EU a NATO odsoudily útoky na KFOR v severním Kosovu
Evropská unie a Severoatlantická aliance odsoudily útoky srbských militantů v severním Kosovu, během nichž bylo zraněno již 50 příslušníků alianční mírové mise KFOR a které ohrozily osud srbské kandidatury na členství v EU. K incidentům došlo během odstraňování bariér blokujících přístup k základně KFOR.
Použití násilí je podle prohlášení NATO "nepřijatelné". Všechny strany by měly zachovat zdrženlivost a bez prodlení zajistit svobodu pohybu. Podobný postoj zaujali ministři zahraničí EU na svém včerejším zasedání.
O situaci v oblasti a zavedení normálního pohraničního styku jednají v Bruselu zástupci Srbska i Kosova. Úspěch rozhovorů je považován za klíčový předpoklad pro to, aby EU Srbsku udělila status kandidátské země.
Kam dál?
Srbové postřelili vojáky KFOR odstraňující barikády
Zdroj: Taiwan News (Tai-wan)
---
Víkendový útok NATO snížil ochotu Pákistánu ke kompromisu
Útok aliančních jednotek na pákistánské území, při němž o víkendu zahynulo přes 20 pákistánských vojáků, značně snížil chuť pákistánských představitelů pomoci Spojeným státům docílit mírového urovnání konfliktu v Afghánistánu, tvrdí odborníci. Podle nich je nyní špička pákistánské armády pod tlakem rozzuřených důstojníků.
Náčelník generálního štábu generál Ashfaq Kayani, považovaný za pragmatika nakloněného spolupráci s USA, tak již podruhé za posledních šest měsíců musí klidnit vášně svých podřízených. Z živé paměti Pákistánců ještě pořád nevymizel květnový zátah na Usámu bin Ládina, o němž nebyla pákistánská strana informována, což značně poškodilo pověst pákistánské armády.
Pákistán věří, že za svoji účast ve válce proti terorismu zaplatil příliš vysokou cenu. Pákistánský Taliban provádí bombové útoky ve městech a na hornatém, nedostupném severozápadě země klade tuhý odpor armádním jednotkám. Podle vládních statistik za posledních deset let kvůli islamistům zemřelo 35 000 lidí.
Kam dál?
Pákistán částečně obnovil spolupráci s USA a NATO
Zdroj: AFP (Francie)
---
Pákistánská armáda se bráni nařčení z neschopnosti během útoku NATO
Zmatek a zhroucení komunikačních sítí zabránily pákistánskému letectvu v obraně dvou hraničních stanovišť, na které o víkendu omylem zaútočily jednotky Severoatlantické aliance. Pákistánská armáda tak odpověděla na vzácný případ kritiky, jež se na ní po víkendovém krvavém incidentu snesla.
Podle armády, která spotřebovává většinu státního rozpočtu a není nikomu odpovědná, byl alianční útok "akt úmyslné agrese" trvající skoro dvě hodiny. Pákistánští velitelé se prý spojili s aliančními kolegy a prosili je o zastavení palby.
Kam dál?
Alianční útok si vyžádal 24 mrtvých pákistánských vojáků
Zdroj: The Dawn (Pákistán)
---
Výbuch na základně NATO v Afghánistánu: 70 zraněných
Sebevražedný útok na alianční základně v afghánské provincii Lógar si dnes vyžádal až 70 zraněných. Atentátník použil nákladní vůz plný výbušnin, které odpálil těsně před vchodem do základny, jelikož se mu nepodařilo prorazit vrata objektu. Většina zraněných jsou civilisté.
Kam dál?
Afghánistán: Sebevražedný útok spustil přestřelku
Zdroj: Russia Today (Rusko)
---
Kvůli štítu Rusko možná odmítne přijet na summit NATO
Konání schůzky NATO-Rusko, která se má uskutečnit v rámci aliančního summitu ve Washingtonu v květnu příštího roku, ohrožují nikam nevedoucí rozhovory o spolupráci na protiraketovém štítu.
Souhlas Moskvy s účastí na summitu "by neměl být brán jako samozřejmost", uvedl náměstek šéfa oddělení bezpečnosti a odzbrojení ruského ministerstva zahraničí Vladimir Leontyjev. Rusko je ale podle něj stále připraveno spolupracovat.
Kam dál?'
Alianční představitel bude v Moskvě jednat o štítu
Zdroj: Russia Today (Rusko)