natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Francie: Nízké výdaje na obranu se vymstily v Afghánistánu

  18. září 2008  16:28

  Francie: Nízké výdaje na obranu se vymstily v Afghánistánu
  Francouzský ministr obrany Herve Morin prohlásil, že léta nedostatečných investic do obrany evropských zemí mají za následek kritický nedostatek mezinárodních jednotek v Afghánistánu. Během návštěvy Austrálie Morin varoval, že svět si nemůže dovolit prohrát stále nemilosrdnější konflikt v Afghánistánu a vyzval zúčastněné národy, aby vytrvaly až do konce, a vyhnuly se tak větší hrozbě teroru. „Krom Francie a Británie se Evropa už dávno rozhodla odzbrojit. Na svoji obranu a bezpečnost nevyčlenila dostatek peněz,“ dodal Morin po rozhovorech se svým australským protějškem Joelem Fitzgibbonem.

  Francouzský ministr pozval Fitzgibbona a německého ministra obrany Franze Josefa Junga na  společnou návštěvu Afghánistánu na začátku prosince. Síly těchto tří států působí na velké části tohoto hornatého asijského státu. Australští vojáci jsou rozmístěni na jihu, němečtí na severu a francouzské jednotky operují ve středu a na východě země. Morin dále varoval, že narůstající počet omezujících instrukcí, vydaných různými členskými státy svým jednotkám v Afghánistánu brzdí jejich práci. „Ovšem, rozhodnutí určitých zemí, stáhnout své síly by vyslalo velmi špatný signál,“ dodal Morin.

  S tisíci vojáky má Austrálie z nečlenských zemí Aliance v Afghánistánu nejvíce vojáků. Francouzský kontingent čítá 3000 mužů a žen.  
   
  Čtěte také:
  Zarmoucení Francouzi chtějí stažení svých vojáků z Afghánistánu

  Zdroj: Defense News (USA) 

  ---

  Spojené státy chtějí zcela velet NATO v Afghánistánu 
  Administrativa amerického prezidenta Bushe chce prosadit rozsáhlé změny ve struktuře vojenského velení v Afghánistánu tak, aby byl velitel mezinárodních sil zodpovědný americkému centrálnímu velení, namísto Severoatlantické alianci. Tyto změny by měly pro NATO obrovské následky. Představitelé Aliance totiž prohlásili, že Afghánistán je „rozhodujícím okamžikem“ pro schopnost NATO vést operace velkého rozsahu v zahraničí.

  Jakýkoliv krok směrem k tomu, aby operaci v Afghánistánu veleli pouze Spojené státy, by byl kontroverzní. V zemích jako je Itálie, Německo a Kanada už afghánská válka vyvolává znepokojení. Američtí představitelé dávají za příklad Irák, kde byl jediným velitelem generál David Petraeus, což mu umožnilo realizovat jeho protipovstalecký plán. V Afghánistánu ale různí členové NATO velí různým provinciím, často za jiných pravidel. Americké jednotky vyslané před nedávnem do Afghánistánu z Iráku tvrdí, že afghánské operace trpí vícevrstvvnou velící strukturou. „Nevíme, kam zde směřujeme, velmi bychom potřebovali znát naší strategii,“ říká podplukovník Brian Mennes, velitel zásahové jednotky Fury.
       
  Dvě oddělené mise v Afghánistánu – ISAF, vedená Aliancí a operace „Trvalá svoboda“ u pákistánských hranic, jíž velí Spojené státy – se mají spojit pod vedením generála McKiernana. Američané tvrdí, že jsou si „velmi vědomi“ citlivosti svých spojenců z NATO ve věci velících struktur. Jedna z možností je, že NATO bude nadále velet logistice, ochraně sil a veřejným záležitostem, zatímco přímé protipovstalecké operace bude řídit generál Petraeus z amerického velitelství Střed (CENTCOM).
      
  Čtěte také:
  Proč volí Spojené státy silná slova

  Zdroj: Independent (Velká Británie)  

  ---

  NATO popírá spory s EU kvůli Gruzii
  Severoatlantická aliance ve středu popřela jakékoliv neshody s Evropskou unií týkající se krize v Gruzii a zmírnila svůj postoj vůči Rusku. Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer v pondělním rozhovoru pro Financial Times prohlásil, že dohoda z 8. září mezi Ruskem a EU je nepřijatelná, protože umožňuje silnou přítomnost ruské armády v Abcházii a Jižní Osetii, a že je v přímém protikladu s šestibodovým plánem dojednaným francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, jenž požadoval návrat ke statu quo před vypuknutím konfliktu.

  Tiskový mluvčí Aliance James Appathurai ve středu prohlásil, že zprávy médií o Schefferově kritice postoje Evropské unie byly chybné. Podle Appathuraie má generální tajemník obavy o realizaci šestibodového plánu, zejména co se týče návratu ruské armády za linii z 8. srpna.         
  Dodal že dodržování a úplné plnění šestibodového plánu a následné dohody z 8. září jsou nezbytnou podmínkou normalizace vztahů s Moskvou. Zároveň zdůraznil, že členové Aliance chtějí mít s Ruskem normální vztahy. „Nikdo nestojí o ochlazení vztahů, které by ztížilo jednání ve velkém množství velmi důležitých oblastí spolupráce,“ dodal mluvčí.     

  Čtěte také:
  Scheffer kritizuje rusko-gruzínský mírový plán

  Zdroj: Xinhua (Čína)  

  ---

  Povstalci v Afghánistánu prokazují sílu a chytrost
  Za letošní léto zemřelo v Afghánistánu více aliančních vojáků než příslušníků americké armády v Iráku. V těžkých bojích, během nichž chtěli západní vojenští představitelé převzít iniciativu, se místo toho ukazuje, že povstalci jsou schopni použít nové, složité taktiky a bojovat na rozsáhlém území Afghánistánu.

  Sérií malých ale vysoce symbolických útoků se militantům podařilo vytvořit dojem obklíčení Kábulu. Ztráty civilního obyvatelstva, způsobené omylem zahraničními jednotkami, proměnili bojovníci z Talibanu v triumf své propagandy. Útoky zaměřené na příslušníky rekonstrukčních týmů podkopávají snahy o obnovu země. Pod dohledem Talibanu mezitím rozkvétá obrovské království narkotik a zisky zaručují přísun hotovosti i zbraní. „Vcelku máme pocit, že se pro nás věci vyvíjejí velmi dobře,“ tvrdí polní velitel Talibanu. „A co je víc, čas hraje v náš prospěch,“ dodává.

  Přestože byly zabity nebo zatčeny desítky zkušených talibanských velitelů stupně, projevili povstalci novou sílu, chytrost a ambice, zejména na východě Afghánistánu. Západní velitelé pohotově přiznávají, že se Taliban a volně přidružení militanti učí ze svých chyb i z úspěchů. Když povstalci zjistili, že alianční jednotky ruší signály odpalující bomby na silnicích, vrátili se zpět k nátlakovým plochám, u kterých aktivuje rozbušku váha projíždějícího konvoje. Taliban také vyvrátil předpoklad, že se bude vyhýbat přímým útokům na základny spojeneckých sil. „Dříve se lidé domáhali spravedlnosti u vlády, nyní ji hledají u Talibanu,“ tvrdí obchodník a kmenový náčelník z Kandaháru. 

  Čtěte také:
  NATO v Afghánistánu nevyhrává, tvrdí studie  
   
  Zdroj: Los Angeles Times (USA)   
   
  ---
   
  Gates: Za ztráty bychom se měli omlouvat rychleji
  Americký ministr obrany Robert Gates řekl, že v případě civilních ztrát v Afghánistánu je lepší se nejdříve omluvit a teprve pak věc vyšetřovat. Dnes se se svými aliančními protějšky schází v Londýně, kde bude pravděpodobně diskutovat o snahách Aliance o zvrácení trendu rostoucího povstaleckého násilí v zemi.  

  Na tiskové konferenci v Kábulu včera Gates prohlásil, že ve věci civilních ztrát je čas na nový přístup. „Klíčové pro nás je, že v těch výjimečných případech, kdy se dopustíme omylu, se rychle omluvíme, oběti okamžitě odškodníme a pak provedeme vyšetřování,“ dodal Gates na letišti v Bagramu. V Kábulu vyjádřil ministr obětem svoji „osobní lítost“ za americké nálety, které zabily civilisty a řekl, že se pokusí zlepšit přesnost leteckého boje.      
    
  Čtěte také:
  NATO se snaží snížit počet civilních obětí v Afghánistánu

  Zdroj: AP (USA)  
    
   

  vtr natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media