natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Gruzie chce být členem NATO

  25. května 2006  23:32

  Gruzie chce být členem NATO
  Giorgi Baramidze, gruzínský vicepremiér a ministr pro euroatlantickou integraci uvedl, že jeho země usiluje o vstup do NATO. „Náš politický kurs jsme již určili – je to přidružení k NATO a Evropské unii,“ řekl Baramidze novinářům v tádžickém Dušanbe, kde se účastnil konference představitelů členských zemí Společenství nezávislých států.

  „Nyní pracujeme na zavedení Akčního plánu členství v NATO, děláme pokroky a naším záměrem je členství v alianci,“ uvedl. „Za tímto účelem jsou podle standardů NATO reformovány vládní úřady,“ pokračoval. K otázce účasti gruzínských vojáků v mírových operacích v Iráku Baramidze uvedl, že „Gruzie považuje za rozumné podporovat iráckou operaci, které se účastní 30 států.“ „Mír a stabilita v Iráku je v zájmu Gruzie,“ dodal.

  Zdroj: Prime News (Gruzie)

  ---

  Škola NATO uspořádala cvičení v Alžírsku
  Škola NATO v německém Oberammergau pořádala ve dnech 13. až 17. května výcvikovou misi ve škole vzdušné obrany ve městě Réghaia v Alžírsku. Tohoto cvičení se účastnilo více než 40 důstojníků alžírské armády, vojenského letectva, námořnictva a četnictva. Cvičení a výuka zahrnovalo širokou škálu témat týkajících se Severoatlantické aliance, které prezentovali odborníci z oberammergauské školy NATO i experti z různých velitelství a centrály aliance.

  Jedná se o druhou misi, kterou alianční škola jako součást programu Středomořského dialogu NATO provedla. V rámci Pracovního programu Středomořského dialogu (Mediterranean Dialogue Work Programme) mají členské státy příležitost vyžádat si vzdělávací a výcvikové týmy přímo do své země. Škola NATO hraje klíčovou roli při vzdělávání a výcviku důstojníků, poddůstojníků a civilistů z NATO, programů Partnerství pro mír, Středomořského dialogu a kontaktních zemí.

  Více o škole NATO v Oberammergau se dočtete zde.

  Zdroj: NATO (Brusel)

  ---

  Rusové: NATO pro nás představuje hrozbu
  Průzkum Národního střediska veřejného mínění ukázal, že 40 % procent Rusů je přesvědčeno, že NATO představuje pro jejich zemi hrozbu a 34 % si myslí, že v současnosti žádná taková hrozba neexistuje. Podle výzkumu je více než třetina respondentů přesvědčena, že Rusko je partnerem NATO, zatímco 25 % dotazovaných vidí Severoatlantickou alianci jako oponenta a nepřítele Ruska. Asi 28 % účastníků výzkumu v otázce vztahů Rusko-NATO nemá jasný názor.

  Výzkum také ukázal, že Rusové chápou roli NATO nejednoznačně. Téměř 26 % respondentů si myslí, že rolí aliance je podporovat a prosazovat zájmy USA ve světě. Asi 24 % je přesvědčeno, že posláním NATO je bojovat proti šíření zbraní hromadného ničení. Dalších 21 % si myslí, že hlavní úlohou Severoatlantické aliance je vést agresivní vojenské akce proti jiným zemím a posledních 21% je přesvědčeno, že aliance by měla bojovat proti obchodu s drogami a organizovanému zločinu.

  „Takové oblasti aktivit aliance, jako jsou mírové operace a výměna zkušeností a vojenských technologií s ostatními zeměmi, byly zmíněny méně často. Někteří respondenti jsou přesvědčeni, že NATO je přežitek studené války,“ uvedli experti Národního střediska veřejného mínění. Tento celonárodní průzkum byl proveden 2. a 3. května a účastnilo se ho 1594 respondentů ze 46 ruských regionů.

  Zdroj: ITAR-TASS (Rusko)

  ---

  Wesley Clark navštívil Kosovo
  Bývalý generál americké armády Wesley Clark přicestoval do Kosova na třídenní návštěvu. Na tuto návštěvu Clarka pozval premiér provincie Agim Ceku, sdělila premiérova mluvčí. Clark byl v letech 1997-2000 nejvyšším spojeneckým velitelem NATO a též velícím generálem NATO ve válce proti Srbsku roku 1999, kdy bombardovací kampaň aliance zamezila tvrdým akcím srbských jednotek proti kosovským Albáncům.

  Clark, který se neúspěšně ucházel o nominaci na prezidenta USA za Demokratickou stranu, je kosovskými Albánci považován za hrdinu. Před jeho návštěvou byly okolo hlavního města provincie Prištiny rozmístěny billboardy a místní úřad města Djakovica na západě země po Clarkovi dokonce pojmenoval ulici. OSN v současné době vede rozhovory, jejichž cílem je vyřešit konečný statusu Kosova. Albánská většina požaduje nezávislost, zatímco Srbové usilují o zachování provincie v rámci Srbska.

  Zdroj: Kosovareport (Srbsko a Černá Hora)

  ---

  Africká unie žádá NATO o větší podporu
  Africká unie přijala nabídku NATO o rozšíření jeho pomoci v násilím zmítaném súdánském regionu Dárfúr, oznámila aliance. NATO již v průběhu tohoto roku poskytlo Africké unii pomoc v oblasti výcviku a přepravy jejích vojáků, kteří se snaží v regionu násilí potlačit. Nyní aliance oznámila, že je ochotna pomoci více. „Africká unie požádala NATO o větší podporu a NATO se rozhodlo, že této žádosti vyhoví,“ uvedl mluvčí aliance James Appathurai.

  Dodal, že Africká unie zažádala o více leteckých transportních operací a větší pomoc s výcvikem vojáků do konce září, protože do té doby by mělo být vedení dárfúrské mírové mise předáno OSN. „Bude to znamenat omezenou přítomnost personálu NATO přímo na místě. Dle dohody mezi NATO a Africkou unií by se však nemělo jednat o významné navýšení stávajícího počtu,“ řekl Appathurai.

  Posílení role NATO v Dárfúru prosazují zejména Spojené státy, ostatní spojenci jsou opatrnější. Súdánská vláda stále odmítá vpustit do země technický tým, který by měl naplánovat rozmístění vojáků OSN, a to i přesto, že rezoluce Rady bezpečnosti OSN z minulého týdne na tomto trvá. Během tří let znásilňování, vraždění a vypalování byly v Dárfúru zabity desítky tisíc lidí a více než 2 miliony bylo nuceno opustit své domovy. Přestože byla 5. května podepsána mírová dohoda mezi vládou a jednou ze tří rebelských skupin, podle zpráv útoky na civilisty pokračují a tento rok ze svých domovů prchlo již 250000 lidí.

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  jnd natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media