Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Francie plánuje zvýšení obranných schopností EU

27. května 2008  16:10

Francie plánuje zvýšení obranných schopností EU
Francie oznámila, že po převzetí předsednictví Evropské unie v polovině letošního roku zahájí kampaň za posílení obranných kapacit Unie. „Na stole máme celé řady projektů,” řekl francouzský ministr obrany Herve Morin. Patří mezi ně například reformovaná obranná strategie nebo pozorovací síť pro pobřeží EU. Při setkání ministrů zahraničích věcí a obrany v Bruselu o nich prý Morin intenzivně vyjednával s Brity, Němci i Španěly.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy již dříve nabídl návrat Francie do vojenských struktur Severoatlantické aliance, z nichž vystoupila v roce 1966, výměnou za posílení obrany Evropy. S tím však nesouhlasí Velká Británie, Německo ani USA. Hlavními důvody jsou financování, posílení pravomocí EU a obava ze zdvojení kapacit NATO.

„Prostředky, které máme nyní k dispozici, nevyhovují standardům EU politicky, ekonomicky ani technologicky,” komentoval situaci francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner. „Musíme se poučit z problémů, které jsme měli při shánění tří tisíc vojáků pro Čad,” dodal. Mise EUFOR měla v Čadu začít působit v listopadu minulého roku. Kvůli neshodám o jejím financování a nedostatku jednotek a vybavení se však začala přesouvat teprve v lednu.

Čtěte také:
Francie chce silnější evropskou obranu

Zdroj: EUbusiness (Lucembursko)

---

Kanada podporuje vstup Ukrajiny do NATO
Kanadský premiér Stephen Harper v pondělí varoval Rusko, aby přestalo bránit vstupu Ukrajiny do Severoatlantické aliance. Ukrajinský prezident Viktor Juščenko zase prohlásil, že úsilí Ukrajiny o vstup do NATO nepředstavuje hrozbu pro „žádný stát na světě”. Za svůj projev na zasedání kanadského parlamentu sklidil Juščenko bouřlivé ovace.

Juščenko dal najevo, že snaha o členství Ukrajiny v NATO souvisí s téměř stoletým útlakem země v rámci bývalého Sovětského svazu. Ten zahrnoval i hladomor z let 1932-33, při kterém zahynulo až deset milionů Ukrajinců. Podle Harpera kanadský parlament možná přijme zákon, který označí ukrajinský hladomor za genocidu spáchanou Stalinem „v rámci jeho zločinné ideologie”.

„Během dvacáteho století jsme šestkrát vyhlásili nezávislost a pětkrát ji ztratili,” řekl Juščenko. Proto podle něj hledá Ukrajina oporu v „kolektivní bezpečnosti” NATO.

Čtěte také:
Juščenko: Do MAP vstoupíme letos v prosinci
Ukrajina reaguje na ruské hrozby

Zdroj: The Gazette (Kanada)

---

Afghánistán: Větší nasazení EU i Itálie
Evropská unie schválila rozšíření mise pro výcvik afghánské policie. „Rada pro všeobecné záležitosti a vnější vztahy rozhodla, že EU by měla zdvojnásobit počet účastníků mise EUPOL v Afghánistánu,” píše se ve zprávě slovinského předsednictví Unie. „Toto opatření posílí program policejních reforem.”

Mise EUPOL, která byla zahájena roku 2007 a má trvat alespoň tři roky, se nyní účastní dvě stovky expertů. Jejich úkolem je výcvik afghánských policistů a úředníků ministerstva vnitra. „Chceme, aby se afghánská vláda dokázala postarat o bezpečnost sama,” řekl německý ministr obrany Franz Josef Jung.

Italský ministr zahraničí Franco Frattini zase naznačil možnost odstranění některých restrikcí pohybu italských jednotek v Afghánistánu. Na žádost NATO by mohly být tyto jednotky umístěny i v nebezpečných bojových zónách. Jednalo by se však jen o dočasnou pomoc aliančním spojencům.

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Finsko a Švédsko chtějí spolupráci s NATO
Finský ministr obrany Jyri Häkämies a jeho švédský protějšek Sten Tolgfors doufají, že se jejich země budou moci účastnit aliančních operací sledování vzdušného prostoru. Ve společném článku pro švédský deník oba ministři sdělili, že takto získané snímky by Finsku a Švédsku pomohly při sledování okolních oblastí.

Ministři obrany dodali, že oblast Barentsova moře je kvůli nálezu ropy stále významnějším regionem. Například Rusko se sem chystá umístit své strategické síly. Ruská zahraniční politika je navíc stále ostřejší.

Čtěte také:
Finský ministr obrany: Vstupme do NATO
Rusko slíbilo řešit narušování finského vzdušného prostoru

Zdroj: YLE (Finsko)

---

Gruzínská ministryně: Rusko je součástí konfliktu
„Žádná evropská země nepochybuje o tom, že se Rusko ukázalo být spíše součástí konfliktu, než neutrálním patronem příměří,” řekla nová gruzínská ministryně zahraničí Eka Tkešelašvili. Rusko by podle ní mělo přestat rozdmýchávat konflikt mezi Gruzií a separatistickými regiony Abcházií a Jižní Osetií.

Tkešelašvili řekla, že Rusko pod rouškou mírové mise rozmísťuje v Abcházii těžké zbraně.  „Nedávné záznamy (z bezpilotního průzkumného letounu) ukazují, že je tam umístěno dělostřelectvo, takže mají v dostřelu většinu gruzínských regionů,” prohlásila v pondělním rozhovoru.

Současná krize vztahů mezi Ruskem a Gruzií přišla po sestřelení gruzínského průzkumného letadla nad Abcházií. Gruzie tvrdí, že střelu 20. dubna vyslala ruská stíhačka, podle Ruska to byli abchazští separatisté. Vyšetřovací tým OSN v pondělí vyslovil závěr, že raketa byla vystřelena z ruského letounu.

Čtěte také:
Pád gruzínského letadla komplikuje vztahy s Ruskem

Zdroj: Monsters and Critics (Velká Británie)

bzm natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.