Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Členství Turecka v NATO komplikuje reakci USA na dění v Sýrii

17. října 2019  23:46
Turecký prezident Erdogan | foto: tccb.gov.tr

Členství Turecka v NATO komplikuje reakci USA na dění v Sýrii

Jakkoliv by se z chování Ankary v posledních letech mohlo zdát, že Turecko je členem Severoatlantické aliance „pouze jmenovitě“, někteří odborníci upozorňují na nechuť a absenci právního mechanismu pro vyloučení státu ze 70 let staré organizace. Členství Turecka v NATO značně komplikuje snahy Spojených států a Evropy na řešení hroutící se situace v severní Sýrii, kde vojenská ofenziva Ankaru vzdaluje od západních spojenců.

Vojenský konflikt s aliančním partnerem je nemyslitelný a vyslal by Rusku signál o hlubokém poškození organizace, varuje prezident Donald Trump společně s dalšími vojenskými a diplomatickými představiteli.

„Čím déle se budeme tvářit, že jsou (Turci) úžasný, spolehlivý spojenec na dobré pozici, zatímco jím nejsou, tím více toho bude (turecký prezident) Erdogan zneužívat,“ zdůrazňuje zástupce think-tanku Nadace na obranu demokracií Bradley Bowman.

Kam dál?
Vyloučení Turecka z NATO? Američtí kongresmani jsou pro, Norsko proti (16.10. 2019)

Zdroj: The Washington Times (USA)

---

NATO se loučí s odcházející náměstkyní generálního tajemníka Gottemoeller

Po uplynutí tříletého funkčního období se v sídle Severoatlantické aliance rozloučil se svou náměstkyní Rose Gottemoeller generální tajemník NATO Jens Stoltenberg společně s velvyslanci ze Severoatlantické rady. Gottemoeller se stala první ženou, která tento post v 70leté historii organizace obsadila. Ve funkci ji střídá rumunský diplomat Mircea Geoană, první náměstek generálního tajemníka Aliance pocházející z regionu střední a východní Evropy.

Kam dál?
Rumunsko a Spojené státy chtějí společně posílit obranu východní hranice NATO (23.8. 2019)

Zdroj: European Western Balkans (Srbsko)

---

Zvyšte výdaje na obranu, vyzývá Trump Itálii

K vyšším příspěvkům na obranu vyzval italského prezidenta Sergio Mattarella jeho protějšek ze Spojených států Donald Trump. Doufám, že Itálie zvýší své výdaje na obranu na 2 % svého HDP, prohlásil Trump poté, co poznamenal, že Řím nyní pořizuje 90 nových letounů F-35.

„Problémem je, že Itálie vynakládá pouze 1,1 % namísto domluvených 2 %, což je samo o sobě nízké číslo,“ dodal Trump. Itálie je pátým největším přispěvatelem do rozpočtu NATO a v otázce jednotek nasazených v aliančních misích zaujímá dokonce druhou příčku, organizace je „pilířem“ naší mezinárodní vize, podotkl italský prezident Mattarella.

Kam dál?
Itálie vyslala stíhačky F-35 na Island, jako první z NATO (26.9. 2019)

Zdroj: UPI (USA)

---

NATO by mělo bránit své členy před „erozí demokracie“, říká australský senátor

K záchraně demokracie před narůstajícím nacionálním populismem, který zasáhl hlavní politický proud Západu, vyzval Severoatlantickou alianci australský senátor Kim Carr (Labor party). NATO musí využít své politické síly a obhájit vlastní poslání – záruku svobody a bezpečnosti členským státům, uvedl Carr.

Tuto výzvu je třeba přijmout coby čtvrtou prioritu, zdůraznil Carr s odkazem na proslov generálního tajemníka Jense Stoltenberga, který dříve označil za tři globální výzvy vzrůstající mocenské soupeření, mezinárodní terorismus a kybernetické hrozby.

Kam dál?
Mattis promluvil o odchodu z Pentagonu a ohrožení demokracie (29.8. 2019)

Zdroj: The Sydney Morning Herald (Austrálie)

---

Diplomaté z Maroka navštívili sídlo NATO

V rámci dlouhodobé spolupráce na poli veřejné diplomacie mezi Severoatlantickou aliancí a Marokem navštívila sídlo organizace delegace vysoce postavených marockých diplomatů. Na programu návštěvy byla jednání s představiteli NATO, zahrnující výměnu náhledů na množství témat.

Zastřešující agendu tvořila spolupráce mezi Aliancí a zeměmi Středomořského dialogu nebo oblasti spolupráce mezi NATO a Marokem – posílení vzájemné součinnosti, obranné vzdělávání a kontrola zbrojení.

Zdroj: NATO

voj; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.