Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Česká republika se zapojí do nákupu létajících tankerů

25. října 2019  14:46
Létající tanker A330 doplňuje palivo letounu F-35 | | foto: Airbus

Česká republika se zapojí do nákupu létajících tankerů

Spolupráce na nákupu víceúčelových vzdušných tankerů začala mezi Nizozemskem a Lucemburskem. Cílem bylo rozšířit schopnosti evropských členů Severoatlantické aliance v oblasti doplňování paliva za letu. Později se k projektu přidala Belgie, Norsko, Německo a nyní i Česká republika. Společně tyto země nakoupí osm tankovacích letounů Airbus A330, přičemž první dvě letadla by měla být dodána v květnu 2020. Letadla bude vlastnit a spravovat NATO.

Krom Aliance je projekt podporován také Evropskou unií. Jde o příklad efektivní spolupráce dvou mezinárodních organizací s cílem poskytnout svým členům důležité schopnosti. „Těší mě, že mohu sledovat, jak tyto dvě organizace spolupracují, a doufám, že podobných iniciativ uvidím v budoucnu více,“ okomentoval proces náměstek generálního tajemníka NATO Mircea Geoana.

Kam dál?
Jak se tankuje stíhačka vysoko v oblacích. Cvičení Sky Avenger (27.6. 2018)

Zdroj: NATO

---

Americký ministr obrany pochválil afghánskou armádu

„Afghánské bezpečnostní síly podávají výtečné výkony,“ řekl na setkání aliančních ministrů obrany americký ministr Mark Esper. „Jsou odhodláni bránit svou zemi. Ukázali, že jsou silní a právem se mohou chlubit tím, že volby díky nim proběhly téměř bez násilností,“ dodal. Doplnil také, že ačkoliv počet amerických vojáků v Afghánistánu klesl, neznamená to, že by se zmenšilo odhodlání Spojených států Afgháncům pomáhat.

K pomoci Afghánistánu se přihlásil také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Zopakoval, že NATO je i nadále připraveno pomáhat zde v boji s terorismem, a ocenil obnovení mírových rozhovorů s Tálibánem, který byl dle jeho slov donucen učinit značné ústupky. Za nejlepší způsob, jak Tálibán u jednacího stolu udržet, pak označil další posilování afghánských sil.

Kam dál?
Trump „stáhne tisíce vojáků“ z Afghánistánu v rámci dohody s Tálibánem (2.8. 2019)

Zdroj: Tolo News (Afghánistán)

---

Nasazení německých Tornad na Blízkém východě se blíží ke konci

Německý parlament rozhodl. Mise německé armády, jejímž úkolem byla podpora koaličních sil v boji proti teroristické organizaci Islámský stát, na konci března příštího roku skončí.

Konec mise si přáli především vládní sociální demokraté, kteří mimo jiné argumentovali tím, že předchozí ministryně obrany Ursula von der Leyen v parlamentu slíbila, že k dalšímu prodlužování mise již nedojde.

Německo přispělo do mezinárodní koalice vedené USA čtyřmi průzkumnými letouny Tornado, letounem včasného varování a vzdušným tankerem pro tankování za letu, které působily ze základny v Jordánsku.

Kam dál?
Do Německa přijede 20 tisíc amerických vojáků na cvičení Defender 2020 (3.10. 2019)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Bundeswehr i nadále cvičí turecké vojáky

Německá armáda pokračuje ve výcviku tureckých vojáků, a to navzdory probíhající turecké invazi v severní Sýrii. Podle mluvčí ministerstva obrany však jde o pokračování běžné praxe. „Turecko se jakožto člen NATO pravidelně účastní také některých výukových akcí pořádaných bundeswehrem,“ dodala. Ministerstvo dle jejích slov o jejich vyloučení z programů zatím neuvažuje.

„To, že vojákům agresora poskytujeme zbraně a výcvik, je naprosto neuvěřitelné,“ zlobila se Sevim Dagdelen, poslankyně kurdského původu ze strany Levice a vyzvala vládu, aby ukončila spolupráci s tureckou armádou, která se podílí na porušování mezinárodního práva.

Kam dál?
Trump je připraven Kurdy chránit i za použití síly (22.10. 2019)

Zdroj: Wallstreet online (Německo)

---

Spojené státy chtějí chránit syrská ropná pole

Američtí vojenští stratégové podporují výzvy prezidenta Donalda Trumpa k ochraně syrských ropných polí před bojovníky teroristické organizace Islámský stát či jinými potenciálními hrozbami. Spojené státy proto na místo pošlou nové vybavení, které by mělo pomoci americkým vojákům a jejich spojencům s plněním takového úkolu.

Odstavení teroristů od ropných polí je zásadní mimo jiné proto, že z nich plynula výrazná část jejich příjmů. Pokud by se polí opět zmocnil Islámský stát, mohlo by to vést k jeho obnově. I proto bylo podle amerického ministra obrany Marka Espera do těchto oblastí přesunuto několik vojenských jednotek, a to v době, kdy byla část vojáků se Sýrie naopak stahována kvůli turecké invazi.

Kam dál?
Stažení vojáků ze severu Sýrie se nelíbí ani Trumpovým podporovatelům (8.10. 2019)

Zdroj: Voice of America (USA)

luk; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.