Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Bundeswehr uvažuje o nákupu stíhaček F-18 z USA

4. října 2019  14:23
Letoun F/A-18 Hornet finského letectva na Dnech NATO v Ostravě | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Bundeswehr uvažuje o nákupu stíhaček F-18 z USA

V roce 2025 budou muset německé ozbrojené síly vyřadit z provozu zhruba 90 letounů Tornado. Rozhodnutí o jejich náhradě záleží na nové ministryni obrany Annegret Kram-Karrenbauer.

Bývalá ministryně Ursula von der Leyen zařadila do užšího výběru novou verzi evropského letounu Eurofighter a stíhací letoun F-18 ze Spojených států, uvádí deník Süddeutsche Zeitung. Některé ze strojů se ovšem musí podílet na jaderném odstrašení – je tedy nutné, aby byly certifikovány pro nesení jaderných zbraní USA.

Ministerstvo obrany obdrželo z USA zprávu, že certifikace Eurofighteru by mohla trvat o tři až pět let déle než u stroje F-18, jehož starší série již byly otestovány, dodává deník. Z toho důvodu by bundeswehr mohl být nucen zvolit americkou techniku.

Kam dál?
Do Německa přijede 20 tisíc amerických vojáků na cvičení Defender 2020 (3.10. 2019)

Zdroj: Focus (Německo)

---

Více protitankových zbraní by pomohlo obraně Ukrajiny, míní SACEUR

Spojené státy by měly „pokročit dále“ a dodat více přenosných protitankových kompletů Javelin na Ukrajinu, tak zněla má rada Pentagonu, prohlásil vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě (SACEUR) Tod D. Wolters.

Věřím, že bezpečnostní situace na Ukrajině se „ustálila“ a je na „pozitivní trajektorii,“ dodal generál letectva. Jsme „připraveni od USA nakoupit k obranným účelům více kompletů Javelin,“ uvedl již dříve ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Systém Javelin posílil ukrajinské schopnosti v boji proti separatistům, nicméně někteří analytici se domnívají, že ve válce, která se ustálila na dělostřeleckých zákopech, příliš nezmůže.

Kam dál?
Ukrajina podepisuje klíčovou dohodu s proruskými separatisty (2.10. 2019)

Zdroj: Military Times (USA)

---

Rusko na Blízkém východě nabízí radary zachycující nadzvukové zbraně

Státům Blízkého východu Moskva prodává radary schopné odhalit naváděné střely a nadzvukové zbraně. Kreml oznámil prodej po zničujícím útoku, který měl být proti saúdským ropným zařízením veden bezpilotními prostředky a naváděnými střelami.

Z útoku, který byl zdánlivě veden rebely Huthi v Jemenu, obvinily Spojené státy a Saúdská Arábie Írán. Kontrakty na dodávku systémů Rezonans-NE již podepsalo více zemí, stanice budou zákazníkům dodány během jednoho a půl roku až dvou let, uvedl neidentifikovaný zdroj z ruské vlády. Odběrateli jsou „státy spřátelené s Ruskem.“

Kam dál?
USA pošlou 200 vojáků, radary a protiraketovou baterii do Saúdské Arábie (27.9. 2019)

Zdroj: Yahoo News (USA)

---

Letiště Prestwick se „vzdává“ poplatků za servis pro letouny sil USA

Přílety vojenských letounů Spojených států na státní letiště ve skotském Prestwicku byly údajně součástí zkoušek, jež měly zvýšit provoz na letišti a zajistit lukrativní obchodní vztahy s americkým ministerstvem obrany, uvádí deník The Scotsman.

Značně zadlužené letiště, které je předmětem vyšetřování Kongresu USA pro finanční vazby mezi americkou armádou, Prestwickem a nedalekým hotelovým resortem prezidenta Donalda Trumpa, se mělo vzdát servisních poplatků za několik set letů z různých odnoží ozbrojených sil USA. Náklady pro letiště, a ve výsledku skotské daňové poplatníky, dosáhnou sedmimístné cifry, vysvětluje zdroj obeznámený se záležitostmi armády USA v Prestwicku.

Kam dál?
Armáda USA utratila 17,2 milionu dolarů na letišti u Trumpova skotského hotelu (10.9. 2019)

Zdroj: The Scotsman (Velká Británie)

---

Gruzie hostí Severoatlantickou radu

Nejvyšší rozhodovací orgán Severoatlantické aliance do Gruzie přicestoval na dvoudenní návštěvu, která zahrnuje schůzku komise NATO-Gruzie s předsedou vlády Giorgim Gachariou.

Alianční návštěva symbolizuje „pokračující závazek ke Gruzii,“ uvedla náměstkyně generálního tajemníka NATO Rose Gottemoeller. „Jedná se také o příležitost oslavit pět let balíku významných opatření NATO-Gruzie, jenž představuje základní kámen naší podpory reformy gruzínských bezpečnostních a obranných sektorů a příprav Gruzie na členství v NATO,“ prohlásila Gottemoeller.

V roce 2008 se na summitu v Bukurešti členové NATO shodli, že Gruzie bude přizvána do Aliance, nicméně dosud nebylo stanoveno přesné datum.

Kam dál?
Lavrov: Pokud se Gruzie přidá k NATO, zhorší se vztahy s Ruskem (27.9. 2019)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR/USA)

voj; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.