ČR: Misi na Islandu můžeme prodloužit
Česká republika nemá problém vyhovět žádosti Severoatlantické aliance a prodloužit svou podzimní misi na Islandu, uvedl mluvčí českého ministerstva obrany Jan Pejšek. Dodal, že toto prodloužení by měla podpořit vláda i poslanecká sněmovna. Mise, jež měla trvat tři týdny, bude prodloužena nejméně na dvojnásobek a pravděpodobně na ještě delší dobu. Praha prozatím neobdržela oficiální žádost NATO.
Pejšek také uvedl, že navýšení ceny mise na dvojnásobek by nemělo představovat zásadní problém. Původní cena se vyšplhala ke dvaceti milionům korun a zahrnovala působení čtyř letounů Jas-39 Gripen s piloty a pozemní posádkou do padesáti lidí. Většinu této částky hradí Česká republika a zbytek Island. "Bude to pro nás levnější řešení, než kdybychom posílali celý technický tým do Pobaltí," uvedl Pejšek.
Kam dál?
Češi se stáhnou z Afghánistánu, gripeny ochrání Island. Vláda schválila mise (16.5. 2012)
Zdroj: Prague Post (ČR)
---
USA na Havaji otestovaly nový systém raketové obrany NATO
Americké ozbrojené síly provedly na havajském ostrově Kauai první letecký test nového systému protiraketové obrany, jenž má chránit síly Severoatlantické aliance v Evropě proti balistickým střelám. Americká Agentura protiraketové obrany společně s americkým námořnictvem využila zbraňový systém Aegis k nalezení simulovaného cíle a jeho zneškodnění raketou Standard Missile-3 Block IB .
Na příští rok je naplánován další test, a to již s využitím skutečného cíle. Projekt The European Phased Adaptive Approach (EPAA), jenž probíhá v rámci transatlantické spolupráce v oblasti protiraketové obrany, má v plánu spuštění zbraňového systému Aegis Ashore v Rumunsku během příštího roku a dále také v roce 2018 i v Polsku.
Zdroj: Huffington Post (USA)
---
Ruská armáda se stále od Ukrajiny nestahuje, tvrdí NATO
Severoatlantická aliance stále ještě nezaznamenala odchod ruské armády od ukrajinských hranic, přestože Moskva již v pondělí oznámila stažení vojsk na své domácí základny. "Zaznamenali jsme určitý pohyb jednotek, ale prozatím jsem neobdržel žádné potvrzení, ať již od zdrojů Pentagonu nebo NATO, že by se jednalo o hromadný přesun těchto vojsk od hranic," uvedl tajemník americké armády John McHugh. NATO odhaduje počet ruských vojáků na ukrajinských hranicích na čtyřicet tisíc.
Kreml tvrdí, že ruský prezident Vladimir Putin nařídil stažení vojsk v pondělí ve snaze zmírnit napětí na Ukrajině před nadcházejícími volbami. "Ti, kteří to [stahování vojsk] nevidí, by se měli dívat lépe," prohlásil Putin.
Kam dál?
Rusové se stahují od našich hranic, informovala Ukrajina (21.5. 2014)
Putin "stahoval" vojáky od Ukrajiny už třikrát, upozornil šéf NATO (20.5. 2014)
Zdroj: Fox News (USA)
---
Lotyšsko si přeje trvalou základnu NATO v Pobaltí
Lotyšsko je spokojeno s podporou, jež obdrželo od Spojených států kvůli krizi na Ukrajině, ale žádá stálou vojenskou přítomnost Severoatlantické aliance v zemi a pomoc při hledání alternativních zdrojů zemního plynu, protože je momentálně závislé na Rusku. Uvedl to lotyšský ministr financí Andris Vilks.
"Už od našeho vstupu do NATO žádáme větší přítomnost vojsk Aliance, například základnu v Pobaltí nebo v Polsku. To dříve nebylo možné, ale nyní je Rusko stále agresivnější a nepředvídatelnější, a proto bychom měli dojít k rozhodnutí," prohlásil Vilks.
Lotyšsko je stejně jako ostatní baltské státy zcela závislé na dodávkách zemního plynu z Ruska. Podle Vilkse není snadné import zemního plynu diversifikovat, a proto doufá v silnou politickou a ekonomickou podporu Spojených států.
Kam dál?
NATO ztrojnásobí počet stíhaček v Pobaltí (9.4. 2014)
Americké stíhačky cvičí v Polsku, další manévry budou na Ukrajině (21.3. 2014)
Desítka států NATO chce přispět k obraně Pobaltí (25.4. 2014)
Zdroj: Deutsche Welle (Německo)
---
Přehled: Kroky USA a NATO k posílení kolektivní obrany NATO v Rumunsku
Spojené státy plní svůj závazek ke kolektivní obraně členských států Severoatlantické aliance, a proto kvůli krizi na Ukrajině podnikly několik kroků k ujištění svých spojenců.
V rámci opatření v Rumunsku Spojené státy vyslaly do Černého moře několik lodí například USS Donald Cook nebo USS Taylor a prodloužily pobyt lodi USS Truxtun. Dále také cvičily doplňování paliva ve vzduchu nejen nad Rumunskem, ale také nad Polskem. KOMPLETNÍ PŘEHLED ZDE
Zdroj: The White House (USA)