natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Finsko prověří zprávy o rušení signálu GPS Ruskem

  12. listopadu 2018  23:46

  Kyberútoky jsou novou bezpečnostní výzvou. | foto: NATO Photos

  Finsko prověří zprávy o rušení signálu GPS Ruskem

  V průběhu aliančního vojenského cvičení Trident Juncture docházelo ve Finsku k rušení signálu GPS, viníkem může být Rusko, říká finský předseda vlády Juha Sipila. Zřetelné rušení ovlivnilo také letecký provoz v Norsku.

  „Proběhne vyšetřování a poté reakce,“ dodal premiér a zdůraznil: „Nejedná se o vtip, došlo k ohrožení letecké bezpečnosti obyčejných lidí.“ Cílem údajného ruského narušení bylo „demonstrovat schopnosti takových akcí,“ míní Sipila, který je sám zkušeným pilotem.

  Kam dál?
  Cvičení NATO vyvolalo nepřátelské reakce na ruském Twitteru (7.11. 2018)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  Trump a Macron se shodli na výdajích v NATO

  Evropa by měla na obranu vydávat více, shodli se prezident Spojených států Donald Trump a francouzský prezident Emmanuel Macron po zprvu poněkud napjatých rozhovorech v Paříži.

  „Chceme pomoci Evropě, ale musí to být férové. Nyní nesou náklady především USA,“ uvedl Trump k „dělbě nákladů“ v rámci Severoatlantické aliance. Napětí vyvolal prezident Macron svým výrokem o rostoucí hrozbě kybernetických útoků, když prohlásil: „Jsme otřeseni pokusy o nabourání se do našeho kyberprostoru. Musíme se chránit s ohledem na Čínu, Rusko a dokonce i USA.“

  Kam dál?
  Británie a Francie se musí připravit na Trumpovu nevypočitatelnost (8.11. 2018)
  Nyní se mi NATO líbí, říká po příslibu výdajů spojenci Trump (15.10. 2018)

  Zdroj: Express (Velká Británie)

  ---

  Stoltenberg se zúčastnil slavnostní připomínky výročí konce první světové války

  Výročí sta let od ukončení první světové války si společně s dalšími vedoucími světovými představiteli připomněl generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg na ceremonii v Paříži.

  „Dnes si společně připomínáme všechny životy ztracené v první světové válce a vzdáváme hold všem, kteří padli ve službě. Nikdy neberme mír a svobodu jako samozřejmost,“ prohlásil Stoltenberg. „Připomenutí sta let od příměří je silnou upomínkou přetrvávající vazby mezi Evropou a Severní Amerikou, která zůstává nezbytnou pro zajištění míru,“ zdůraznil generální tajemník.

  Zdroj: NATO

  ---

  Čína investuje prostředky do soukromého sektoru zbrojních technologií

  Na financování soukromých společností vyvíjejících technologie s možným vojenským využitím vyčlenila Čína téměř 55,6 miliardy dolarů, vypočítal list Financial Times na základě veřejných dokumentů a oznámení státního tisku.

  „Civilně-vojenská fúze“, neboli využití soukromých společností k rozvinutí čínského obranného sektoru, se stalo klíčovým tématem letecké přehlídky Žuhai, kde vystavovatelé rádi zdůrazňovali, jak jejich výrobky zapadají do národní strategie. Státní podniky obranného průmyslu a vlády provincií investovaly prostředky do kapitálových fondů, díky kterým by soukromý sektor měl pomoci modernizovat čínskou Lidovou osvobozeneckou armádu.

  Kam dál?
  Japonsko a USA plánují odpověď na čínské výhrůžky ostrovům Senkaku (5.11. 2018)

  Zdroj: Financial Times (Velká Británie)

  ---

  Tálibán se zúčastnil klíčových mírových rozhovorů v Rusku

  Moskva hostila klíčové mezinárodní setkání o Afghánistánu zaměřené na nastartování mírových rozhovorů po desetiletích afghánské války. Ozbrojenci hnutí Tálibán se takového jednání zúčastnili vůbec poprvé. Přítomni byli také členové afghánského Vysokého výboru pro mír, který dohlíží na mírové snahy, nicméně nepředstavuje afghánskou vládu. Tálibán znovu zdůraznil, že skupina bude o míru vyjednávat pouze přímo s USA, nikoliv s vládou v Kábulu.

  Kábul svou delegaci na setkání nevyslal. Kromě zástupců desítky států se, coby pozorovatel, zúčastnily i Spojené státy. „Diskutovali jsme o přímých rozhovorech s Tálibánem a požádali jsme je o výběr místa a doby zahájení,“ uvedl mluvčí Vysokého výboru pro mír. Schůzka „není o vyjednávání s jakoukoliv stranou,“ prohlásilo hnutí Tálibán.

  Kam dál?
  Stoltenberg: NATO je navzdory útokům zavázáno misi v Afghánistánu (7.11. 2018)

  Zdroj: BBC (Velká Británie)

  voj; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media