natoaktual.cz

SPECIÁL: Víme, co máme

Pilotní série projektu na podporu
domácího obranného průmyslu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  EU a Rusko chtějí posílit spolupráci

  7. června 2010  16:57

  EU a Rusko chtějí posílit spolupráci
  Ruský prezident Dmitrij Medveděv a německá kancléřka Angela Merkel prohlásili, že si přejí nové nebyrokratické fórum pro bezpečnostní spolupráci Evropské unie a Ruska. Oba státníci po dvou dnech rozhovorů nedaleko Berlína podepsali memorandum o vytvoření Politické a bezpečnostní komise EU-Rusko, kterou povedou šéfka zahraniční politiky EU Catherine Ashton a ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

  Navrhované fórum by mělo vytvořit pravidla pro společné "mechanismy krizového managementu" mezi EU a Ruskem, které by byly civilní i vojenské povahy. Fungování fóra by otestovala otázka Podněsteří, rusky mluvícího regionu, který se během války na začátku 90. let minulého století odtrhl od Moldávie, ale není mezinárodně uznáván.

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Vysocí afghánští bezpečnostní představitelé rezignovali
  Poté, co afghánský prezident Hamid Karzáí nařídil soudní přezkoumání všech případů vedených proti podezřelým Talibancům a co slíbil, že povstalci věznění na základě nespolehlivých důkazů budou propuštěni, rezignoval afghánský ministr vnitra Hanif Atmar a šéf zpravodajských služeb Amrullah Saleh.

  Rezignace dvou vysokých představitelů afghánského bezpečnostního sektoru přišla v době, kdy narůstá napětí ohledně přístupu prezidenta Karzáího k usmíření s Talibanem. Karzáí je často kritizován za svůj až příliš měkký postup vůči povstalcům.

  Atmar i Saleh se s Karzáím sešli a během schůzky mu údajně řekli, že není fér, aby jejich lidé riskovali životy při zatýkání teroristů a povstalců, které pak Karzáí propustí. Na tiskové konferenci nicméně Saleh uvedl, že rezignoval, protože nebyl schopen zajistit bezpečnost mírové radě konané minulý týden v Kábulu.

  Čtěte také:
  Taliban zaútočil na afghánskou mírovou radu

  Zdroj: The Wall Street Journal (USA) 

  ---

  Izrael zatím nesouhlasí s mezinárodním vyšetřováním útoku na loď u Gazy
  Vrcholní izraelští ministři se stále nerozhodli, zda přijmout návrh Organizace spojených národů na mezinárodní vyšetřování izraelského útoku na loď vezoucí humanitární pomoc do Gazy. Na Izrael je vyvíjen nátlak, aby povolil externí a objektivní vyšetřování celé události.

  Izraelský premiér Benjamin Netanjahu svolal schůzku sedmi ministrů, která ale neskončila finálním rozhodnutím. Netanjahu a většina ministrů zřejmě dává přednost izraelskému vyšetřování, ve kterém by Američané a ostatní cizinci měli status pozorovatelů.

  Premiér Netanjahu o celé záležitosti telefonicky hovořil se svými spojenci včetně amerického viceprezidenta Joea Bidena, francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho nebo vyslance OSN Tonyho Blaira. Všechny ujišťoval o tom, že Izrael jednal v sebeobraně. Sarkozy nicméně Netanjahua žádal o přijetí návrhu OSN a dokonce nabídl francouzskou pomoc v navrženém vyšetřování. Francouzský prezident také zdůraznil nutnost ukončení izraelské blokády pásma Gazy.

  Čtěte také:
  NATO žádá vyšetření izraelského útoku na loď do Gazy

  Zdroj: Haaretz (Izrael) 

  ---

  V Afghánistánu zahynulo pět vojáků ISAF
  V Afghánistánu opět umírali alianční vojáci. Během dvou útoků a jedné havárie zahynulo pět aliančních vojáků a čtyři afghánští policisté.

  Tři vojáci mezinárodních jednotek ISAF přišli o život během automobilové nehody v jižním Afghánistánu, jeden zemřel na následky výbuchu improvizované výbušniny taktéž na jihu země a jeden voják zemřel během povstaleckého útoku ve východním Afghánistánu, uvádí vyjádření Severoatlantické aliance.

  Tři policisté zahynuli v severoafghánském Kunduzu poté, co jejich vozidlo najelo na silniční bombu. Další policista a dva civilisté byli zabiti improvizovaným výbušným zařízením v Kandaháru. Během tohoto incidentu bylo zraněno jedenáct civilistů z toho šest dětí.

  Čtěte také:
  Taliban zaútočil na největší alianční základnu v Afghánistánu
  Talibanci mají odměny za zabité vojáky

  Zdroj: France 24 (Francie)

  ---

  Ruský křižník míří na návštěvu San Francisca
  Síly ruské tichomořské flotily s raketovým křižníkem Varyag se vydaly na přátelskou měsíční návštěvu Spojených států amerických. Během ní navštíví přístav v San Franciscu. Od roku 2007 se Rusko snaží zviditelňovat svoji námořní přítomnost ve světě, a tak ruské lodě častěji navštěvují cizí přístavy.

  "Účelem návštěvy je prohloubení přátelských vztahů mezi flotilami Ruska a Spojených států," vysvětlil mluvčí ruského tichomořského námořnictva. Během návštěvy Spojených států se ruští vojáci seznámí s historií San Francisca a naopak jeho obyvatelé budou mít možnost navštívit ruskou loď, setkat se s její posádkou a poslechnout si orchestr ruské tichomořské flotily.

  Čtěte také:
  Ruské válečné lodi cvičí v Indickém oceánu
  Ruská Pacifická flotila vyslána na protipirátskou misi

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)


  epl natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu