natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Černá Hora chce do NATO

  21. června 2006  13:43

  Černá Hora chce do NATO
  Černá Hora zřídila své vlastní ministerstvo obrany. Učinila tak jeden měsíc po vyhlášení nezávislosti. Do voleb, které se odehrají ještě tento rok, bude nově zřízený post prozatím řídit premiér Milo Djukanovič. Ministerstvo začne brzy budovat vlastní černohorské ozbrojené síly, přičemž po dřívější spojené srbsko-černohorské armádě převezme vybavení i zaměstnance. Zástupce premiéra oznámil, že strategickým cílem Černé Hory bude vstup do NATO a Evropské unie.

  Srbsko, druhý nástupnický stát vzniklý z volné unie Srbsko-Černá Hora, si taktéž zřídil vlastní ministerstvo obrany. Nezávislost Černé Hory, státu sevřeného mezi horami a Jaderským mořem, který má 650.000 obyvatel, uzavřela bolestivý, patnáct let trvající rozklad bývalé komunistické Jugoslávie. Již v 90. letech minulého století se osamostatnila Bosna a Hercegovina, Chorvatsko, Makedonie a Slovinsko.

  Zdroj: Defensenews (USA)

  ---

  USA stále požadují misi v Dárfúru
  USA oznámily, že budou nadále podporovat vyslání mise OSN do Dárfúru. Budou tak činit navzdory tomu, že súdánský prezident Omar al-Bashir tuto alternativu vyloučil s tím, že mírové jednotky OSN mají koloniální úmysly.

  USA, EU a další aktéři ale tvrdí, že jen mise OSN je schopná násilí v provincii zastavit.  Současná mise Africké unie, která se skládá ze sedmi tisíc pozorovatelů, podle nich nedokáže konflikt ukončit. Nová mise by proto měla být minimálně o dvojnásobné síle a měla by být logisticky podporována silami NATO.

  Zdroj: Voice of America (USA)

  ---

  Kosovští Srbové najímají bývalé vojáky
  Srbové v severním Kosovu najali stovky bývalých vojáků jugoslávské armády. Chtějí, aby je  ochránili před útoky ze strany etnických Albánců, kteří žádají nezávislost provincie. Oznámili to srbští předáci. Dodali nicméně, že tyto jednotky nebudou vyzbrojeny.

  Jednání vedená OSN, formálním správcem provincie, zřejmě do konce roku povedou k přidělení určité formy nezávislosti Kosova. OSN tvrdí, že většinoví Albánci udělali pokroky v poskytování práv a bezpečí pro Srby. Ti ale toto tvrzení odmítají a stěžují si na násilí ze strany většinového etnika.

  OSN má mimořádný plán pro případ, že by nezávislost Kosova vyvolala exodus Srbů. Těch žije v provincii na 50 tisíc.

  Zdroj: Defensenews (USA)

  ---

  Mise Vojenské policie ČR se vrátila z Iráku
  Po tříměsíční misi se z Iráku vrátilo padesát příslušníků Vojenské policie v čele s jejich velitelem, plukovníkem Jiřím Neubauerem. Ten uvedl, že od roku 2003 čeští vojenští policisté vycvičili zhruba 10 tisíc iráckých policistů. Češi jim poskytovali základní i odborné kurzy.

  Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

  ---

  Odpor na jihu Afghánistánu je větší než Britové čekali
  Odpor Talibanu proti britským silám, které se přesunuly na jih Afghánistánu, je silnější, než se očekávalo. Brity překvapila hlavně nová série sebevražedných útoků. Navzdory tomu ale zůstávají sebevědomí. Malé skupince novinářů to na britské základně v provincii Helmand oznámil vysoký britský velitel. Mluvil anonymně, neboť neměl pověření k tomu, aby mohl poskytnout oficiální vyjádření.

  Britské jednotky společně s kanadskými a nizozemskými vojáky během tohoto roku přišly do jižních částí země, aby v této oblasti rozšířily misi NATO. Tento měsíc se odehrály vážné střety, které v Británii vyvolaly obavy, že mise bude nebezpečnější, než jak ji popsala vláda. Obdobné starosti mají i Kanaďané ohledně jejich přítomnosti v nedalekém Kandaháru. Veřejné mínění je znepokojené i v dalších zemích aliance.

  V současnosti se v horách na jihu Afghánistánu odehrává Američany vedená operace „Mountain Thrust“.

  Zdroj: Star Online (Malajsie)

  egi natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media