natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Evropa přijala sankce proti Sýrii

  10. května 2011  16:41

  Evropa přijala sankce proti Sýrii
  Evropská unie přijala zbrojní embargo namířené proti Sýrii. Embargo se má týkat exportu zbraní a vybavení, které může být použito k vnitřním represím. EU navíc 13 zástupcům syrského režimu zmrazila jejich účty v zahraničí a případně jim nevydá víza. Sankce se týkají představitelů, kteří mají být zodpovědní za tvrdý zákrok proti demonstrantům.

  Jména postižených Syřanů nebyla zveřejněna, podle zpráv však EU otálí se sankcemi proti prezidentovi Bashar al-Assadovi, neboť členské státy jsou v otázce jeho potrestání rozděleny. Pro rychlou a důraznou odpověď byly Velká Británie, Francie a Německo, kdežto menší státy jako Kypr, Portugalsko a Řecko byly s potrestáním Assada zdrženlivější.

  Podle skupin na ochranu lidských práv bylo během násilností proti syrským demonstrantům zabito více než 600 lidí a 8 tisíc jich bylo uvězněno, nebo je pohřešováno.

  Čtěte také:
  USA a Británie vyloučily možnost zásahu v Sýrii

  Zdroj: France 24 (Francie) 

  ---

  NATO odmítá nařčení, že nepomohlo uprchlíkům
  Severoatlantická aliance odmítla obvinění, že ignorovala volání o pomoc z uprchlického člunu ve Středozemním moři. Podle britského deníku Guardian po 16 dnech na moři zemřelo 62 z celkových 72 pasažérů lodi. Zprávy deníku hovořily o tom, že hlídkovací jednotky NATO bezútěšnou situaci uprchlické lodi ignorovaly.

  Loď s uprchlíky musela nakonec přistát zpátky v Libyi, přežilo pouze deset lidí, ostatní zemřeli na dehydrataci či nedostatek jídla. Podle svědectví přeživších pasažérů našel člun vojenský vrtulník poté, co italská pobřežní stráž spustila poplach. Helikoptéra spustila na palubu sušenky a balenou vodu.

  Následně však uprchlický člun údajně kroužil okolo francouzské letadlové lodi Charles de Gaulle, která neučinila žádný pokus o záchranu. Letadlová loď nebyla pod velením NATO, francouzská strana poté jakékoliv pochybení či kontakt s druhým plavidlem odmítá.

  Čtěte také:
  Italové z moře zachránili více než 500 uprchlíků

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  Libyjské protivládní síly začínají postupovat
  Libyjští rebelové dosáhli významných zisků proti silám loajálním Muammaru Kaddáfímu jak na východě, tak i západě země. Průlom v patové situaci v zemi přišel poté, co alianční letadla strávila dny bombardováním pozic a vojenského vybavení Kaddáfího jednotek. Podle rebelů to vládní síly oslabilo tak, že bylo možné provést pozemní útok.

  V obleženém městě Misurátě stovky povstaleckých vojáků prolomily jednu z předních linií a upevnily své zisky několik kilometrů na západ od města. I když se nejedná o zásadní změnu pro stále obležené město, rebelský útok značí optimismus uvnitř protivládního tábora i oslabení alespoň některých Kaddáfího jednotek.

  Rebelským jednotkám se daří i na východě země u města Brega. Za tím může stát buď změna taktiky, nebo fakt, že se štěstí přiklonilo na jejich stranu. Podle zpráv povstalci – nebo tzv. Svobodné síly Libye, jak chtějí být označováni – zabili v bitvě více než 36 Kaddáfího vojáků. O život přitom přišlo pouze šest vojáků na straně rebelů.

  Čtěte také:
  NATO bombarduje Kaddáfího síly v Misurátě
  NATO zintenzivňuje kampaň v Libyi

  Zdroj: The New York Times (USA)

  ---

  Afghánistán: NATO se zaměřuje na pohraničí
  Alianční síly v Afghánistánu reagují na jarní ofenzivu Talibanu. Podnikají výpady do klíčových pohraničních oblastí, které dlouho sloužily jako základna pro vzbouřence. Taliban již tradičně spouští každé jaro novou ofenzivu poté, co zimu přečkal v horách v Pákistánu. Aliance letos doufá, že se jí podaří získat iniciativu na svou stranu.

  Alianční vrtulníky tak začaly pronikat až do východní provincie Paktika, která sousedí s Pákistánem. Jejich cílem je narušit zásobovací trasy Talibanu. "Terén je tu velmi nepřístupný. Chceme ho prozkoumat, abychom se mohli připravit na nadcházející operace," uvedl velitel výsadkářů operujících v oblasti Chris Tanner.

  Čtěte také:
  Koaliční síly odvrátily velký útok Talibanu

  Zdroj: Voice of America (USA) 

  ---

  Afghánistán: Letadla AWACS dokončila stou misi
  Alianční letadla včasné výstrahy AWACS E-3A úspěšně dokončila svoji stou leteckou misi na podporu operací mezinárodních sil ISAF. Podle generála Stephena D. Schmidta byly operace letadel AWACS veskrze úspěšné a hlavně potřebné. V Afghánistánu začíná létat více a více letadel, přičemž afghánská vláda postrádá radary na kontrolu leteckého provozu.

  Hlavním cílem aliančních AWACSů je monitorovat letecký prostor nad Afghánistánem 24 hodin denně. Alianční stroje tak hledají, identifikují a monitorují ostatní letadla a poskytují nezbytné informace, aby bylo možno udržet kontrolu a koordinovat provoz nad afghánským leteckým prostorem.

  "Jsem velmi pyšný na to, jakou posádky odvádějí práci," sdělil své dojmy velitel AWACSů Burkhard Pototzky. Zdůraznil, že za úspěchem stojí týmová práce posádek i podpůrného personálu.

  Zdroj: NATO

  mdo natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media