natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Evropa by měla místo úspor nakupovat drony, doporučuje Rasmussen

  26. září 2013  15:26

  Bezpilotní letoun Predator | foto: US Air Force

  Evropa by měla místo úspor nakupovat drony, doporučuje Rasmussen

  Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen vyzval evropské státy, aby zvýšily své investice do nákupů bezpilotních, transportních a tankovacích letounů, čímž by posílily potácející se a značně fragmentovaný evropský zbrojní průmysl. Evropská komise již navrhla podpořit evropský obranný průmysl prostřednictvím investic do výzkumu a vývoje nových technologií.

  Další problém podle Rasmussena představují škrty v obranných rozpočtech, jež způsobily velkou propast ve vojenských schopnostech USA a Evropy, čímž by mohla být oslabena akceschopnost celé Aliance. S rostoucí změnou americké pozornosti, která se přesouvá do Pacifiku, je dle Rasmussenových slov nutné, aby si Evropa zajistila obranu svého regionu. Nedávná intervence v Libyi přitom demonstrovala, jak moc je Evropa vojensky závislá na podpoře ze strany USA. Právě bezpilotní letouny jsou pak oblastí, v níž Evropa velice zaostává za USA a Izraelem.

  Kam dál?
  Zvyšte výdaje na obranu, vyzývá šéf NATO (10.9. 2013)

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  NATO vyhlásí zakázky za téměř miliardu eur

  Série obchodních příležitostí bude do budoucna dostupná díky plánovaným investicím Agentury NATO pro komunikaci a informace (NCIA), jež mají v nadcházejících 18 měsících dosáhnout částky až jedné miliardy eur. První kontrakt vyhlášený NCIA bude z oblasti inženýrství a testování obranného raketového systému a podle manažera komunikace NCIA Michala Olejarnika se o něj bude ucházet 85 firem. Zcela nejdražší zakázkou Agentury pak bude objednávka systému komunikační infrastruktury, který má NCIA vyjít na víc jak 800 milionů eur.

  Další kontrakty v řádu jednotek milionů eur se budou týkat chemické, biologické, radiologické či nukleární obrany, systémů obrany proti improvizovaným výbušným zařízením nebo systému pro kyber-bezpečnost. Firmy můžou zadávání výběrových řízení sledovat na webových stránkách NCIA či twitterovém účtu agentury.

  Kam dál?
  NATO modernizuje zařízení pro kontrolu a řízení protiraketové obrany (24.6. 2013)

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Rasmussen: NATO stále plní důležitou funkci

  Severoatlantická aliance má stále užitečnou roli i pro USA, a to bez ohledu na to, že vojenský podíl evropských zemí v Alianci je disproporčně malý. Uvedl to její generální tajemník Anders Fogh Rasmussen s tím, že NATO zajišťuje mezinárodní legitimitu pro případné vojenské akce. Na začátku letošního roku Rasmussen specifikoval, že USA stojí za 72 procenty aliančních vojenských výdajů, což je o téměř 10 procent více než v roce 2001. zdůraznil však, že třetinu bojových jednotek v Afghánistánu reprezentovali američtí spojenci a i vojenská intervence v Libyi byla provedena za vedení jednotek evropských zemí a Kanady.

  "Ačkoliv jsou Spojené státy schopné samy provést zásadní vojenskou operaci, stále potřebují zajištění politické legitimity prostřednictvím kolektivní akce. V tomto smyslu USA významně profitují ze svého transatlantického vztahu ztělesněného v NATO," uzavřel Rasmussen, proč je NATO stále platným projektem. Christopher Chivvis z think-tanku RAND nicméně upozornil, že USA "očekávají, že Evropa převezme odpovědnost za svou vlastní bezpečnost".

  Zdroj: USA Today (USA)

  ---

  Ukrajina se připojí k protipirátské misi NATO

  Fregata ukrajinského námořnictva se připojí k alianční protipirátské misi Oceánský štít, která působí u Afrického rohu. Ukrajina tak bude prvním partnerskou zemí NATO, která se k operaci zaměřené na boj proti pirátům připojí. Zatímco dal ukrajinský parlament svolení k připojení se k alianční misi už před měsícem, Severoatlantická rada schválila ukrajinskou participaci teprve před pár dny.

  Ukrajinská fregata Hetman Sahaydachnyy již vyplula z přístavu v Sevastopolu a ke svým partnerským lodím HNOMS Fridtjof Nansen a USS De Wert by se u pobřeží Somálska měla připojit příští měsíc. Všechny lodě budou v oblasti, kde k poslednímu úspěšnému pirátskému útoku došlo více jak před rokem, provádět monitorovací operace.

  Kam dál?
  Rusko varovalo Ukrajinu před sbližováním s EU (25.9. 2013)
  Rasmussen poděkoval Džibutsku za boj proti pirátství (17.9. 2013)

  Zdroj: NATO

  ---

  Dohoda o chemických zbraních by dle Rasmussena mohla posílit Asada

  Plánovaný proces inspekce OSN, při níž by měly být nalezeny, zajištěny, odvezeny a odstraněny syrské chemické zbraně, by mohl posílit pozici současného prezidenta Sýrie Bašára Asada, neboť daný program, jenž by zabral několik měsíců, by vyžadoval i jeho asistenci, upozornil na zasedání Valného shromáždění OSN generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Rasmussen také zopakoval, že je nezbytné udržovat hrozbu vojenského útoku, která by měla přinutit Asada, aby splnil závazky plynoucí z nové dohody o vzdání se chemického arzenálu.

  Hlava NATO zároveň na jednání zdůraznila přítomnost extremistických a teroristických skupin v Sýrii, což podle Rasmussena oslabuje opozici a komplikuje případné dodávky zbraní syrským rebelům ze zahraničí. V této otázce se přitom neshodl s administrativou amerického prezidenta Baracka Obamy, dle jejíhož vyjádření "získávají v Sýrii na síle umírnění rebelové".

  Kam dál?
  Rasmussen: Hrozba vojenským zásahem pomáhá politickému řešení syrské krize (18.9. 2013)

  Zdroj: McClatchy (USA)

  dun; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media