natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Bývalý velitel NATO pro odvolání Rumsfelda

  18. dubna 2006  16:20

  Bývalý velitel NATO pro odvolání Rumsfelda
  Wesley Clark, bývalý vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě, se připojil k šesti dalším americkým vysloužilým generálům s požadavkem rezignace ministra obrany USA Donalda Rumsfelda. "Myslím, že ministr Rumsfeld nedělá svou práci dostatečně a měl by odejít."

  Podle Clarka Rumsfeld spolu s viceprezidentem Dickem Cheneyem prosadili invazi do Iráku, která nemá žádnou spojitost s válkou proti terorismu. Prezident George Bush však Rumsfeldovi vyjádřil "plnou podporu" a utišil tak výzvy k rezignaci od rostoucího počtu generálů. Za Rumsfelda se postavil i generál Richard Myers, bývalý náčelník generálního štábu USA.

  Zdroj: Daily Times (Pákistán) 

  ---

  Na Baltu začalo cvičení NATO
  Mezinárodní cvičení Severoatlantické aliance Shamrock Key bylo zahájeno v Litvě a podobné manévry začaly zároveň i Lotyšsku a Estonsku. Těchto cvičení se účastní zvláštní protiteroristické jednotky ze Spojených států, Norska, Polska a všech tří pobaltských republik.

  Hlavním cílem cvičení je "vylepšení součinnosti bojových jednotek aliance, které zasahují při útocích teroristů, koordinace jejich taktiky a nácvik operačního dorozumívání v krizových oblastech". Cvičení potrvá až do 29. dubna.

  Zdroj: Itar-Tass (Rusko) 

  ---

  Srbsko představí svůj návrh ke Kosovu
  Bělehrad brzy představí vlastní návrh pro vyřešení konečného statusu Kosova v souladu s evropskými standardy. Jeho součástí však není úplné osamostatnění této provincie. Prohlásil to srbský premiér Vojislav Koštunica a dodal, že řešením by měl být kompromis, který nepřipouští žádnou formu krajních možností.

  Srbská vláda nepřipustí žádné vnucené řešení ani odtrhnutí části svého mezinárodně uznaného území, které by se mohlo stát nebezpečným precedentem. Vyslanec OSN Frank Wiesner však požaduje, aby se o budoucím statusu Kosova, které je pod správou OSN od roku 1999, rozhodlo do konce tohoto roku.

  Zdroj: Xinhua (Čína)   

  ---

  Ukrajina svou zahraniční politiku nezmění
  Přistoupení Ukrajiny k Severoatlantické alianci by nemělo být překážkou jejích vztahů s Ruskem. Uvedl to ukrajinský prezident Viktor Juščenko v rozhovoru pro španělský deník El País na otázku týkající se důsledků parlamentních voleb na Ukrajině a ruské energetické politiky.

  "S ohledem na vliv Ruska na ukrajinský vstup do NATO bych byl radši, kdyby Rusko netajilo svůj postoj, aby naše integrace byla co nejméně bolestivá a nepoškodila naše vzájemné vztahy," řekl prezident Juščenko. "Strategie naší národní bezpečnosti, kterou již schválil parlament, zahrnuje vstup do aliance. Politické rozhodnutí už bylo tedy učiněno, existují však stále další mechanismy, které mohou tento proces zrychlit či naopak zpomalit."

  Zdroj: ForUm (Ukrajina)  

  ---

  NATO pomůže Ázerbajdžánu s energetickou bezpečností
  Zástupci Ázerbajdžánu a Severoatlantické aliance jednali o zvyšující se spolupráci v oblasti energetické bezpečnosti. Ázerbajdžánský ministr zahraničí Elmar Mamedyarov po schůzce se zvláštním zástupcem generálního tajemníka NATO pro Jižní Kavkaz a Střední Asii Robertem Simmonsem uvedl, že odhalili možnosti budoucí spolupráce.

  Velkou prioritou by měl být ropovod z Baku do Ceyhanu o délce přes 1700 km, který za 3,6 miliardy dolarů do konce roku dostaví konsorcium západních firem. Simmons při té příležitosti vysoce ocenil spolupráci Ázerbajdžánu a NATO v rámci Individuálního plánu partnerství. Přesto zdůraznil, že před případným vstupem do aliance musí Ázerbajdžán projít mnoha reformami.

  Zdroj: UPI (USA) 

  ivn natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media