Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Esper varuje velitele, aby nepřijímali překvapivá opatření proti koronaviru

3. března 2020  13:59
Americké ministerstvo obrany | foto: Google maps

Esper varuje velitele, aby nepřijímali překvapivá opatření proti koronaviru

Americký ministr obrany Mark Esper dal americkým velitelům po celém světě pokyny, aby konzultovali všechna ochranná opatření proti koronaviru s Pentagonem. Tento krok je v souladu s politikou prezidenta Donalda Trumpa, který se snaží veřejnost před nákazou uklidnit.

„Velitelé jednotlivých jednotek mají všechny pravomoci, které potřebují, a poskytnou vojákům veškerou podporu, zatímco se situace bude vyvíjet,“ uvedl Esper.

Jedním ze zámořských velitelů je generál Robert B. Abrams, který velí americkým vojákům v Jižní Koreji, kde bylo diagnostikováno již čtyři tisíce nakažených koronavirem. Abrams uvedl, že se pokusí ministra informovat v předstihu, ale je možné, že bude třeba přijmout velmi rychlá rozhodnutí, která nesnesou odklad kvůli konzultacím s Washingtonem.

Kam dál?
Koronavirus se šíří. USA pozastavily společné aktivity s jihokorejskou armádou (27.2. 2020)

Zdroj: The New York Times (USA)

---

Snížení americké vojenské přítomnosti v Sahelu budí obavy

Snížení počtu amerických vojáků v Africe může způsobit problémy v oblasti Sahelu, kde dochází k eskalaci násilí. Plány USA na stažení vojáků z Afriky šokovaly spojence a partnery, kteří v oblasti působí. Německo a Francie proto nyní tlačí na větší zapojení Evropské unie.

„Nechci se do toho pouštět, protože v tuto chvíli jsou to spekulace. Zatím nebylo rozhodnuto a záleží na ministrovi obrany Spojených států,“ vysvětluje situaci major Andrew Caulk z velitelství USA pro Afriku. Podle něj by však nižší počet vojáků neznamenal snížení vojenských schopností americké armády v Africe.

Mezitím v Mauretánii probíhá každoroční cvičení vedené USA s názvem Flintlock, kterého se účastní třicet jedna zemí z Evropy, Afriky i Ameriky.

Kam dál?
Americká armáda se brání stažení z Afriky kvůli obavám z přílivu Číňanů na kontinent (31.1. 2020)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Americká armáda pracuje na vývoji vakcíny proti koronaviru

Americká armáda se zapojila do vývoje očkovací látky proti koronaviru. „Naše vojenské výzkumné laboratoře urputně pracují na vyvinutí vakcíny,“ oznámil šéf sboru amerických náčelníků generál Mark Milley. Vývoj plně funkční vakcíny může trvat rok až osmnáct měsíců, shodují se armádní představitelé.

Americká armáda se snaží minimalizovat dopad koronavirové epidemie na vojáky. Milley však zdůraznil, že vliv na vojáky je zatím nepatrný. „To není překvapivé, protože v armádě slouží mladí a zdraví lidé,“ vysvětlil.

Kam dál?
Americká armáda se připravuje na pandemii koronaviru (13.2. 2020)

Zdroj: The Hill (USA)

---

Stoltenberg přivítal v sídle NATO poradce v otázkách genderu

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg se v bruselské centrále setkal s poradci pro otázky genderu. Poděkoval jim za důležitou práci, která pomáhá „udělat NATO efektivnější a zlepšit bezpečnost a stabilitu“ tam, kde operuje.

Poradci pro otázky genderu jsou z vojenského i civilního personálu, který působí na velitelstvích, v operacích a misích NATO. Se Stoltenbergem diskutovali důležitost integrace genderové perspektivy do operační připravenosti.

Kam dál?
USA: K elitním zeleným baretům nejspíše nastoupí první žena (27.2. 2020)

Zdroj: NATO

---

Tálibán obnovil násilí dva dny po vyjednání dohody s USA

Bombový útok zabil v Afghánistánu tři lidi. Stalo se tak poté, co Tálibán oznámil obnovení násilí dva dny po podepsání mírové dohody s USA. Během vyjednávání o dohodě došlo k částečnému příměří mezi afghánskými silami a Tálibánem a Spojené státy vyjádřily naději, že dojde k jeho prodloužení. Nicméně Tálibán nechce ukončit násilí, dokud afghánská vláda nepropustí zajaté bojovníky. Ta ovšem vydání zajatců odmítá. Tálibán proto oznámil, že nebude útočit na cizí vojáky v zemi, ale útoky na afghánskou armádu budou pokračovat „jako normálně“.

V Afghánistánu zemřel také britský výsadkář. Příčinou jeho úmrtí mělo být „nebojové zranění“.

Kam dál?
Mírová dohoda s Tálibánem je „velmi blízko“, tvrdí Trump po ohlášení 7denního příměří (14.2. 2020)

Zdroj: The Guardian, BBC (Velká Británie)

kpa; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.