Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Generál Pavel promluvil o kandidatuře na prezidenta, vztazích s Ruskem i situaci v Sýrii

5. listopadu 2019  14:53
Generál Petr Pavel na národní konferenci „Naše bezpečnost není samozřejmost“ na Pražském hradě | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Generál Pavel promluvil o kandidatuře na prezidenta, vztazích s Ruskem i situaci v Sýrii

Bývalý velitel Vojenského výboru Severoatlantické aliance generál Petr Pavel v rozhovoru pro Deník N připustil, že by byl ochotný kandidovat na prezidenta, pokud by byl ohrožen demokratický vývoj České republiky. Předpokládá, že by v tom případě čelil špinavé kampani ze strany podporovatelů Ruska i Číny, kvůli svému někdejšímu členství v Komunistické straně Československa i působení v NATO.

V NATO byl zastáncem udržení komunikace s Ruskem i během obsazení Krymu. „Když nepochopíme, jak oni vnímají svět, nemůžeme přijímat žádná účinná opatření vůči nim,“ říká Pavel. Západ podle něj neměl v té době tolik tlačit Ukrajinu do demokratických reforem.

V otázce Sýrie podle něj Západ vyklidil prostor pro působení Ruska a nyní si stěžuje. Na situaci v Sýrii, stejně jako v Afghánistánu, bychom se měli dívat optikou místních obyvatel. V Afghánistánu by to znamenalo zapojit co nejvíce skupin do jednacího procesu.

Zdroj: Deník N (ČR)

---

USA posílají bombardéry a tisíce vojáků do Saúdské Arábie - proti Íránu

Spojené státy oznámily, že vyšlou další tři tisíce vojáků do Saúdské Arábie spolu se střelami Patriot a protiletadlovým systémem THAAD. Americké velitelství pro Blízký východ CENTCOM také sdílelo video bombardéru B-1, jak přistává na letecké základně Prince Sultan v Saúdské Arábii. Pravděpodobně se jedná o první nasazení tohoto typu bombardéru v zemi, protože dosud tyto stroje v oblasti operovaly ze základny Al Udeid v sousedním Kataru.

Zvýšení americké přítomnosti v Saúdské Arábii má ukázat na podporu USA proti případným útokům z Íránu. Jedná se o změnu americké politiky z roku 2003, kdy došlo ke stažení vojáků ze Saúdské Arábie, kvůli nelibosti muslimů po celém světě, že jsou američtí vojáci umístěni tak blízko svatému městu Mekka.

Kam dál?
USA žádají spojence v NATO, aby se více zapojili do ochrany Saúdské Arábie před Íránem (23.10. 2019)

Zdroj: National Interest (USA)

---

Zpráva: Ztráty na životech v afghánské armádě znepokojivě rostou

Ztráty na životech v afghánských bezpečnostních silách vzrostly mezi červnem a srpnem o 5 % oproti stejnému období v loňském roce, uvádí čtvrtletní zpráva amerického generálního inspektora pro rekonstrukci Afghánistánu (SIGAR). Jedná se znepokojující signál pro americké vyjednavače, kteří se snaží obnovit rozhovory s hnutím Tálibán o mírové dohodě.

Kromě úmrtí při bojových operacích roste i počet útoků mezi příslušníky armády. Již v minulém roce prohlásil Pentagon ztráty v afghánské armádě za „neudržitelné“. Afghánská vláda nevydává přesné údaje, ale podle prezidenta Ašrafa Gháního bylo mezi lety 2015 a 2018 zabito více než 28 tisíc afghánských vojáků.

Kam dál?
Při útoku Tálibánu v Afghánistánu zemřelo nejméně 15 policistů (23.10. 2019)

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

---

Egyptské síly zabily 83 bojovníků na Sinaji, uvádí armáda

Během operace, která probíhala celý minulý měsíc, zabily egyptské bezpečnostní síly 83 údajných povstalců na Sinajském poloostrově. Uvedla to egyptská armáda, podle níž mělo být také během této operace zadrženo 61 podezřelých a odpáleno přes 376 náloží. Armáda neuvedla, k jaké ozbrojené skupině zabití a zadržení ozbrojenci patřili.

Egyptská armáda zahájila v únoru 2018 ofenzívu, jejímž cílem je porazit hnutí Islámský stát a přidružené skupiny operující na Sinajském poloostrově. Organizace Human Rights Watch ovšem obvinila egyptskou armádu ze zločinů vůči civilnímu obyvatelstvu.

Kam dál?
Islámský stát rozšiřuje své působení v Afghánistánu (11.6. 2019)

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

---

Turecko zajalo sestru zabitého vůdce Islámského státu

Turecko oznámilo zajetí starší sestry zabitého vůdce organizace Islámský stát (IS) Abú Bakra al-Bagdádího. Podle tureckých představitelů se jedná o „zlatý důl zpravodajských informací“.

„To, co ví o IS, může významně rozšířit naše chápání této skupiny a pomoci nám pochytat více těch zlých,“ prohlásil jeden z tureckých představitelů. Žena známá jako Rasmija Awad byla zadržena spolu se svou rodinou při operaci ve městě Azaz v severozápadní Sýrii.

„Zadržení Badgádího sestry je další ukázkou úspěchu našich protiteroristických operací,“ oznámila mluvčí tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Podle ní to vyvrací pochyby o tureckém odhodlání v boji proti Islámskému státu.

Kam dál?
Utajená operace proti Bagdádímu ukázala nedůvěru USA k Turecku (30.10. 2019)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

kpa; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.