natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  CENTCOM varuje před zvýšenou aktivitou Íránu v Afghánistánu

  4. února 2020  14:06

  Írán (ilustrační foto) | foto: Flickr/yeowatzup

  CENTCOM varuje před zvýšenou aktivitou Íránu v Afghánistánu

  Nárůst íránské aktivity v Afghánistánu představuje riziko pro americké a koaliční vojáky v zemi, prohlásil velitel armády USA pro Blízký východ generál Frank McKenzie. „Írán vždy trochu fušoval do Afghánistánu, ale možná vidí příležitost jít tam po nás a po koalici skrze své spojence,“ uvedl generál.

  Írán dlouhodobě podporuje šíitské milice v Afghánistánu dodávkami zbraní a peněz. Mezinárodní koalice podle McKenzieho spolupracuje s afghánskými silami na monitorování situace.

  Kam dál?
  CENTCOM: Vojenská přítomnost USA na Blízkém východě odrazuje Írán od útoku (3.2. 2020)

  Zdroj: Haaretz (Izrael)

  ---

  Severní Makedonie čeká na podpis Španělska na přístupové dohodě s NATO

  Španělsko podepíše dohodu o připojení Severní Makedonie k Severoatlantické alianci na začátku března, očekává náměstek makedonského ministra zahraničí Zoran Popov. Za zdržení podle něj může formování španělské vlády po volbách. V Severní Makedonii panuje shoda na členství země v NATO, integraci do EU a snaze o dobré vztahy v sousedství, uvedl dále Popov.

  Náměstek vidí čtyři hlavní výhody členství země v NATO: zaprvé bezpečnost a stabilitu Severní Makedonie, zadruhé hlasovací právo a rozhodování způsobem konsenzu, zatřetí investice a posílení ekonomiky a začtvrté stabilnější region a světové uspořádání.

  Kam dál?
  Předseda Vojenského výboru NATO navštívil Severní Makedonii (14.1. 2020)

  Zdroj: European Western Balkans (Srbsko)

  ---

  Útoky mezi Tureckem a Sýrií se stupňují a znepokojují Rusko

  V minulých dnech došlo k odstřelování mezi Tureckem a Sýrií v blízkosti jejich společné hranice. Ankara oznámila, že při dělostřeleckém útoku v syrské provincii Idlíb zemřelo nejméně šest tureckých vojáků. Turecko poté v odvetě zabilo 13 syrských vojáků, uvedla monitorovací agentura Syrian Observatory for Human Rights.

  „Jsme odhodláni pokračovat v našich operacích, abychom zajistili bezpečnost naší země, našeho národa a našich bratrů v Idlíbu,“ prohlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, podle něhož útočníci „udělali velkou chybu“.

  Situace znepokojuje i Rusko, které v oblasti působí jako spojenec syrského režimu. Turecko však hrozí, že se odveta může týkat i Ruska, pokud nedokáže Sýrii zkrotit. Rusko turecké výhrůžky odmítlo.

  Kam dál?
  Evropské velmoci kritizují turecké vměšování do občanské války v Sýrii (9.1. 2020)

  Zdroj: NPR (USA)

  ---

  Japonsko a USA mohou vytvořit první vesmírnou alianci

  Japonsko a Spojené státy by mohly jako první na světě vytvořit vojenskou alianci ve vesmíru. Japonsko následuje USA, kde vznikly vesmírné síly jako samostatná odnož armády, a přejmenovalo své letectvo na Japonské vzdušné a kosmické obranné síly. Japonský premiér Šinzo Abe také při výročí šedesáti let americko-japonské aliance prohlásil, že aliance musí být „pilířem pro zajištění míru a bezpečnosti ve vesmíru a v kyberprostoru“.

  Většina zemí se diskuzím o vojenském využití vesmíru spíše vyhýbá. Japonské kroky jsou proto neobvyklým jevem, který však může výrazně posílit spojenectví s USA. Ohledně podoby budoucího konfliktu, který by zahrnoval i vesmír, zatím ovšem zůstává mnoho otázek.

  Kam dál?
  Japonský premiér Abe se zavázal posílit roli Japonska v americké alianci (20.1. 2020)

  Zdroj: The Diplomat (USA)

  ---

  Kanadská armáda zakázala svým členům cestovat do Číny kvůli koronaviru

  Příslušníci kanadské armády nově nesmí cestovat do Číny, aby se předešlo jejich nákaze rychle se šířícím koronavirem. „Je nezbytně nutné chránit naše síly a zajistit pokračování operací,“ zní část rozkazu vydaného náčelníkem generálního štábu Jonathanem Vancem.

  Omezení ruší všechna povolení na vycestování do Číny, včetně přestupů na letištích. Ti, kdo jsou momentálně v Číně, se musí ihned vrátit.

  Kam dál?
  Američtí vojáci v Jižní Koreji musí po návratu z Číny projít karanténou (3.2. 2020)

  Zdroj: Global News (Kanada)

  kpa; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media