Co psala světová média o Severoatlantické alianci

ČR darovala Španělsku prostřednictvím NATO 10 tisíc ochranných obleků

30. března 2020  18:03
Nakládání české pomoci do španělského stroje C-130 Hercules na pardubickém letišti | foto:  EjercitoAir

ČR darovala Španělsku prostřednictvím NATO 10 tisíc ochranných obleků

Česká republika byla první a dosud jedinou zemí NATO, která odpověděla na španělskou žádost o lékařské vybavení. Letadlo Hercules C-130 španělského letectva přepravilo zásilku 10 000 kusů ochranných zdravotnických obleků, které poskytlo Česko, na leteckou základnu Torrejón de Ardoz v Madridu, uvedlo španělské ministerstvo obrany.

Další dodávka zdravotnického vybavení z České republiky, včetně 10 000 ochranných zdravotnických oděvů, je plánovaná do italského Milána. Španělsko a Itálie požádaly o pomoc prostřednictvím Euroatlantického koordinačního střediska pro řešení mimořádných událostí (EADRCC). Středisko předalo žádost spojencům, kteří poskytují pomoc na bilaterální bázi.

Kam dál?
Jsme vám vděční! Děkuje Španělsko za první zásilku pomoci z Česka (30.3. 2020)

Zdroj: El Pais (Španělsko), NATO

---

Luftwaffe přepravila Italy nakažené nemocí Covid-19 na léčení do Německa

Kvůli dramatické situaci v severoitalských nemocnicích v době koronavirové krize přepravila německá luftwaffe pacienty z Itálie do Německa. Vojenský Airbus A310, který je upravený do podoby létající jednotky intenzivní péče bundeswehru, přepravil šest vážně nemocných Italů z Bergama do Kolína nad Rýnem.

„V době největší potřeby je samozřejmé, že stojíme na straně našich přátel,“ uvedla německá ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauer. „Proto nyní přivážíme těžce nemocné pacienty z Itálie do Německa leteckou jednotkou intenzivní péče. Je to důležitý znak solidarity. Evropa musí držet pohromadě,“ dodala.

Kam dál?
Němečtí vojenští zdravotníci v boji s koronavirem (27.3. 2020)

Zdroj: Der Spiegel (Německo)

---

Letouny Eurofighter a F-18 by měly v bundeswehru nahradit stárnoucí Tornada

Po dlouhé debatě o pořízení nových bojových letounů se německé ministerstvo obrany pravděpodobně rozhodne rozdělit zakázku mezi firmy Airbus a Boeing. Plány, které ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauer dosud neschválila, počítají s nákupem až 90 letounů Eurofighter a 45 Boeingů F-18, uvedlo ministerstvo.

Letouny mají nahrazovat zastaralá Tornada od roku 2025. Nyní je jisté pouze to, že za ty letouny Tornado, které podle smlouvy můžou nést americké jaderné zbraně, by měly být objednány letouny F-18 od firmy Boeing. Německé ministerstvo obrany se domnívá, že díky americkému výrobci bude proces americké certifikace nutný k nesení amerických jaderných zbraní rychlejší.

Od roku 2040 plánuje Německo a Francie vyvinout zcela nový systém stíhacích letounů FCAS.

Kam dál?
Francie a Německo podepsaly smlouvu o vývoji stíhacích letounů (21.2. 2020)

Zdroj: Handelsblatt (Německo)

---

USA předají třetí vojenskou základnu pod iráckou kontrolu

Klíčová vojenská základna v severním Iráku, která byla v centru nedávného napětí mezi Spojenými státy americkými a íránskými silami, se stala symbolem stahování Američanů z Iráku. Američané uvedli, že předali vedení operací, stejně tak jako vybavení v hodnotě 1,1 milionů dolarů, iráckým bezpečnostním složkám na letecké základně K1 blízko Kirkúku.

Své vojáky stáhl z Iráku také Nový Zéland. „Všech 45 vojáků je na cestě na Nový Zéland,“ uvedl novozélandský ministr obrany Ron Mark. Novozélandští vojáci byli přítomni v Iráku od roku 2015 a pomáhali s výcvikem iráckých vojáků na základně Taji pro boj proti organizaci Islámský stát.

Kam dál?
Armáda stáhla české vojáky z Iráku. Mise jsou omezeny (25.3. 2020)

Zdroj: Washington Times (USA), News Hub (Nový Zéland)

---

Severní Makedonie se oficiálně připojila k NATO

Severní Makedonie se oficiálně stala 30. členem NATO. Severní Makedonii byl předán protokol o přistoupení k členství v NATO v únoru 2019 po dohodě s Řeckem. Tato dohoda změnila název bývalé jugoslávské republiky z Makedonie na Severní Makedonii a vyřešila tím desetiletí trvající spor mezi Skopjí a Athénami.

Následovala ratifikace parlamenty všech členských zemí Aliance. Makedonský prezident Stevo Pendarovski podepsal 20. března konečný dokument o přistoupení. „Severní Makedonie je nyní součást rodiny NATO čítající 30 států a téměř 1 miliardu lidí. Rodiny založené na jistotě, že bez ohledu na to, jaké výzvě čelíme, jsme všichni silnější a více v bezpečí, když jsme spolu,“ uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Kam dál?
Španělští senátoři schválili na dálku vstup Severní Makedonie do NATO (17.3. 2020)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR)

ade; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.