natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Chávez: NATO plánuje útok na Venezuelu

  5. září 2005  22:53

  Chávez: NATO plánuje útok na Venezuelu
  Severoatlantická aliance a Spojené státy připravují plán na invazi do Venezuely. S odvoláním na informace výzvědných služeb to měl v dosud nevysílaném interview s CNN prohlásit venezuelský prezident Hugo Chávez. Armáda se již připravuje na obranu své země proti invazním silám, uvedl dále. Tajné služby zjistily, že NATO pořádá vojenské cvičení, které simuluje invazi do Venezuely.

  Toto cvičení označené jako "Plán Balboa" je zaměřeno na simultánní útok vzdušnými, námořními i pozemními silami a mělo se odehrávat na vojenské základně ve Španělsku a účastnili se ho vojáci ze Spojených států a dalších členských zemí NATO. Američtí představitelé však již v minulosti prohlásili, že toto cvičení je všeobecnou přípravou a nikoli nácvikem konkrétní vojenské akce.

  Spojené státy mají s Venezuelou, která je významným dodavatelem ropy do USA, napjaté vztahy již delší dobu. Chávez se domnívá, že Američané udělají vše pro to, aby ovládli venezuelská ropná pole, a hrozí proto přerušením dodávek této strategické suroviny. Nedávno též americký náboženský hlasatel Pat Robertson vyzýval k zabití Cháveze, který pro Spojené státy představuje hrozbu.

  Zdroj: Miami Herald (USA)  

  ---

  USA žádají NATO o pomoc
  Spojené státy požádaly Severoatlantickou alianci kvůli hurikánu Katrina o pomoc. Nejprve žádaly o zásoby potravin, posléze dodaly podrobnější seznam, ve kterém jsou i zdravotnické a logistické potřeby. Tento seznam NATO prostřednictví svého koordinačního centra pro zvládání katastrof (EADRCC - Euro-Atlantic Disaster Response Coordination Center) poskytlo svým členům a partnerům.

  Centrum následně sladí pomoc nabídnutou jednotlivými státy. Do USA též odletěl styčný důstojník aliance, který bude k dispozici americkým úřadům.

  Čtěte také na nato.idnes.cz (05.09.2005):
  Amerika žádá NATO o pomoc pro oběti hurikánu

  Zdroj: NATO

  ---

  Generál se vrátil bojovat do Afghánistánu
  Britský generál Roger Lane, který před třemi roky vedl boj proti ozbrojencům Talibanu a Al-Kajdy, se vrátil do Afghánistánu. Tentokrát je však velitelem pro operace mezinárodních mírových sil NATO ISAF.

  Jeho druhá služba začíná právě ve chvíli, kdy se povstalci snaží narušit historické parlamentní volby. Generál však zdůrazňuje, že povstání jsou zřídka potlačena pouze vojenskými akcemi. K jejich ukončení jsou důležité i sociální, diplomatické, politické a ekonomické opatření.

  Genarál Lane poznamenává, že během těch tří let se kompletně nezměnila jen celková situace, ale i styl boje povstalců, kteří se nyní soustředí spíše na používání malých výbušných zařízení místo hromadných útoků několika set lidí. Rovněž se snížila úroveň podpory, které se jim dostává od místního obyvatelstva.

  Zdroj: Financial Times (Velká Británie)  

  ---

  Scheffer: Bulharsko je spolehlivým partnerem
  Bulharsko je stabilní, spolehlivý a důležitý člen Severoatlantické aliance. Prohlásil to generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer během návštěvy Sofie, kde se setkal s bulharským prezidentem Georgi Parvanovem. Scheffer se vyslovil pro to, aby Bulharsko pokračovalo v aktivní účasti a podpoře mezinárodním mírovým misím. Rovněž zdůraznil potřebu dokončení klíčových armádních reforem, stejně jako důležitost zachování obranného rozpočtu na úrovni 2,6 % HDP.

  Zdroj: Southeast European Times (USA) 

  ---

  Neústupnost Íránu může vést k akci OSN
  Íránu vypršela lhůta pro zastavení činností, které by mohly vést až k výrobě atomové bomby. Podle zástupce Evropské unie může nedodržení lhůty vést až k projednávání Radou bezpečnosti OSN. Pravděpodobnost zásahu RB vzrostla i poté, co Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA) oznámila, že Teherán odčerpal sedm tun plynu potřebného pro obohacování uranu, jehož zpracování začal minulý měsíc.

  Ministři zahraničí členských států EU a USA se zřejmě budou snažit, aby se íránským odmítnutím přerušení konverze začala zabývat Raba bezpečnosti. Íránský představitel pro jaderné otázky však v íránské televizi uvedl, že jeho země omezí svou spolupráci s IAEA pouze podle předpisů IAEA a mezinárodních dohod.

  Zdroj: Haaretz (Izrael)  

  ivn natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media