natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Clark: Síly NATO jsou v Dárfúru potřeba

  23. srpna 2005  16:32

  Clark: Síly NATO jsou v Dárfúru potřeba
  Po sérii rezolucí Rady bezpečnosti OSN a konferencích zemí, které přispívají a podporují dárfúrskou misi Africké unie (AU), by se mohlo zdát, že mezinárodní společenství adekvátně reagovalo na tuto krizi, uvádí ve svém článku generál Wesley Clark, bývalý spojenecký velitel sil NATO. Podle něj tomu tak ale bohužel není. Civilisté jsou v Dárfúru stále cílem útoků. Provládní ozbrojenci stále nejsou zastaveni.

  Humanitární pomoc je podél hlavních přepravních tras a míst, kde jsou shromážděny miliony vysídlených Súdánců, omezená a ženy jsou nadále znásilňovány, pokud opustí tábory, aby nasbíraly dříví na podpal a sehnaly potraviny. Počet jednotek a mandát mise AU jednoduše není dostačující, aby situaci změnil.

  Současný plán AU je rozmístit 7 700 vojáků příští měsíc a možných 12 000 příští rok. To je však málo. Minimálně 12 000 vojáků je potřeba již nyní a ne až za šest měsíců.

  Rada bezpečnosti OSN, po konzultacích s AU, by měla požádat Severoatlantickou alianci a zmocnit ji, aby vyslala mnohonárodní síly, které by počet vojáků v Dárfúru zvedly na 12 000 až 15 000, zatímco AU může připravit vyslání svých jednotek. NATO a Africká unie mohou společně zachránit desetitisíce nevinných civilistů. Mohou ukázat zločineckým režimům, jako je súdánská vláda, že mezinárodní společenství nebude tolerovat zločiny proti lidskosti, uzavírá Clark.

  Zdroj: Sudan Tribune (Francie)

  ---

  Španělé nahrazují v Afghánistánu zemřelé vojáky
  Španělsko posílá do Afghánistánu 24 vojáků, kteří mají nahradit ty, jež zemřeli při nehodě během plnění úkolů v mírové misi NATO. Letoun, jenž má vojáky do Afghánistánu přepravit, vzlétl z letecké základny poblíž španělského hlavního města dva dny po státním pohřbu sedmnácti vojáků, kteří nepřežili havárii vrtulníku 16. srpna poblíž Heratu.

  Španělští vojáci byli součástí bezpečnostních sil vedených NATO, které se připravovaly na akce spojené se zářijovými parlamentními volbami v Afghánistánu. Tato havárie byla největší jednorázovou ztrátou životů vojáků NATO v Afghánistánu.

  V květnu 2003 zahynulo 62 španělských vojáků, kteří se vraceli z mírové mise v Afghánistánu poté, co jejich letoun JAK-42 ruské výroby havaroval na severozápadě Turecka. Španělsko má v Afghánistánu okolo 800 vojáků, kteří se účastní operací NATO. Toto byli první španělští mrtví v Afghánistánu během mise.

  Zdroj: Euskal Irrati Telebista – EiTB (Španělsko)

  ---

  V Afghánistánu zabito více než 100 ozbrojenců
  Američtí vojenští představitelé v Afghánistánu uvedli, že v posledních třech týdnech koaliční a afghánské síly zabily více než 100 vzbouřenců. Uvedli též, že operace proti ozbrojencům byly zesíleny, aby zvýšily bezpečnost před volbami, které se mají uskutečnit 18. září.

  Americká vojenská mluvčí, poručice Cindy Mooreová upřesnila, že přibližně 65 vzbouřenců bylo zabito v bojích v oblasti Deh Čopan v jižní provincii Zabul a dalších 40 ve východním regionu Kunar. Na jihu a východě země jsou talibanské gerily nejaktivnější. Talibanští bojovníci zabili čtyři americké vojáky a další tři zranili. Je hlášeno zabití celkem 14-ti amerických vojáků v Afghánistánu za tento měsíc.

  Zdroj: Voice of America (USA)

  ---

  Taliban: Nebudeme útočit na volební místnosti
  Talibanští ozbrojenci nehodlají útočit na volební místnosti během nadcházejících parlamentních voleb v Afghánistánu, řekl mluvčí Talibanu Latifullah Hakimi. „Rozhodli jsme se  neútočit na volební místnosti, ve kterých budou volit civilisté,“ řekl.

  Americké a pro-americké orgány záměrně umístily volební místnosti v hustě obydlených oblastech, aby tak maximalizovaly ztráty při případném útoku, řekl Hakimi. „Ozbrojené akce proti pro-americké vládě a americkým ozbrojeným silám nicméně budou zesíleny,“ dodal.

  Volby, které jsou naplánovány na 18. září, se budou konat za zvýšených bezpečnostních opatření. Mezinárodní pomocné bezpečnostní síly NATO (ISAF) hodlají zesílit bezpečnost již v předstihu. Sousední Pákistán též zamýšlí vyslat dalších 4000 vojáků k afghánským hranicím, aby tak zastavil ozbrojence vyjíždějící z Pákistánu v době voleb.

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  ---

  Polský generál zahynul při havárii letadla
  Generál polských vzdušných sil a jeho belgický pomocný pilot zahynuli, když jejich malé letadlo havarovalo ve východním Polsku, oznámilo letectvo. Čtyřiačtyřicetiletý generál Jacek Bartoszcze byl zástupcem náčelníka pro výcvik vojenských pilotů.

  Druhou obětí byl osmačtyřicetiletý Karel Peerazerz belgické národnosti, který v Polsku žil. Jejich dvoumístný letoun RV-6 americké výroby se dle očitých svědků zřítil k zemi během manévru ve výšce 150 stop. Vyšetřovatelé jsou na místě a pokouší se určit příčinu nehody.

  Zdroj: Defense News (USA)

  jnd natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media