Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Češi navzdory politické krizi dostojí svým závazkům, věří NATO

17. června 2013  15:33
Premiér Petr Nečas ohlásil svou rezignaci, skončit v čele vlády má dnes. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Češi navzdory politické krizi dostojí svým závazkům, věří NATO

Severoatlantická aliance je přesvědčena, že současná krize související se zatčením bývalého a současného šéfa vojenské rozvědky nebude mít vliv na schopnost plnit závazky, které Česká republika vůči NATO má. Podle nejmenovaného zástupce NATO se jedná o vnitřní politickou záležitost.

Mluvčí Evropské unie Olivier Bailly oznámil, že EU dění v České republice sleduje, ale nijak ho nekomentoval. Během zásahu Úřadu pro odhalování organizovaného zločinu byli mimo jiné zatčeni bývalý i současný šéf Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník a Milan Kovanda.

Zdroj: Prague Monitor (ČR)

---

Norsko zavádí povinnou vojenskou službu pro ženy

Norský parlament s jasnou převahou rozhodl zavést povinnou vojenskou službu i pro ženy; Norsko se stalo první evropskou zemí Severoatlantické aliance, která se tak rozhodla učinit. „Práva a povinnosti by měly být pro všechny stejné,“ prohlásila členka parlamentu Laila Gustavsen, která zákon podporuje. „Ozbrojené složky potřebují mít k dispozici ty nejlepší lidi, nehledě na pohlaví. Dnes jsou do armády rekrutování ve většině případů muži,“ tvrdí zákonodárkyně.

Norsko je dlouhodobě průkopníkem v oblasti rovnosti pohlaví, ženy například musí tvořit alespoň 40 procent členů představenstev veřejných společností. Letos je tomu sto let, odkdy ženy v Norsku mají právo volit. „Je to historická událost; pro ozbrojené složky, pro ženy,“ dodala Gustavsen.

Zdroj: Reuters (USA)

---

Švédové do NATO nevstoupí, tvrdí finský ministr

Finský ministr zahraničí Erkki Tuomioja odmítl spekulace šéfa parlamentního obranného výboru, že Švédsko bude v příštím roce po volbách usilovat o členství v Severoatlantické alianci.

Nejnovější průzkumy veřejného mínění odhalily, že Finové členství v NATO příliš nakloněni nejsou. Průzkum navíc ukázal, že pokud by do Aliance vstoupilo Švédsko, Finové by členství odmítali ještě razantněji.

„Kdyby se k něčemu takovému Švédové chystali, věděli bychom o tom,“ prohlásil ministr Tuomioja. „Před deseti lety jsme se shodli, že nepřichystáme pro toho druhého žádná překvapení v obranné politice, raději záležitosti probereme společně a pak se rozhodneme. Většinou se naše rozhodnutí zcela shodují,“ dodal Tuomioja.

Kam dál?
Finsko a Švédsko pomohou Alianci střežit nebe nad Islandem (31.10. 2012)

Zdroj: Yle (Finsko)

---

Češi povedou výcvik Jordánců v ochraně před chemickými zbraněmi

Sedm důstojníků jordánských ozbrojených sil se zúčastní výcvikového kurzu v ochraně před chemickými, biologickými, radiologickými a jadernými zbraněmi (CBRN), stojí v prohlášení českého velvyslanectví v Ammánu. Výcvik se uskuteční v červnu ve Vyškově.

Cílem kurzu je vycvičit experty z jordánské armády, kteří budou následně zodpovědní za výcvik rychlých jednotek v situacích, kdy by byly tyto zbraně hromadného ničení použity. Před jejich odjezdem do Vyškova experty přijala česká velvyslankyně v Jordánsku Ivana Holoubková, která vyzdvihla spolupráci mezi oběma zeměmi ve vojenské a bezpečnostní oblasti. České velvyslanectví je v současnosti kontaktní ambasádou NATO v Jordánsku.

Zdroj: Ammon (Jordánsko)

---

Bílý dům mlží ohledně vojenské pomoci syrským rebelům

Šéf prezidentské kanceláře Baracka Obamy Denis McDonough oznámil, že „rozsah a rámec“ pomoci syrským rebelům bude mnohem širší s ohledem na důkazy, že syrský režim Bašára Asada pravděpodobně použil v konfliktu chemické zbraně. Nespecifikoval však, o jakou pomoc půjde.

Šéf sněmovního zpravodajského výboru Mike Rogers proto žádá po Obamově administrativě detailní plán, co chce vůbec v Sýrii dělat, aby kongres mohl pomoc rebelům schválit. „Vláda musí kongresu jasně říct, jaký je plán. Co budeme v Sýrii dělat? Čeho chceme dosáhnout? Některé věci, které administrativa v minulosti sdělila zpravodajskému výboru, prostě nejsou v souladu s tím, co chce dělat. Mají dobrou mediální strategii, ale nemají žádnou syrskou strategii,“ nešetřil kritikou Rogers.

Kam dál?
Spojené státy nabízí pomoc syrským rebelům (14.6. 2013)

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

zuk; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.