natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Dolní komora zablokovala financování štítu

  18. května 2007  13:21

  Dolní komora zablokovala financování štítu
  Sněmovna reprezentantů Kongresu USA odmítla poskytnout Pentagonu finanční zdroje na zřízení protiraketového štítu ve východní Evropě. Pokud ale Česká republika a Polsko budou s umístěním zařízení souhlasit, peníze by nakonec mohly být poskytnuty. Demokraté, kteří mají v dolní sněmovně většinu, požadovanou částku 301 milionů dolarů seškrtaly o 160 milionů.

  Opozice prý nechce poskytnout zdroje před tím, než budou dokončena jednání s oběma státy. Zároveň by si přála, aby byly finance poskytnuty také na spolehlivější obranné programy než je ten, který je plánován pro východní Evropu. USA by také prý nejprve měly obdržet plný souhlas NATO.

  Plán na protiraketový systém rozhořčil Moskvu a ani Západní Evropa ho nepřijala nijak vřele.

  Čtěte také:
  Česko diskutovalo s USA o právním statusu základny
  USA: Výbor Kongresu odmítl financovat štít

  Zdroj: EUX.TV (Nizozemí)

  ---

  Rusko prý vede „kyber-válku“ proti Estonsku
  Ruský prezident Vladimír Putin byl obviněn ze zahájení „kybernetické války“ proti Estonsku. Roztržka mezi Moskvou a pobaltským státem může znamenat novou konfrontaci mezi Ruskem a NATO. Očekává se, že toto téma bude vzneseno na dnešním zasedání EU-Rusko.

  Estonsko oznámilo, že jeho webové stránky a počítačové systémy se staly obětí masivního počítačového útoku poté, co došlo ke sporu s Moskvou ohledně odstraněného tallinského sovětského pomníku. Napadeny byly mimo jiné  internetové stránky estonského prezidenta, parlamentu a většiny ministerstev i politických stran. Útoky si dále vzaly za cíl banky, mobilní sítě a média. Druhá největší estonská banka, švédská SEB Eesti Uhispank, byla nucena uzavřít přístup ke svým online službám.

  Stránky byly zahrnuty desítkami tisíc návštěv s cílem přetížit servery. Experti již nalezli IP adresy, které vedou k počítačům užívaným ruskými autoritami. „Velká část těchto útoků přichází z Ruska a z oficiálních serverů ruského státu,“ potvrdil estonský ministr zahraničí Urmas Paet. Moskva ale tato obvinění odmítá.
   
  NATO do Estonska vyslalo experty na „kyber-terorismus“, kteří mají tyto bezprecedentní útoky prozkoumat. Ministr obrany Jaak Aaviksoo již tuto otázku projednával s generálním tajemníkem Aliance Jaapem de Hoop Schefferem. Podle vojenských zdrojů mohou mít útoky devastující následky, neboť země je na internetu silně závislá.

  Čtěte také:
  Estonsko žádá NATO o ochranu před hackery
  NATO a Rusko: Spor trvá

  Zdroj: Times Online (Británie)

  ---

  Generál NATO: Zdržování hlasování o Kosovu povede k násilí
  Alianční generál Bantz J. Craddock varoval před oddalováním hlasování v Radě bezpečnosti OSN o statusu provincie Kosovo, které by mohlo vést k nepokojům. USA a EU již navzdory ruským námitkám připravily rezoluci, která uzákoní nezávislost Kosova. Její urychlené přijetí by podle Craddocka situaci prospělo.

  Čtěte také:
  NATO je znepokojeno srbskými nacionalisty
  OSN se s EU a NATO radila o Kosovu

  Zdroj: International Herald Tribune (Francie)

  ---

  Albánie a Itálie posilují vojenskou spolupráci
  Řím a Tirana oznámily, že v budoucnu prohloubí vzájemnou spolupráci na poli obrany, čímž urychlí vstup Albánie do NATO. „Ceníme si italské pomoci při modernizaci a transformaci našich ozbrojených sil,“ řekl albánský prezident Alfred Moisiu. Prezident vyjádřil naději, že úsilí albánské armády povede ke vstupu země do Aliance v roce 2008.

  Italský ministr obrany Arturo Parisi při setkání s prezidentem potvrdil, že vstup Albánie do NATO podporuje a že si přeje, aby oba státy pokračovaly v bilaterální kooperaci, obzvláště pak v oblasti obrany.

  Čtěte také:
  Rice: Albánie musí urychlit reformy
  Albánie najala bývalého ministra USA

  Zdroj: People’s Daily (Čína)

  ---

  Bush poděkoval  Blairovi za podporu v boji
  Americký prezident George W. Bush se setkal s odstupujícím britským premiérem Tonym Blairem. Státníci spolu hovořili o situaci v Iráku. Bush Blairovi poděkoval za jeho „pevnou, neochvějnou a odhodlanou podporu v boji“ v Iráku. Blair na oplátku amerického prezidenta ujistil, že odstranění Saddáma Husajna bylo správné rozhodnutí. „Když se jedná o zásadní otázky ohledně bezpečnosti a budoucnosti světa, je třeba dělat to, co je správné,“ řekl Blair.  Průzkumy veřejného mínění nicméně ukazují, že Britové s válkou nesouhlasí ještě více než Američané.

  Bush také při setkání řekl, že USA „silně podporují“ misi NATO v Afghánistánu. Podle některých názorů se ale Bílý dům mnohem více zaměřuje na Bagdád než na Kábul.

  Čtěte také:
  Blair: Ať se spojenci činí více
  Blair: V Afghánistánu vítězíme

  Zdroj: AHN (USA)

   


   

  egi natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media