natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Bundeswehr propustil více pravicových extrémistů, než dříve uvedl

  11. března 2019  17:24

  Německá ministryně obrany Ursula von der Leyen během návštěvy u speciální horské brigády v Bad Reichenhall | foto: Bundeswehr

  Bundeswehr propustil více pravicových extrémistů, než dříve uvedl

  Z německé armády muselo odejít více vojáků, kteří se hlásí k extrémní pravici, než vláda původně uvedla. Vojenská kontrarozvědka vyšetřující extremismus v bundeswehru přiznala, že parlamentu ve zprávě předložila nižší čísla. Ta se totiž týkala pouze „skutečně identifikovaných pravicových extrémistů“, kteří byli v roce 2018 jen čtyři. Ve skutečnosti jich z tohoto důvodu mělo být propuštěno dalších deset.

  Vojenská kontrarozvědka momentálně vyšetřuje 450 možných případů pravicového extremismu v německé armádě.

  „Nejsou to jen jednotlivé případy. Máme strukturální problém s extrémní pravicí v bundeswehru,“ prohlásila opoziční poslankyně Christine Buchholz, která kritizuje vládu za nepředložení úplných informací.

  Kam dál?
  Německému Bundeswehru chybí vybavení i lidé (30.1. 2019)

  Zdroj: Independent (Velká Británie)

  ---

  Erdogan: Nákup S-400 nemá nic společného s NATO

  Turecký nákup ruského raketového systému S-400 nesouvisí se Severoatlantickou aliancí, uvedl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. „Je jasné, proč Turecko kupuje tento systém vzdušné obrany a jak ho bude využívat,“ prohlásil Erdogan. Podle něj získání S-400 nemá nic společného ani s nákupem amerických stíhaček F-35. USA kritizují Turecko za tento krok, který podle nich zhorší vztahy mezi zeměmi NATO.

  „Tento problém se netýká S-400. Existuje, protože Turecko jedná podle vlastní vůle v regionálních záležitostech, především v Sýrii,“ uvedl Erdogan. Podle něj je nejdůležitější problém vyřešit pomocí zdravého rozumu a logiky.

  Kam dál?
  Scaparrotti doporučuje neprodávat letouny F-35 do Turecka (6.3. 2019)

  Zdroj: Hurriyet (Turecko)

  ---

  Pověst NATO se zlepšuje, Maďarsko si cení členství v něm, říká Orbán

  Severoatlantická aliance je stále více oceňována vzhledem ke „křehké bezpečnosti“ Evropy, prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán během oslav vstupu zemí Visegrádské čtyřky do NATO. Premiér v proslovu uvedl, že původní cíle NATO jako podpora míru, bezpečnosti a stability ve světě jsou stále platné.

  Zdůraznil také účast 692 maďarských vojáků na misích a oznámil zvýšení jejich počtu o 140. Maďarská armáda se podle něj potřebuje rozvíjet, „aby dokázala bránit Maďarsko a byla úspěšná také v NATO“.

  Kam dál?
  NATO vyjádřilo podporu Maďarsku kvůli ukrajinskému jazykovému zákonu (28.2. 2019)

  Zdroj: Hungary Today (Maďarsko)

  ---

  Ukrajinská vicepremiérka: Přítomnost NATO v Černém moři může zabránit ruské agresi

  Ukrajina nemůže spoléhat na ukončení ruské agrese, ale posílení přítomnosti Severoatlantické aliance v Černém moři by ji mohlo zastavit, domnívá se ukrajinská vicepremiérka Ivanna Klympuš-Cincadze. „Americké vůdčí postavení při posilování vojenské přítomnosti NATO v oblasti Černého moře je extrémně důležité,“ prohlásila vicepremiérka.

  Situace v Azovském a Černém moři, stejně jako zadržení ukrajinských námořníků Ruskem, podle ní vyžaduje větší pozornost USA. „Kreml popírá mezinárodní právo a bilaterální dohody. Takové chování si žádá zvýšený tlak na Rusko,“ uvedla Klympuš-Cincadze.

  Kam dál?
  Ukrajina žádá o podporu USA pro vstup do partnerského programu NATO (8.3. 2019)

  Zdroj: Unian (Ukrajina)

  ---

  Norsko obviňuje Rusko z rušení signálu armádních systémů

  Norská vláda odsoudila neustálé „elektronické obtěžování“ kritických komunikačních systémů ze strany Ruska. Norské ozbrojené síly proto zkoumají nové technologie, které by vojenské komunikační systémy lépe ochránily. Většina incidentů, kdy došlo k rušení signálu GPS, se stala v souvislosti s cvičeními norské armády spolu se Severoatlantickou aliancí.

  Norská zpravodajská služba uvedla rušení signálu jako národní riziko v každoroční zprávě pro vládu. „Tento typ vměšování je nepřijatelný, to je zcela jasné. Rusko musí zastavit tyto aktivity,“ prohlásil ministr obrany Frank Bakke-Jensen.

  Kam dál?
  Rušení signálu GPS při cvičení NATO je velkým problémem, říká Norsko (12.2. 2019)

  Zdroj: Defense News (USA)

  kpa; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media