Davis například v minulém roce uvedl, že kyberbezpečnost se rychle stává číslem jedna v národním kontextu.

  Kam dál?
  Francie se připravuje na kyberválku (22.1. 2014)
  Aliance trénuje proti kyberútokům na největším cvičení svého druhu (27.11. 2013)

  Zdroj: UPI (USA)

  ---

  Pákistán začal jednat s Tálibánem

  V Islámábádu se poprvé sešli zástupci vlády Pákistánu a pákistánského Tálibánu. Rozhovory by měly načrtnout rámec budoucích vyjednávání, která by měla vést k ukončení povstalecké činnosti. Zástupci Pákistánu předložili Tálibánu pět podmínek pro vyjednávání: rozhovory budou vedeny v rámci ústavy; vyjednávání se soustředí na území zasažené konfliktem, nikoli na celou zemi; během jednání se obě strany zdrží bojů; Tálibán upřesní roli komise, která jej zastupuje; a jednání nebudou zbytečně prodlužována.

  Hlavní vyjednavač Tálibánu Irfan Siddiqui k setkání uvedl: "Dnes jsme začali cestu k míru a obě strany souhlasily, že ji dokončí co možná nejrychleji." Vyjednávači Tálibánu teď představí podmínky svému velení a co nejrychleji odpoví pákistánské straně.

  Kam dál?
  USA omezily útoky dronů v Pákistánu kvůli vyjednávání s Tálibánem (6.2. 2014)

  Zdroj: BBC (Velká Británie)

  ---

  Aliance kritizovala Rusko za posunutí hranice na území Abcházie

  Severoatlantická aliance zkritizovala Rusko za to, že posunulo své hranice na území gruzínského separatistického regionu Abcházie. Podle Moskvy se jedná o dočasné opatření, které má zvýšit bezpečnost na olympijských hrách v ruském Soči. Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen i tak uvedl, že Aliance je tímto rozhodnutím znepokojena.

  Gruzie tah Ruska rozšířit jeho území o 11 kilometrů na úkor Abcházie odsoudila již minulý měsíc a označila jej za nezákonný, jelikož je tím narušena suverenita Gruzie.

  Kam dál?
  NATO podpořilo účast Gruzie na olympiádě v Soči (5.2. 2014)

  Zdroj: The Moscow Times (Rusko)

  koc, natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media