natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Čína se může vojensky vyrovnat USA již v roce 2050

  15. listopadu 2018  16:10

  Příslušníci americké námořní pěchoty po vylodění na Islandu | foto: NATO Photos

  Čína se může vojensky vyrovnat USA již v roce 2050

  Čínský prezident Si Ťin-pching chce, aby se čínská armáda vyrovnala té americké do roku 2050. A může se mu to povést. To aspoň tvrdí výroční zpráva amerického Kongresu. Dle ní Čína výrazně pokročila v oblasti vesmírné obrany, ve vývoji nadzvukových zbraní, kybernetických schopností a vojenský rozpočet letos zaznamenal meziroční nárůst o 8,1%. Čínský prezident také vyzývá k větší kooperaci jednotlivých ozbrojených složek ve stylu, jakým spolupracují ozbrojené složky Spojených států.

  „Nové strukturální změny umožňují (komunistické) straně prosazovat aktivní a trvalou kontrolu nad rozhodovacími procesy a operacemi,“ vysvětluje Abigail Grace, expert na Čínu, a dodává: „To znamená, že čínská vojenská modernizace je neoddělitelná od revizionistických cílů Komunistické strany Číny.“

  Kam dál?
  Roční globální vojenské výdaje by pokryly 29 rozpočtů Česka (6.7. 2018)

  Zdroj: Vox (USA)

  ---

  Alianční výcviková mise bude v Iráku dlouhodobě

  Severoatlantická aliance zahájí novou výcvikovou misi v Iráku, která by měla pomoci v boji s teroristickou organizací Islámský stát. Ta by měla spočívat především ve výcviku iráckých instruktorů, kteří budou nově nabyté znalosti šířit dále, a nikoliv ve výcviku jednotlivých vojáků.

  Pomáhat má také ve výuce personálu ministerstva obrany, vojenských škol nebo škol technických, které mohou posílit obranyschopnost země. Mise by měla začít už na začátku příštího toku. Kolik instruktorů NATO do Iráku vyšle, zatím nebylo zveřejněno.

  Vítězství nad organizací Islámský stát sice irácký premiér Hajdar Abádí vyhlásil už v prosinci, přesto boje s roztroušenými skupinami bojovníků pokračují dále, a to jak v Iráku, tak v Sýrii.

  Kam dál?
  NATO chystá novou výcvikovou misi v Iráku. Češi už v zemi jsou (13.2. 2018)

  Zdroj: Military.com (USA)

  ---

  Norská fregata, která se srazila s tankerem, se potopila

  Při cestě norské fregaty KNM Helge Ingstad ze cvičení Trident Juncture došlo ke srážce s maltským tankerem Sola TS. Loď byla následně odtažena ke břehu, kde byla zajištěna ocelovými lany. Lana ovšem popraskala, a i přes snahu situaci napravit, došlo k jejímu potopení.

  „Loď se potopila o další metr a v důsledku toho došlo k přetržení dvou lan. Ta byla následně nahrazena dvěma silnějšími. Pracovali jsme až do půlnoci. Po půlnoci jsme si uvědomili, že není bezpečné, aby naši zaměstnanci v práci pokračovali,“ řekl Haavard Mathiesen, šéf záchranné operace.

  Při srážce došlo ke zranění dvou norských námořníků a úniku 10 000 litrů paliva. Příčiny incidentu se zatím vyšetřují. Posádka na palubě vojenské lodi, která je jednou z největších v norském námořnictvu, byla údajně několikrát varována, že je na kolizním kurzu s ropným tankerem, varování však údajně ignorovala.

  Kam dál?
  Norská fregata se srazila s tankerem (9.11. 2018)

  Zdroj: Daily Mail (Velká Británie)

  ---

  Špatný stav amerických ozbrojených sil může zapříčinit porážku Spojených států

  Ozbrojené síly USA ztratily výhodu nad svými soupeři, tvrdí zpráva Národní komise pro bezpečnostní strategii. To může vést až k případné porážce ve válce s Ruskem nebo Čínou. Zprávy z Kongresu a další studie často varují před problémy a nedostatky, jimž americké ozbrojené síly čelí, ale poslední zpráva by mohla vyvolat obavy ve Washingtonu vzhledem k její hrozivé povaze.

  Komise uvedla, že i přes roční rozpočet zhruba 716 miliard dolarů, tedy desetkrát vyšší než v případě Ruska a čtyřnásobný oproti Číně, je rozvoj obrany USA, vzhledem k současným rizikům, podfinancován. Dále poskytla seznam 32 doporučení a vyzvala Pentagon, aby jasně stanovil, jak hodlá porazit cizí velmoci v případné válce.

  Kam dál?
  V roce 2023 budou USA vydávat více peněz na splácení dluhů než na armádu, uvádí zpráva (13.11. 2018)

  Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR)

  ---

  Tálibán zavraždil 38 afghánských vojáků a policistů

  Útok z vlastních řad způsobil smrt 38 příslušníků afghánských ozbrojených složek. Incident se odehrál v provincii Farah. Povstalci zde napadli společnou základnu armády a policie. Dle Tálibánu se jim podařilo ze základny odcizit přibližně 80 zbraní a několik vozidel. Podle představitelů provincie je bezpečnostní situace v oblasti stále horší a změna nenastane, dokud nedojde ke změně strategie.

  Kam dál?
  V misích přišlo o život 29 českých vojáků, 14 v Afghánistánu (23.10. 2018)

  Zdroj: News.com.au (Austrálie)

  luk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media