natoaktual.cz

SPECIÁL: Víme, co máme

Pilotní série projektu na podporu
domácího obranného průmyslu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Bundeswehr získal nový pozorovací letoun

  21. června 2019  16:40
  A319 a dvojice strojů Gripen českého letectva při slavnostním průletu ke vzniku Československa na Dnech NATO v Ostravě | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Bundeswehr získal nový pozorovací letoun

  Německá ministryně obrany Ursula von der Leyen převzala nový pozorovací letoun, který bude sloužit německé armádě. Vojensky uzpůsobený letoun Airbus A319 bude provádět pozorovací lety v rámci smlouvy „Open Skies“, na jejímž základě probíhají pozorovací lety mezi státy Severoatlantické aliance a bývalé Varšavské smlouvy.

  Letoun A319 má mimořádně dlouhý dolet, který mu dovoluje přelety nad Ruskem bez přistání. Také se jedná o první letoun tohoto typu, který využívá infračervenou technologii.

  Kam dál?
  Technická závada opět zdržela letoun německé vládní letky (20.5. 2019)

  Zdroj: Welt (Německo)

  ---

  Izraelský laserový systém bude chránit transportní letouny NATO

  Laserový systém izraelské společnosti Elbit Systems bude od roku 2020 využíván k ochraně letounů Severoatlantické aliance před raketami s infračerveným naváděním. Systém nazývaný „J-Music“ bude chránit mezinárodní letku víceúčelových tankerů a transportních letounů (MMF) NATO. Pro testovací účely byl systém integrován do letounů A330 a během cvičných letů se byl schopen ubránit různorodým hrozbám.

  „Věřím, že efektivní spolupráce s našimi partnery z programu MMF bude základem pro další projekty,“ uvedl Elad Aharonson z Elbit Systems. Na základě úspěšné spolupráce s MMF NATO již projevilo zájem o J-Music i německé letectvo.

  Kam dál?
  Letouny NATO bude chránit laserový systém z Izraele (19.6. 2019)

  Zdroj: JNS (Izrael)

  ---

  Nový vojenský transportér Volvo umí jezdit i do stran

  Společnost Volvo odhalila nové lehké obrněné vozidlo, které se může pohybovat i do stran díky pohonu na přední a zadní kola, která se mohou otáčet nezávisle na sobě. Vozidlo s názvem Scarabee je určeno pro francouzskou armádu. Scarabee je oproti podobným vozidlům lehčí, a tudíž i rychlejší. Mělo by být také odolnější proti střelbě, minám a výbušným zařízením.

  Vozidlo se dokáže otočit o 90 stupňů pohybem do strany, nikoliv pouze vpřed a vzad jako u běžných vozidel. „Takto se můžete přiblížit k nepříteli, aniž byste se k němu otočili zády či přímo čelem,“ uvedl mluvčí společnosti Volvo.

  Kam dál?
  Je na čase vybrat nástupce letounů AWACS (17.6. 2019)

  Zdroj: Interesting Engineering (USA)

  ---

  Armáda USA se potýká s bílými nacionalisty ve službě

  Americká armáda se potýká s bílými nacionalisty ve svých řadách. Minulý měsíc propustila námořní pěchota jednoho ze svých členů, kvůli jeho vazbám na extremistické hnutí Identity Evropa a účasti na nacionalistických akcích. „V námořní pěchotě není místo pro rasovou nenávist a extremismus,“ vysvětlil major Roger Hollenbeck propuštění tohoto člena.

  Naopak Národní garda ze svých řad nevyloučila člena, který měl vazby na stejné hnutí. Tento vojín se zřekl svého spojení se skupinou Identity Evropa a byl proškolen v armádních pravidlech týkajících se extremismu.

  Kam dál?
  Bundeswehr propustil více pravicových extrémistů, než dříve uvedl (11.3. 2019)

  Zdroj: Yahoo News (USA)

  --

  Trump povolil odstřelování Íránu a následně ho odvolal

  Americký prezident Donald Trump povolil cílené odstřelování Íránu a následně ho odvolal, uvádí americká média. Operace na doporučení Pentagonu měla být odpovědí na sestřelení amerického dronu nad Hormuzským průlivem. Letadla i lodě byla údajně připravena k útoku, ale žádný výstřel nevyšel.

  Írán tvrdí, že má důkazy o narušení svého vzdušného prostoru sestřeleným dronem a vznesl stížnost k OSN. Mezitím předsedkyně amerického kongresu Nancy Pelosi žádá „strategickou a chytrou“ odpověď, jelikož podle ní americký lid „nemá chuť“ na válku.

  Kam dál?
  Írán sestřelil dron amerického námořnictva (20.6. 2019)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  kpa; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu