natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Díky sankcím klesají ruské výdaje na obranu

  2. května 2018  16:52

  Ruská armáda | foto: MORF

  Díky sankcím klesají ruské výdaje na obranu

  Za rok 2017 poklesly ruské výdaje na obranu o pětinu v porovnání s rokem předchozím. Jedná se tak o první snižování v reálných číslech od roku 1998. Sankce a hospodářská stagnace nutí k přerozdělování nedostatkových zdrojů, píše deník Financial Times.

  V roce 2017 vynaložila Moskva 66,35 miliardy dolarů, respektive 4,3 % HDP na armádu, což představuje snížení oproti roku 2016, kdy investovala 5,5 % HDP, uvádí Stockholmský mezinárodní institut pro výzkum míru. Na třetím místě celosvětového žebříčku výdajů na obranu tak bylo Rusko nahrazeno Saúdskou Arábií.

  Pokles výdajů na obranu v absolutních číslech je dosud nejjasnějším znamením o ekonomických potížích, kterým čelí prezident Vladimir Putin při svých snahách o oživení velmocenského postavení Ruska.

  Kam dál?
  Stoltenberg: NATO nechce nové závody ve zbrojení (5.4. 2018)

  Zdroj: Financial Times (USA)

  ---

  Trump podporuje založení „vesmírných sil“ armády USA

  Záměr vytvořit novou odnož ozbrojených sil Spojených států zaměřenou na boj ve vesmíru oznámil prezident Donald Trump již dříve. Zatímco Pentagon nahlíží na koncept kriticky, v Kongresu se jisté podpory dočkal. „Expandujeme do vesmíru z vojenských a dalších důvodů a zcela vážně přemýšlíme o vytvoření vesmírných sil,“ prohlásil Trump. Uvažování o vesmíru coby bojovém prostoru ocenil republikánský kongresman a předseda podvýboru pro strategické složky ozbrojených sil Mike Rogers.

  „Jsem nadšen, že koncept vesmírných sil si získává pozornost Bílého domu. Potřebu vytvoření nové větve ozbrojených sil, stojící mimo letectvo, zdůrazňujeme s kongresmanem Jimem Cooperem již více než dva roky,“ uvedl Rogers.

  „Rusko a Čína nás předbíhají ve vesmírných schopnostech, potřebujeme zvláštní odnož ozbrojených sil s vesmírnou misí. Budoucí války budou bojovány ve vesmíru, musíme si zachovat náskok před ostatními státy v zájmu vlastní národní bezpečnosti,“ dodal kongresman.

  Kam dál?
  Trump chce vytvořit vesmírné síly pro boj v kosmu (14.3. 2018)

  Zdroj: CNN (USA)

  ---

  Nová bojová vozidla pěchoty jsou prioritou, říká tajemník armády USA

  Program vývoje nové generace bojových vozidel se zaměří na vývoj náhrady bojových vozidel Bradley, uvedl tajemník armády Spojených států Mark Esper. Vybudování flotily strojů nové generace nahrazujících tank M1 a vozidlo Bradley je na druhém žebříčku v pořadí modernizačních priorit, dodal nejvyšší představitel armády.

  Jak v uplynulých šesti měsících zdůraznili armádní velitelé, nová vozidla musí být pro posádky i bezosádková.

  Kam dál?
  Zaměření NATO se mění z misí na zajištění obrany vlastního teritoria, prohlásil generál Pavel (30.4. 2018)

  Zdroj: Military.com (USA)

  ---

  Sídlo NATO se stěhuje do nové budovy

  Nové prostory Severoatlantické aliance jsou po sedmiletém procesu konečně připraveny. Kolem montované budovy z 60. let, která Alianci poskytla přístřeší po vystěhování z Francie, zůstane pouze nostalgie. Pět desítek let „provizorního“ pobytu ve staré budově belgických kasárna zakončil emotivní proslov generálního tajemníka Jense Stoltenberga připomínající historii odehrávající se za jejich zdmi. Přesun do nového masivního sídla ze skla a oceli symbolizuje pokračující vývoj Aliance, zatímco její „odhodlání zachovat mír a bezpečnost“ zůstává stejné, uvedl Stoltenberg.

  Kam dál?
  NATO zahájí přesun do nového velitelství (19.3. 2018)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  Letouny NATO zachytily tři ruská bojová letadla

  Bojové stíhací letouny Severoatlantické aliance strážící vzdušný prostor Pobaltí v uplynulém týdnu třikrát startovaly k identifikaci a doprovodu ruských vojenských letounů, uvedlo litevské ministerstvo obrany.

  Stíhačky pronásledovaly dva ruské bojové stroje typu Su-35 a bombardér Su-24 letící z domovského Ruska v mezinárodním vzdušném prostoru přes Baltské moře. Rusové měli vypnuté palubní transpondéry, neudržovali rádiový kontakt s regionálním střediskem řízení letového provozu a nepředložili letový plán, najednou se otočili a zamířili zpět na domovské letiště, uzavřelo prohlášení litevského ministerstva obrany.

  Kam dál?
  Alianční letouny nad Pobaltím vzlétaly kvůli neohlášeným ruským letadlům (18.4. 2018)
  Ruský letoun narušil vzdušný prostor Estonska (14.3. 2018)

  Zdroj: ERR News (Estonsko)

  voj; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media