natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  EU by se bez NATO neubránila, říká šéf Aliance

  29. srpna 2017  16:42

  Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. | foto: NATO Photos

  EU by se bez NATO neubránila, říká šéf Aliance

  Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg varoval, že Evropská unie by se nemohla bránit bez Severoatlantické aliance a dvou klíčových spojenců mimo EU – Spojených států amerických a Velké Británie.

  „Po Brexitu budou dvě země s nejvyššími výdaji na obranu – USA a Spojené království – mimo EU. Zároveň tři ze čtyř bojových skupin na východě Evropy jsou pod velením států mimo EU. Není možné, aby EU odolala bez pomoci zemí z venku,“ řekl generální tajemník NATO.

  Stoltenberg zdůraznil, že NATO se zavázalo posílit obranu EU a že obě organizace by se měly navzájem doplňovat, a nikoli si konkurovat. „Chceme více evropských sil, více moderních schopností, více výdajů na obranu, méně roztříštěnosti. Musíme se vyhnout duplicitě, jako je vytvoření evropského velení nebo evropská armáda, a rétorice, že Evropa by mohla být bez NATO,“ dodal

  Zdroj: B92 (Srbsko), PAP (Polsko)

  ---

  Přes 60 vojenských letadel pomáhá po hurikánu Harvey

  Více než 60 vojenských letadel pomáhá po hurikánu Harvey, který zasáhl americký stát Texas. V reakci na katastrofu startují jak velká přepravní letadla, tak i helikoptéry Blackhawk, zároveň námořnictvo připravuje několik lodí, které by mohly kdykoli dostat příkazy k nasazení.

  Ve stejný okamžik aktivoval guvernér státu Texas Greg Abbott všechny příslušníky Národní gardy, takže ve státě je k dispozici zhruba 12 000 vojáků. Přítomny jsou mimo jiné oddíly vojáků z jiných států, včetně Arizony, Kalifornie, Nebrasky, Nového Mexika, New Yorku, Kentucky, Oklahomy a dalších. Pokračující dešťové srážky z hurikánu by mohly během tohoto týdne způsobit ničivé a život ohrožující povodně, dodal Robert Manning z americké armády.

  Zdroj: CNBC (USA)

  ---

  Japonci procvičí protiraketovou obranu na amerických základnách

  Japonská armáda se pustí do výcviku protiraketové obrany, využije k tomu protiraketové baterie na amerických základnách na japonských ostrovech. Podle představitelů americké armády cvičení otestuje schopnost amerických a japonských jednotek spolupracovat a zaujímat palebné postavení. Cvičení se budou během září několikrát opakovat.

  Rozhodnutí reaguje na severokorejskou hrozbu, která byla potvrzena vystřelením další interkontinentální balistické rakety, která tentokrát přeletěla japonské ostrovy a dopadla do moře.

  Kam dál?
  Severní Korea neustoupí, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO (11.8. 2017)

  Zdroj: Defense News (1) (USA), Defense News (2)(USA),

  ---

  Bezpečnost hlavním tématem setkání finského prezidenta s Donaldem Trumpem

  Bezpečnost byla základním tématem dlouho očekávaného setkání finského prezidenta Sauli Niinista a jeho amerického protějšku Donalda Trumpa v Bílém domě ve Washingtonu DC.

  „Prezident Trump a já jsme si vyměnili názory na několik mezinárodních otázek,“ uvedl Niinistö. „Diskutovali jsme o významu transatlantické vazby mezi Evropskou unií a Spojenými státy,“ prohlásil, když uvedl rostoucí přítomnost sil Severoatlantické aliance a Spojených států v oblasti Baltského moře a Evropy jako důležitý příspěvek ke stabilitě.

  Podle Trumpa je Finsko předním odborníkem v kybernetické bezpečnosti a Spojené státy jsou hrdým partnerem finského centra excelence pro boj s moderními hrozbami, včetně kybernetických útoků.

  Kam dál?
  Finsko potvrzuje, že alianční stíhačky narušili jeho prostor omylem (7.8. 2017)

  Zdroj: Helsinki Times (Finsko)

  ---

  Britské stíhačky Typhoon odletěly do Estonska

  Británie posílila svou přítomnost na východní hranici Severoatlantické aliance pomocí dvou stíhacích letounů Typhoon. Ty se připojí k 800 britským vojákům v Estonsku, kteří jsou součástí mezinárodních bojových skupin na území pobaltských států. „Velká Británie tak demonstruje svůj závazek Alianci, nejjasněji právě v Pobaltí. Stojíme po boku našich spojenců a společně čelíme potenciálním hrozbám a jsme připraveni bránit Evropu,“ prohlásil britský ministr obrany Michael Fallon.

  Kam dál?
  Pence navštívil Estonsko, aby ukázal americkou podporu východním členům NATO (31.7. 2017)

  Zdroj: The Mirror (Velká Británie)

  oko; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media