natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Bush slíbil Turecku podporu USA

  6. listopadu 2007  13:59

  Bush slíbil Turecku podporu USA
  Americký prezident George W. Bush řekl tureckému premiérovi Tayyipu Erdoganovi, který je na návštěvě Washingtonu, že považuje Stranu kurdských pracujících (PKK) za teroristickou organizaci, která je nepřítelem Turecka, Iráku a Spojených států. Bush nabídl Turecku spolupráci ve sdílení informací, které by pomohly zastavit útoky PKK ze severního Iráku.

  Premiér Erdogan již dříve prohlásil, že USA musí provést konkrétní akci proti povstalcům, pokud chtějí zabránit velkým tureckým vojenským operacím. Spojené státy se obávají, že by turecká invaze na sever Iráku destabilizovala jeden z jeho nejklidnějších regionů, na druhou stranu si však nechtějí pokazit vztahy se svým důležitým aliančním spojencem.

  Čtěte také:
  Turecko zaútočilo na Kurdy v Iráku
  Turecko zabilo 20 kurdských rebelů
  Turecko chce na severní Irák uvalit sankce

  Zdroj: Radio Netherlands (Holandsko)

  ---

  NATO: Finsko musí samo rozhodnout o vstupu do NATO
  Finsko, ne Rusko, by mělo rozhodnout, zda vstoupí do Severoatlantické aliance, prohlásil generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer. „Tato otázka je pouze na Finech,“ dodal.

  Minulý měsíc řekl ruský diplomat Vladimir Kozin, že možné členství Finska v NATO by bylo přímou vojenskou hrozbou pro jeho zemi. „Znám tyto argumenty, protože nejsou nové. Ale samozřejmě to bude Finsko a jeho obyvatelé, kteří rozhodnou za sebe, jakou zahraniční politiku chtějí vést. To nezáleží na Alianci ani na Rusku,“ zdůraznil Scheffer.

  Čtěte také:
  Rusko popřelo, že Finsko v NATO je hrozbou
  Rusko je „smířené“ se vstupem Finska do NATO

  Zdroj: China View (Čína)

  ---

  Velvyslanec USA: Na Ukrajině je nutná debata o NATO
  Zvláštní velvyslanec USA na Ukrajině William Taylor se domnívá, že zvažování otázky možného vstupu Ukrajiny do NATO potrvá jeden až dva roky. Taylor to prohlásil na diskusi se studenty kyjevské univerzity.

  Po uplynutí doby, během které proběhne debata o členství v Alianci a informační kampaně, si Ukrajinci ujasní, co vlastně Severoatlantická aliance je. Poté bude moci ukrajinská vláda podat přihlášku pro přistoupení země do Aliance.

  Taylor poznamenal, že mezi obyvateli Ukrajiny panují rozdílné názory ohledně Severoatlantické aliance, ale rozhodnutí o připojení se do jejích struktur musí učinit oni, ne Evropa nebo Rusko.

  Čtěte také:
  Ukrajina si sama rozhodne o svém členství
  Juščenko znovu potvrdil směřování Ukrajiny do NATO

  Zdroj: Trend News (Ázerbájdžán)

  ---

  Německo čelí problémům se starými letouny Transall
  Více než polovina německých vojenských transportních letadel Transall je neschopná dlouhých letů, což znemožňuje přepravu německých vojáků do Afghánistánu. S touto zprávou přišel list Handelsblatt, jenž se opírá o zdroje z leteckého průmyslu, podle kterých je velmi těžké najít náhradní díly pro tato letadla. Některá z nich jsou více než čtyřicet let stará a musí být opravována kvůli korozi.

  Německé ministerstvo obrany s tímto tvrzením nesouhlasí. Podle jeho údajů je 70 % letadel provozuschopných, což je ve shodě s požadavky NATO, a pouze „neznámý počet“ podstupuje opravářské práce. 

  Německo plánovalo nahradit letadla Transall novými Airbusy A400M do roku 2014, nicméně již teď se ví, že dodávka prvních kusů, původně plánovaná na rok 2010, bude nejméně o dva roky zpožděna kvůli technickým problémům. Německo si objednalo šedesát kusů těchto nových Airbusů v celkové ceně 8,6 miliard euro.

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  V Charkově a Lvově proběhnou Dny NATO
  Na lvovském Institutu pozemních vojsk a charkovské Univerzitě vzdušných sil proběhnou ve dnech 4. až 7. listopadu Dny NATO. Tato akce, jejíž konání nařídil ukrajinský premiér,  se uskuteční v souladu s Cílovým plánem mezi NATO a Ukrajinou pro rok 2007 a letošním Pracovním plánem ukrajinsko-aliančního vojenského výboru. Ukrajina letos slaví desáté výročí podepsání Charty zvláštního přátelství se Severoatlantickou aliancí.

  Dny NATO proběhnou za podpory představitelů Strategického velitelství NATO pro transformaci, ukrajinského ministerstva zahraničí a kanceláře vojenského představitele Ukrajiny při NATO. Jejich cílem je zvýšit povědomí studentů a zaměstnanců výše zmíněných institucí vyššího vzdělávání o strukturách a cílech Severoatlantické aliance.

  Čtěte také:
  V Tbilisi byly zahájeny Dny NATO
  Timošenková kritizovala Juščenka kvůli NATO

  Zdroj: UNIAN (Ukrajina)

  ---

  Vláda Ázerbájdžánu se musí ohlížet na názor veřejnosti
  Ázerbájdžánská vláda by měla brát ohled na názor veřejnosti předtím, než učiní rozhodnutí o přistoupení země do NATO, řekla Despina-Ino Afentouli, koordinátorka NATO pro jižní Kavkaz, na konferenci o spolupráci mezi civilní společností a státními orgány v otázce integrace Ázerbájdžánu do euroatlantického regionu.

  Integrace Ázerbájdžánu do NATO byla zmíněna na konferenci realizované Severoatlantickou aliancí, tureckým velvyslanectvím v Ázerbájdžánu a Asociací evropských právníků.

  Čtěte také:
  Ázerbájdžán jednal s NATO o členství

  Zdroj: Trend News (Ázerbájdžán)

   


   

  epl natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media