natoaktual.cz

Rozšiřování NATO

Vstup Finska a Švédska
do Severoatlantické aliance

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Finsko hodlá doplňovat Síly rychlé reakce

  10. března 2008  13:49

  Finsko hodlá doplňovat Síly rychlé reakce
  Finská vláda ve svém písemném vyjádření naznačila ochotu doplňovat aktivity Sil rychlé reakce Severoatlantické aliance (NRF). Finsko se účastní alianční iniciativy Partnerství pro mír, ale není plnohodnotným členem NATO. Rozhodnutí poslat na velitelství NATO v Bruselu dopis o finské účasti v NRF padlo na společném zasedání finského prezidenta a komise pro zahraniční a bezpečnostní politiku.

  Podle finského předsedy vlády Mattiho Vanhanena je tento krok přirozeným vyústěním spolupráce mezi Finskem a Aliancí. O konkrétní podobě zapojení Finska nebylo rozhodnuto. Vláda však zdůraznila, že nepůjde o účast v pohotovostních jednotkách připravených k zásahům v ohniskových oblastech.

  Finská vláda by nyní měla předat zprávu o účasti v Silách rychlé reakce parlamentu. Sociální demokraté, kteří jsou největší finskou opoziční stranou, vyjádřili ochotu návrh podpořit. Jejich předseda Eero Heinäluoma prohlásil, že účast v NRF je přirozeným pokračováním rozvoje finského krizového řízení a v žádném případě nezmění směřování bezpečnostní politiky země.

  Čtěte také:
  Finsko zvažuje zapojení do sledovacího systému NATO
  NATO: Finsko musí samo rozhodnout o vstupu do NATO

  Zdroj: News Room Finland (Finsko)

  ---

  Rusko uzná Kosovo pouze se srbským souhlasem
  Podle odcházejícího prezidenta Vladimira Putina Rusko uzná nezávislost Kosova pouze v souladu s mezinárodním právem a se souhlasem Srbska. Sdělil to na tiskové konferenci po setkání s německou kancléřkou Angelou Merkel. Prohlásil, že uznání kosovské nezávislosti může proběhnout pouze „se souhlasem všech stran, v tomto případě i Srbska. Pokud se takový kompromis najde, budeme s ním souhlasit.“

  Srbská provincie Kosovo vyhlásila jednostranně svoji nezávislost 17. února. Do dnešního dne uznalo Republiku Kosovo přes pětadvacet států včetně Japonska, Austrálie, USA a největších evropských zemí. Bělehrad stáhl své velvyslance z mnoha zemí, které uznaly kosovskou nezávislost. Rusko slíbilo blokovat jakýkoli pokus Kosova o připojení k OSN.

  Čtěte také:
  Kosovo je již týden nezávislé

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  ---

  Nizozemí volá po větší podpoře rozvoje Afghánistánu
  Podle nizozemského ministra obrany Eimerta van Middelkoopa je větší podpora rozvoje Afghánistánu nezbytná k zajištění míru v zemi. Vojenské aktivity zaměřené proti Talibanu by měly být doprovázeny širšími sociálními programy. „Školy, zdravotní zařízení, silnice a elektrárny pomohou nejen ekonomice, ale i afghánské vládě prosadit svou autoritu v celé zemi.  Rozvoj je zcela nezbytný pro to, aby Afghánci podporovali svoji vládu a mezinárodní společenství,“ řekl Van Middelkoop.

  Nizozemské a australské jednotky operují již 18 měsíců v jihoafghánské provincii Uruzgan. „Obě země věří, že k dosažení našich cílů nestačí pouze vojenské prostředky,“ sdělil Van Middelkoop. K větší aktivitě vyzval Organizaci Spojených národů a další mezinárodní a nevládní organizace.

  Čtěte také:
  Polovina Nizozemců nesouhlasí s misí v Afghánistánu
  Holandsko zůstane v Afghánistánu

  Zdroj: AFP (Francie)

  ---

  Burjanadze: Gruzie je krok od Akčního plánu členství
  „Gruzie má na dosah svůj cíl zapojit se do Akčnímu plánu členství Severoatlantické aliance,“ řekla po svém návratu z Bruselu předsedkyně gruzínského parlamentu Nino Burjanadze. „Máme silnou podporu našich přátel. Stabilita a konsolidace země jsou zásadní pro tento proces.“

  Gruzínští vůdcové doufají, že Tbilisi bude přizváno do Akčního plánu členství NATO (MAP) příští měsíc na summitu Aliance v Bukurešti. Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer řekl, že žádné rozhodnutí o Gruzii ještě nepadlo. Diskuse však bude pokračovat až do zahájení bukurešťského summitu.

  Skepsi ohledně přizvání Ukrajiny a Gruzie do MAP nicméně vyjádřil německý ministr zahraničních věcí Frank-Walter Steinmeier. Burjanadze přiznala, že úsilí Gruzie o vstup do NATO zhorší vztahy s Ruskem. Doufá však, že časem znovu dojde k jejich zlepšení.

  Čtěte také:
  O přizvání Gruzie a Ukrajiny do MAP nerozhodnuto
  Gruzie čeká na hodnotící zprávu NATO
  Rusko varuje Gruzii před vstupem do NATO

  Zdroj: Civil Georgia (Gruzie)

  ---

  Putin a Bush si volali o summitu NATO-Rusko
  Ruský prezident Vladimír Putin diskutoval plánovaný summit NATO-Rusko se svým americkým protějškem Georgem Bushem. O telefonickém rozhovoru informoval ve svém prohlášení Kreml. Schůzka Rady NATO-Rusko se bude se uskuteční zároveň se summitem Severoatlantické aliance v Bukurešti 2.- 4. dubna.

  Vztahy mezi Moskvou a Washingtonem jsou napjaté kvůli několika otázkám. Jednou z nich je i záměr Spojených států instalovat části amerického protiraketového systému ve východní Evropě. Protiraketová základna v Polsku a radar v České republice mají poskytnout ochranu před potenciálními útoky „darebných“ států. Podle Moskvy však tyto konstrukce představují hrozbu ruské národní bezpečnosti.

  Čtěte také:
  NATO a Rusko doufají v nápravu vztahů
  Putin se chystá na summit NATO v Bukurešti
  Scheffer: Radar bude zásadním tématem na summitu 2008

  Zdroj: Xinhua (Čína)

   

   

  bzm natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media