Snaží se tak získat ekonomickou, zpravodajskou a vojenskou výhodu. Čína usiluje o získání vlivu ve své snaze o globální nadvládu, zatímco Rusko využívá informační operace a propagandu k destabilizaci USA.
K dosažení svých cílů využívají nejen ekonomickou či lékařskou sféru, ale také kulturní diplomacii. Využívají tzv. big data a zneužívají místní citlivé problémy - například do Ekvádoru Čína vyvezla své pouliční kamery, které měly pomoci bojovat s kriminalitou. Skončily však umístěné v okolí amerického velvyslanectví a na dalších bezpečnostně citlivých místech.
Šéf jižního velitelství USA, admirál námořnictva Craig Faller, který dohlíží na vojenské operace ve Střední a Jižní Americe, proto pověřil speciální jednotky USA, aby čelily těmto informačním operacím. Jednotky PSYOP, které jsou součástí speciálních sil, dokážou pracovat se zahraničními populacemi a posilovat v nich postoje, které jsou nakloněné zájmům USA. Jiné jednotky zase pracují zejména s vojenskými partnery ze Střední a Jižní Ameriky prostřednictvím společných cvičení, poradenství či budování infrastruktury.
Kromě partnerství se americká armáda zaměřuje také na práci s otevřenými zdroji. Velké množství dat je klíčové k posouzení účinnosti čínských a ruských informačních operací. Komerčně dostupná data umožňují zemím shromažďovat informace, které jsou následně využity ke kampaním zaměřeným na cílové skupiny.
Kam dál?
Ruské informační operace: velká výzva pro Západ (2. 3. 2015)
Zdroj: Business Insider (USA)