Evropské země vytvořily společné intervenční síly
Ministři obrany devíti členských zemí Evropské unie podepsali dohodu o vytvoření nových společných sil. Takzvaná Evropská intervenční iniciativa vznikla pod vedením Francie s podporou Velké Británie, která chce zachovat bezpečnostní vazby i po odchodu z EU. Francouzská ministryně obrany Florence Parly uvedla, že účelem projektu je, aby „se naše síly navzájem poznaly a jednaly společně“. „Budeme připraveni krize předvídat a reagovat na ně rychle a účelně,“ dodala Parly.
I přes původní obavy z iniciativy, která leží mimo rámec EU i Severoatlantické aliance se do ní nakonec zapojilo mimo Francie a Británie dalších sedm zemí: Německo, Belgie, Dánsko, Nizozemsko, Estonsko, Španělsko a Portugalsko.
Kam dál?
Francie připravuje nové evropské síly pro případ krizí stojící mimo EU (5.4. 2018)
Zdroj: Xinhua (Čína)
---
Zpráva: Británie musí zvýšit výdaje na obranu kvůli vztahům s NATO a USA
Velká Británie musí navýšit výdaje na obranu, aby si udržela dobré vztahy se Spojenými státy a zachovala svou vedoucí roli v Severoatlantické alianci, říká zpráva obranného výboru britského parlamentu. Podle výboru by měly výdaje stoupnout ze současných 2 % až na tři procenta HDP. „Výdaje na obranu jsou oblastí, kde musí být vyslána silná zpráva našim spojencům i našim nepřátelům,“ prohlásil předseda výboru Julian Lewis.
Britská premiérka Theresa May s dokumentem nesouhlasí, ale prohlásila, že chce z Británie udělat „přední národ v obraně“. Zpráva nemá přímý vliv na legislativu.
Kam dál?
Trump tlačí Británii k vyšším výdajům na obranu (14.5. 2018)
Zdroj: The Straits Times (USA)
---
Maďarsko určilo podmínky pro odblokování Komise NATO-Ukrajina
Maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto stanovil tři podmínky, za kterých Maďarsko přestane blokovat Komisi NATO-Ukrajina. Ukrajina musí prodloužit přechodné období ohledně jazyku výuky do roku 2023 a všechny změny musí odsouhlasit maďarská menšina. Zadruhé, normy na jazyk výuky se nebudou vztahovat na soukromé školy, a za třetí, Ukrajina bude konzultovat se zástupci maďarské menšiny.
Szijjarto oznámil, že se stanovenými podmínkami představitele Severoatlantické aliance již seznámil. Maďarsko se také oficiálně vzdalo svého veta ohledně setkání představitelů Aliance s ukrajinským prezidentem. V blokování Komise NATO-Ukrajina však stále pokračuje.
Kam dál?
Maďarsko opět blokuje Komisi Ukrajina-NATO (24.4. 2018)
Zdroj: Unian (Ukrajina)
---
Velitel NATO doufá, že Pákistán přesvědčí Tálibán k rozhovorům
Velitel mise Resolute Support v Afghánistánu generál John Nicholson doufá, že Pákistán přesvědčí hnutí Tálibán, aby se připojil k mírovým rozhovorům s afghánskou vládou. Přímé vyjednávání s hnutím se zatím nekoná, ale jsou vyvíjeny diplomatické snahy, aby se do nich zapojilo. Generál ocenil snahu Saudské Arábie pomoci mírovému procesu a vyjádřil naději, že Pákistán se také více zapojí. Pochválil i kontakt afghánských a pákistánských představitelů.
Generál toto prohlásil během návštěvy afghánské provincie Nangarhár, kam přijel jednat o příměří a vyjednávání s Tálibánem, boji proti hnutí Islámský stát a bezpečnosti při nadcházejících volbách.
Kam dál?
Mattis vidí pozitivně možné rozhovory afghánské vlády s Tálibánem (25.6. 2018)
Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)
---
NATO zahájí severně od Norska protiponorkové cvičení
Severoatlantická aliance bude pořádat každoroční cvičení Dynamic Mongoose, které je zaměřené na boj proti ponorkám. Tento rok cvičení proběhne severně od norského pobřeží. Sedm bojových lodí, tři letouny pro námořní hlídkování a dvě ponorky se budou účastnit spolu s personálem z osmi národů Aliance. Podle NATO je cílem cvičení poskytnout všem účastníkům „komplexní a podnětný bojový výcvik, který zvýší jejich interoperabilitu a schopnost v boji proti ponorkám“.
Cvičení začíná době, kdy Rusko končí vlastní rozsáhlé námořní cvičení u poloostrova Kola, kterého se zúčastnily lodě i ponorky. NATO v poslední době monitoruje zvyšující se aktivitu ruských ponorek v severním Atlantiku.
Kam dál?
Norsko chce zdvojnásobit počet amerických vojáků u svých hranic s Ruskem (13.6. 2018)
Zdroj: Barents Observer (Norsko)