Bývalý SACEUR naléhá na větší pomoc Ukrajině
Bývalý vrchní velitel jednotek NATO v Evropě (SACEUR) James Stavridis tvrdí, že pomoc v boji proti separatistům pouze nesmrtícími prostředky je nedostatečná. Stavridis volá po nasazení zbraní a vojenských poradců. Navrhuje poskytnout munici, palivo a logistiku. Poskytnutí počítačové pomoci a poradců by Ukrajině citelně pomohlo.
Stavridis nicméně nepovažuje za nutné nasadit množství pozemních jednotek. Ukrajinská armáda je podle něj schopná se ubránit, jen k tomu potřebuje určitou pomoc. Ukrajina oznámila, že příští rok odvede na vojnu dalších 40 000 vojáků a zdvojnásobí svůj rozpočet na obranu. Tyto kroky mají pomoci k potlačení separatistické hrozby na východě.
Kam dál?
Kyjev přivítal „skutečné“ příměří po 24 hodinách bez obětí (12.12. 2014)
Budapešťské memorandum: 20 let zapomenuté bezpečnostní záruky Ukrajiny (5.12. 2014)
Zdroj: The Guardian (Velká Británie)
---
Švédský ministr obrany: Letadlo bylo ruské
Minulý týden se na obloze jižně od Malmö těsně minulo vojenské letadlo s dopravním letadlem. Švédský ministr obrany Peter Hulqvist potvrdil, že vojenské letadlo patřilo Rusku a mělo vypnutý transpondér. Situace se odehrála v mezinárodním vzdušném prostoru, ministr ji považuje za „vážnou, nevhodnou a vyloženě nebezpečnou“.
„Neidentifikovatelný“ letoun objevil vojenský radar ve chvíli, kdy dopravní letadlo vzlétlo z dánského letiště. Ihned k němu odstartovaly švédské a dánské stíhačky. Vojenský letoun se poté otočil a podle pracovníka vojenského řízení letového provozu Daniela Josefssona by se do minuty dostal do kolizního kurzu s dopravním letadlem.
Josefsson kontaktoval civilní řízení letového provozu a dopravnímu letadlu bylo nařízeno změnit kurz, čímž se zabránilo katastrofě. Pro zjištění vzdálenosti mezi letadly budou radarová data dále analyzována.
Kam dál?
NATO zachycuje ruské bombardéry nad Baltským mořem (10.12. 2014)
Zdroj: Sveriges Radio (Švédsko)
---
Experti východní Evropy vidí Rusko jako agresora
Více než 100 německých odborníků na východní Evropu z oblastí vědy, politiky a médií odporuje 60 signatářům výzvy německých osobností varující před možnou válkou v Evropě způsobenou eskalací konfliktu na Ukrajině. Zdůrazňují, že agresorem konfliktu je Moskva a ukrajinská územní celistvost nesmí být obětována. Odborníci dále vyzývají k „přístupu na základě skutečností, nikoliv iluzí ruské politiky.“
Pokud jde o 60 signatářů německé výzvy, 100 německých expertů na východní Evropu je nepovažuje za „dostatečně znalé“ problematiky. Poukazují na nízkou znalost postsovětského prostoru, minimum zkušeností s výzkumem a nulové odborné znalosti Ukrajiny, nebo současných událostí na místě.
Kam dál?
Německé osobnosti varují před válkou v Evropě (9.12. 2014)
Zdroj: Der Tagesspiegel (Německo)
---
Německo radí opatrnost při stahování vojáků z Afghánistánu
Při setkání s afghánským prezidentem Ašrafem Gháním vyzvala německá ministryně obrany Ursula von der Leyen k opatrnosti při stahování mezinárodních jednotek, vzhledem k sérii útoků Tálibánu během víkendu. Po rozhovoru uvedla, že „Ghání dal jasně najevo, jak si cení německé angažovanosti.“ Během své dvoudenní návštěvy se von der Leyen v Kábulu potkala i se svým afghánským protějškem, bezpečnostní situaci v zemi popsala jako „křehkou.“
Na své třetí návštěvě zdůraznila, že mezinárodní společenství musí efektivně využít zbývající 2 roky plánované vojenské přítomnosti v Afghánistánu k vytvoření co nejlepších podmínek. Podle von der Leyen je důležité nestahovat jednotky příliš brzy a dokončit výcvikovou misi. Spojené státy již nastínily plány na stažení poloviny svých vojáků do konce příštího roku.
Kam dál?
Německo se chystá v Afghánistánu ponechat přes 800 vojáků (20.11. 2014)
Zdroj: Deutsche Welle (Německo)
---
OSN podporuje dohodu na nové misi NATO v Afghánistánu
Rada bezpečnosti OSN přivítala dohodu mezi NATO a afghánskou vládou na vytvoření nebojové výcvikové, poradní a asistenční mise. Jednomyslným přijetím nové rezoluce Rada zdůraznila význam pokračující mezinárodní podpory pro stabilizaci situace v Afghánistánu. Mise Resolute Support bude cvičit, radit a asistovat afghánské národní obraně a bezpečnostním silám.
Rada bezpečnosti přihlédla k dopisu generálního tajemníka OSN, který předkládal konečnou zprávu o operacích ISAF v Afghánistánu končících v roce 2014. Dopis uvádí, že zatímco klíčových cílů ISAF bylo dosaženo, v oblasti rozvoje soběstačných a plně schopných afghánských bezpečnostních sil zbývá více práce. Mezery afghánských sil jsou podle Rady bezpečnosti zejména v oblasti letectva.
Prohlášení dále mluví o přetrvávající korupci a potřebě pokroku v oblasti účasti žen v bezpečnostních institucích, zajištění jejich práv a ochraně dětí.
Kam dál?
S koncem bojové mise USA a NATO v Afghánistánu stoupá ozbrojené násilí (10.12. 2014)
Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)