natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Estonsko žádá NATO o ochranu před hackery

  17. května 2007  10:51

  Estonsko žádá NATO o ochranu před hackery
  Podle estonského ministra obrany Jaaka Aaviksoo by počítačové útoky na servery členského státu Severoatlantické aliance měly být považovány za stejně závažné jako vojenská agrese. Nyní se tímto návrhem zabývají odborníci NATO. V Estonsku bude otevřeno alianční středisko počítačové bezpečnosti, které má Estonsku pomoci zvládat útoky ruských hackerů. Ty začaly poté, co byl z centra Tallinu odstraněn sovětský válečný památník. Estonský ministr zahraničí Urmas Paet dokonce požaduje, aby se toto téma dostalo na pořad pátečního jednání mezi EU a Ruskem.

  Estonská vláda totiž tvrdí, že útoky nepocházejí pouze z civilních serverů, ale také z počítačů ruské vlády a administrativy. Cíli jsou pak servery estonského parlamentu, prezidenta, ministerstev, bank a novin.

  Čtěte také:
  NATO má obavy o bezpečnost Estonců v Moskvě

  Zdroj: Kommersant
  (Rusko)


  ---

  Poslední zásoby min na Balkáně zničeny
  Díky podpoře Svěřeneckého fondu programu Partnerství pro mír byl v Srbsku a Černé Hoře zničen poslední sklad protipěchotních min.  Byla tak ukončena likvidace staré munice a min nejen v těchto zemích, ale na celém Balkáně. Ceremonie pořádané k této příležitosti na ministerstvu obrany v Bělehradě se zúčastnili představitelé ministerstev obrany obou zemí, NATO a dárcovských států.

  Srbsko a Černá Hora přistoupily v září 2003 k Ottawské smlouvě o zákazu pozemních min. V říjnu 2004 pak byl zřízen svěřenecký fond na podporu závazků vyplývající z této dohody, především pak na zničení deklarovaných zásob 1,3 milionu min.

  Zdroj: NATO

  ---

  Afghánci protestovali proti Pákistánu
  Několik tisíc Afghánců se sešlo před pákistánskou ambasádou v Kábulu, aby protestovalo proti pohraničním bojům mezi Pákistánem a Afghánistánem. Jak uvedlo afghánské ministerstvo zahraničí, při posledním incidentu pákistánské jednotky vstoupily na afghánské území a během dvoudenního střetu zabily 13 lidí, včetně dětí a policistů. Podle Pákistánu naopak začali Afghánci bezdůvodně střílet na pákistánská pohraniční stanoviště. Vztahy mezi těmito zeměmi se prudce zhoršily v uplynulých 18 měsících, kdy zesílilo povstání v Afghánistánu. Obě země se vzájemně obviňují z podpory Talibanu.

  Spory se snaží urovnat i Severoatlantická aliance. Jeden její voják byl však zabit a další čtyři zraněni, když se vraceli z jednání s pákistánskými představiteli do Afghánistánu a byli přepadeni neznámými ozbrojenci. NATO vyzvalo pákistánskou armádu, aby tento incident důkladně vyšetřila, protože jeden z útočníků měl údajně uniformu pákistánské pohraniční stráže.

  Čtěte také:
  NATO zlepšuje bezpečnostní vztahy s Pákistánem

  Zdroj: Reuters
  (Velká Británie)

  ---

  Britské námořnictvo zadrželo další drogy
  Téměř půl tuny kokainu se podařilo zabavit největší válečné lodi britského královského námořnictva HMS Ocean během její hlídky v Atlantiku a Karibiku. Dvanáct balíků drog v hodnotě 28 miliónu liber znamená dosažení dalšího významného úspěchu v boji proti pašerákům. Královskému námořnictvu se v uplynulých měsících podařilo zadržet drogy v celkové hodnotě přesahující miliardu liber.

  Práci posádky ocenil britský ministr obrany Des Browne: „HMS Ocean zaznamenala opravdový úspěch v boji proti obchodu s drogami, který ničí tolik životů. Její posádka si zaslouží gratulaci za svou rychlou práci a profesionalitu, díky nimž udržela drogy v hodnotě miliónů liber mimo ulice. Zadržení takto velké zásilky je skutečně obdivuhodný výkon.“

  Zdroj: Royal Navy (Velká Británie)

  ---

  NATO očekává ofenzivu Talibanu
  Jednotky Severoatlantické aliance v Afghánistánu (ISAF) se připravují na odvetu povstalců za smrt jednoho z nejvyšších velitelů Talibanu, Mully Dadulláha. Ten byl zabit o víkendu při střetech povstalců se zahraničními vojáky. Dadulláh byl jedním z nejobávanějších a nejbrutálnějších povstaleckých velitelů, který byl zodpovědný za popravy údajných špiónů a únosy Afghánců i cizinců.

  Podle generála Dana McNeilla jeho smrt neznamená konec vzpoury. Očekává, že se Taliban za několik týdnů vzpamatuje a bude dál vysílat sebevražedné atentátníky a pokládat bomby. Dopad Dadulláhovi smrti na činnost Talibanu však nejde jednoduše odhadnout, protože povstalci mají volnou velitelskou strukturu a často operují v malých autonomních skupinách.

  Čtěte také:
  Dadulláh prý plánoval útoky v USA a Británii
  Smrt mully Dadullaha: Silná rána pro Taliban

  Zdroj: BBC
  (Velká Británie)


  ---

  NATO pořádá záchranářské cvičení
  Na pobřeží Chorvatska se od 19. do 24. května uskuteční cvičení Idassa 2007, které pořádá Euroatlantické koordinační středisko pro řešení situace při katastrofách (EADRCC). Do cvičení  se zapojí  40 odborných týmů z 21 členských zemí Euroatlantické rady partnerství. Celkem se ho zúčastní na tisíc lidí, včetně 120 pozorovatelů z 35 zemí.

  Toto cvičení umožní účastníkům nácvik mechanismů a schopností a také posílení spolupráce v nouzových situacích. Scénář cvičení byl navržen speciálně pro vyzkoušení spolupráce při teroristickém útoku ztíženém přírodní katastrofou. To poskytuje vhodnou příležitost pro nácvik součinnosti civilních a vojenských záchranných složek.

  Zdroj: NATO

   


  ivn natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media