Co psala světová média o Severoatlantické alianci

EU by se bez NATO neubránila, říká šéf Aliance

29. srpna 2017  16:42
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. | foto: NATO Photos

EU by se bez NATO neubránila, říká šéf Aliance

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg varoval, že Evropská unie by se nemohla bránit bez Severoatlantické aliance a dvou klíčových spojenců mimo EU – Spojených států amerických a Velké Británie.

„Po Brexitu budou dvě země s nejvyššími výdaji na obranu – USA a Spojené království – mimo EU. Zároveň tři ze čtyř bojových skupin na východě Evropy jsou pod velením států mimo EU. Není možné, aby EU odolala bez pomoci zemí z venku,“ řekl generální tajemník NATO.

Stoltenberg zdůraznil, že NATO se zavázalo posílit obranu EU a že obě organizace by se měly navzájem doplňovat, a nikoli si konkurovat. „Chceme více evropských sil, více moderních schopností, více výdajů na obranu, méně roztříštěnosti. Musíme se vyhnout duplicitě, jako je vytvoření evropského velení nebo evropská armáda, a rétorice, že Evropa by mohla být bez NATO,“ dodal

Zdroj: B92 (Srbsko), PAP (Polsko)

---

Přes 60 vojenských letadel pomáhá po hurikánu Harvey

Více než 60 vojenských letadel pomáhá po hurikánu Harvey, který zasáhl americký stát Texas. V reakci na katastrofu startují jak velká přepravní letadla, tak i helikoptéry Blackhawk, zároveň námořnictvo připravuje několik lodí, které by mohly kdykoli dostat příkazy k nasazení.

Ve stejný okamžik aktivoval guvernér státu Texas Greg Abbott všechny příslušníky Národní gardy, takže ve státě je k dispozici zhruba 12 000 vojáků. Přítomny jsou mimo jiné oddíly vojáků z jiných států, včetně Arizony, Kalifornie, Nebrasky, Nového Mexika, New Yorku, Kentucky, Oklahomy a dalších. Pokračující dešťové srážky z hurikánu by mohly během tohoto týdne způsobit ničivé a život ohrožující povodně, dodal Robert Manning z americké armády.

Zdroj: CNBC (USA)

---

Japonci procvičí protiraketovou obranu na amerických základnách

Japonská armáda se pustí do výcviku protiraketové obrany, využije k tomu protiraketové baterie na amerických základnách na japonských ostrovech. Podle představitelů americké armády cvičení otestuje schopnost amerických a japonských jednotek spolupracovat a zaujímat palebné postavení. Cvičení se budou během září několikrát opakovat.

Rozhodnutí reaguje na severokorejskou hrozbu, která byla potvrzena vystřelením další interkontinentální balistické rakety, která tentokrát přeletěla japonské ostrovy a dopadla do moře.

Kam dál?
Severní Korea neustoupí, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO (11.8. 2017)

Zdroj: Defense News (1) (USA), Defense News (2)(USA),

---

Bezpečnost hlavním tématem setkání finského prezidenta s Donaldem Trumpem

Bezpečnost byla základním tématem dlouho očekávaného setkání finského prezidenta Sauli Niinista a jeho amerického protějšku Donalda Trumpa v Bílém domě ve Washingtonu DC.

„Prezident Trump a já jsme si vyměnili názory na několik mezinárodních otázek,“ uvedl Niinistö. „Diskutovali jsme o významu transatlantické vazby mezi Evropskou unií a Spojenými státy,“ prohlásil, když uvedl rostoucí přítomnost sil Severoatlantické aliance a Spojených států v oblasti Baltského moře a Evropy jako důležitý příspěvek ke stabilitě.

Podle Trumpa je Finsko předním odborníkem v kybernetické bezpečnosti a Spojené státy jsou hrdým partnerem finského centra excelence pro boj s moderními hrozbami, včetně kybernetických útoků.

Kam dál?
Finsko potvrzuje, že alianční stíhačky narušili jeho prostor omylem (7.8. 2017)

Zdroj: Helsinki Times (Finsko)

---

Britské stíhačky Typhoon odletěly do Estonska

Británie posílila svou přítomnost na východní hranici Severoatlantické aliance pomocí dvou stíhacích letounů Typhoon. Ty se připojí k 800 britským vojákům v Estonsku, kteří jsou součástí mezinárodních bojových skupin na území pobaltských států. „Velká Británie tak demonstruje svůj závazek Alianci, nejjasněji právě v Pobaltí. Stojíme po boku našich spojenců a společně čelíme potenciálním hrozbám a jsme připraveni bránit Evropu,“ prohlásil britský ministr obrany Michael Fallon.

Kam dál?
Pence navštívil Estonsko, aby ukázal americkou podporu východním členům NATO (31.7. 2017)

Zdroj: The Mirror (Velká Británie)

oko; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.