natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  EU plánuje mise v Kosovu a Afghánistánu

  17. ledna 2007  13:43

  EU plánuje mise v Kosovu a Afghánistánu
  Evropská unie se letos chystá rozšířit své civilní mise v Kosovu a Afghánistánu. Tento krok se může stát zkouškou pro bezpečnostní politiku unie.

  Unie se chystá vyslat misi do Kosova – na 1.300 policistů by pomáhalo místním kolegům v boji proti organizovanému zločinu, korupci a nepokojům. EU by se taktéž podílela na budování administrativních a ekonomických struktur. Vojenský představitel EU, francouzský generál Henri Bentegeat nicméně oznámil, že konečné rozhodnutí padne až poté, co OSN na konci tohoto měsíce vydá prohlášení o budoucnosti provincie.

   

  EU má také v úmyslu rozšířit svou přítomnost v Afghánistánu, kde provádí výcvik místních policejních sil. Unie tím reaguje na žádost NATO, které pro svou vojenskou misi, čítající na 32 tisíc vojáků, potřebuje civilní zajištění. Představitelé unie se vyjádřili, že rozhodnutí může padnout během nadcházejících týdnů. Konkrétní rozšíření aktivit by se tak odehrálo během první poloviny tohoto roku.

   

  Bentegeat při rozhovoru s novináři dále oznámil, že unie sníží počet svých vojáků v Bosně z 6.500 na 2.500, neboť se země stala stabilnější. Nicméně tato otázka bude definitivně rozhodnuta až poté, co OSN zveřejní svou zprávu o Kosovu. Hrozí totiž, že rozhodnutí Spojených národů vyvolá na Balkáně nepokoje.

   

  Čtěte také:

  EU a OSN by měly zvýšit svou roli v Afghánistánu

   

  Zdroj: Serbianna (USA)

  ---

  V Afghánistánu zadržen předák Talibanu
  Jednotky NATO a afghánské armády při společné akci na jihu země zatkly jednoho z velitelů povstaleckého hnutí. Zadržený, jehož jméno úřady odmítly oznámit, byl hledán afghánskou policií v souvislosti s velkým počtem zločinů. Akce se odehrála v době, kdy zemi navštívil americký ministr obrany Robert Gates.

  Minulý měsíc bylo během leteckých útoků zabito několik lokálních předáků, ale také jeden z hlavních velitelů Talibanu, Aktar Mohamed Osmání.

   

  Zdroj: AlertNet / Reuters (Velká Británie)

   

  ---

   

  Putin bude vetovat nezávislost Kosova

  Moskva zablokuje očekávaný vznik nezávislého státu v srbské provincii Kosovo. Ruský prezident Vladimír Putin během telefonátu se srbským premiérem Vojislavem Koštunicou slíbil, že Rusko bude v Radě bezpečnosti OSN vetovat jakoukoliv iniciativu, kterou by Bělehrad odmítal.

   

  Bělehrad nabízí kosovským Albáncům „širokou autonomii“, ti ale trvají na tom, že nepřijmou nic než nezávislost. Finský diplomat Martti Ahtisaari, který řídí hovory mezi oběma stranami, má na začátku února oznámit svůj plán na vyřešení statusu Kosova. Vyjádření tak přijde až po srbských parlamentních volbách, které se uskuteční 21. ledna. Očekává se, že Ahtisaari pro provincii doporučí „nezávislost s dohledem“.

   

  Rusko je jediná velmoc, která se otevřeně staví proti nezávislosti Kosova. Ta by prý byla mezinárodním precedentem pro jiné problematické regiony.

   

  Čtěte také:

  Moskva: Status Kosova musí být dohodnut, ne vynucen 


  Zdroj: Mosnews
  (Rusko)

   

  ---

   

  Pákistánská hranice zůstává problémem

  Pronikání ozbrojenců z Pákistánu do Afghánistánu se zvyšuje. Oznámil to americký ministr zahraničí Robert Gates. Ačkoliv Gates označil Pákistán za „neobvykle silného spojence“, vyzval Islámábád k většímu úsilí v boji proti islamistům, kteří působí u hranic s Afghánistánem. Jen několik hodin poté, co Gates přiletěl do Afghánistánu, přitom pákistánská armáda provedla letecký útok na příhraniční region, při kterém podle prohlášení pákistánské rozvědky zabila 20 ozbrojenců.

   

  Pákistán byl před 11. zářím 2001 hlavním spojencem Talibanu, od té doby nicméně popírá, že by skupinu jakkoliv nadále podporoval. Při bojích s ozbrojenci v příhraničních regionech padly již stovky pákistánských vojáků. V září minulého roku Islámábád uzavřel dohodu s kmeny v provincii Severní Waziristán. Podle této dohody se pákistánské jednotky z území stáhly výměnou za to, že místní kmeny zabrání, aby ozbrojenci pronikali do Afghánistánu.

   

  Nicméně generál Karl Eikenberry oznámil novinářům, že počet přeshraničních útoků z Pákistánu se oproti předchozímu roku zdvojnásobil. Další americké zdroje tvrdí, že zatímco v roce 2005 došlo v Afghánistánu k 783 bombovým útokům a 27 sebevražedným atentátům, v roce 2006 se tyto údaje vzrostly na 1 677, resp. 139. 
   

  Představitel americké vojenské rozvědky pod podmínkou anonymity oznámil, že ačkoliv samotné operace se odehrávají v Afghánistánu, jsou řízeny a plánovány v Pákistánu. „Výcvik, financování, nábor, indoktrinace a další podpůrné aktivity se dějí v Pákistánu,“ řekl.

   

  Čtěte také:

  V Pákistánu prý existuje islamistický „mini-stát"

   

  Zdroj: Scotsman (Velká Británie)

   

  ---

  egi natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media