natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Francouzi se stáhnou z Kosova

  29. listopadu 2013  15:10

  Vojáci v Kosovu (ilustrační foto) | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Francouzi se stáhnou z Kosova

  Francie se začne stahovat z mírové mise v Kosovu kvůli svým závazkům v Mali a Středoafrické republice, oznámil velitel sil NATO generál Philip Breedlove. Stažení 320 vojáků z Kosova bylo národním rozhodnutím a misi nijak zásadně neovlivní. Někteří francouzští vojáci v zemi zůstanou; datum, kdy se jejich kolegové stáhnou, nebylo zatím stanoveno.

  Francouzské mírové síly, které slouží v Kosovu v rámci mise Severoatlantické aliance, se často ocitly uprostřed bojů mezi srbskou menšinou a kosovskými Albánci na neklidném severu země. NATO poslalo do Kosova padesát tisíc svých vojáků v roce 1999, nyní jich tam působí 5 000.

  Kam dál?
  NATO odsoudilo násilí u kosovských voleb (5.11. 2013)

  Zdroj: ABC News (USA)

  ---

  USA a Rusko pomohou Nikaragui proti drogovým kartelům

  Nikaragujský kongres schválil americkým a ruským námořním jednotkám vstup do svých výsostných vod, aby pomohly v boji s narkobarony. Lodě Spojených států budou společně s nikaragujskými na moři hlídkovat od ledna do června příštího roku.

  V případě Ruska nikaragujský kongres umožnil přítomnost v zemi i pozemním a vzdušným silám, které během půlroku mají se svými nikaragujskými protějšky uspořádat různá cvičení a vyměnit si mezi sebou zkušenosti.

  Kam dál?
  Rusko a Nikaragua uspořádají společné vojenské cvičení (15.02. 2010)

  Zdroj: Fox News Latino (USA)

  ---

  Slovinsko chce další balkánské země v NATO

  Slovinsko naléhá na Severoatlantickou alianci, aby přijala mezi své členy země západního Balkánu, vyšlo najevo z rozhovoru mezi slovinským ministrem obrany Romanem Jakičem a britským ministrem pro mezinárodní bezpečnostní strategii Andrewem Morrisonem. Podle Jakiče je stabilita západního Balkánu pro Slovinsko, které se stalo členem NATO v roce 2004, strategickou záležitostí. Je potřeba "přijmout Černou Horu a snad i Makedonii", nechal se slyšet Jakič.

  Jakič představil ekonomické, politické, strategické a bezpečnostní důvody, proč něco takového tvrdí, a odmítl vstup celého "balíčku" zemí, což je postup, který NATO preferuje. Čekat na nejpomalejší a nejslabší země je "velmi nefér vůči těm, kteří neberou své závazky na lehkou váhu", uvedl ministr Jakič.

  Kam dál?
  Nejžhavějším kandidátem na členství v NATO je Černá Hora (4.10. 2013)

  Zdroj: Global Post (USA)

  ---

  NATO prošetří nálet v Afghánistánu, lituje civilních obětí

  Síly Severoatlantické aliance prošetří čtvrteční letecký útok v provincii Hílmand, během něhož mělo být zabito dítě. "ISAF hluboce lituje civilních obětí způsobených tímto leteckým útokem," uvádí ve zprávě mezinárodní síly. Prezident Hamíd Karzáí prohlásil, že takové zabíjení jen ukazuje, jak si Spojené státy neváží životů afghánských civilistů. Pokud by takové útoky pokračovaly, nepodepíše bilaterální bezpečnostní dohodu.

  Vyjednávání kolem bezpečnostní dohody se vleče více než rok. Smlouva má upřesnit status a rozsah americké vojenské přítomnosti v Afghánistánu po roce 2014. Bez podepsané dohody by v zemi nemohl zůstat jediný americký voják.

  Kam dál?
  Role NATO v Afghánistánu po roce 2014 ještě není vyřešena (28.11.2013)

  Zdroj: Voice of Russia (Rusko)

  ---

  Mírové sbory ve Středoafrické republice potřebují posily, zní z EU

  Středoafrická republika potřebuje až čtyřikrát početnější mírové jednotky, než v zemi nyní působí. Jejich posílení by pomohlo předcházet sektářskému násilí a zabezpečit činnost zahraničních humanitárních pracovníků, uvedla šéfka evropského humanitárního programu Kristalina Georgieva. Zemi zachvátil chaos poté, co koalice rebelů Seleka v březnu svrhla režim prezidenta Bozizého. Francouzi pošlou do Středoafrické republiky v nejbližší době tisícovku svých vojáků.

  "Nutně potřebujeme více mírových sborů, třikrát, čtyřikrát víc," soudí Georgieva, podle níž se jinak ze Středoafrické republiky může stát druhé Somálsko a genocida na sebe nedá dlouho čekat. "Musí se něco udělat, ne za měsíc, ne za tři měsíce, ale hned," dodala Georgieva. Generální tajemník Organizace spojených národů Pak Ki-mun nařídil svým lidem, ať se začnou připravovat na případnou mírovou misi.

  Kam dál?
  Do Středoafrické republiky míří další tisícovka francouzských vojáků (28.11. 2013)

  Zdroj: Today’s Zaman (Turecko)

  zuk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media