natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Bulharský vzdušný prostor by v budoucnu mohly střežit letouny NATO

  15. ledna 2016  15:28

  Eurofighter Typhoon španělského letectva hlídkuje nad Pobaltím. Ilustrační foto. | foto: Litevské ministerstvo obrany

  Bulharský vzdušný prostor by v budoucnu mohly střežit letouny NATO

  Bulharský parlament v prvním čtení schválil dodatky zákona o obraně a ozbrojených silách, které umožňují, aby bulharský vzdušný prostor střežila letectva členských států Severoatlantické aliance. Celkem 122 poslanců se vyjádřilo pro schválení dodatků, 41 bylo proti a jeden poslanec se zdržel hlasování.

  Vzdušný prostor by si buď Bulhaři střežili sami, nebo v rámci společných hlídek mise air policing, uvedl bulharský ministr obrany Nikolaj Nenčev. Dodatky, které parlament schválil, však nepředpokládají, že by byl bulharský vzdušný prostor kompletně předán do rukou zahraničních letectev.

  Jakmile budou dodatky přijaty, Bulharsko si samo vybere, které země přizvat k ochraně svého vzdušného prostoru. Prozatím neformálně jednalo s Belgií, Nizozemskem, Itálií a Polskem.

  Kam dál?
  Bulharsko zakázalo průlety ruských letounů se zásobami pro Sýrii přes své území (9.9. 2015)

  Zdroj: Novinite (Bulharsko)

  ---

  Britský diplomat: V Sýrii může být míru dosaženo již letos

  Rok 2016 by mohl být rokem, kdy se situace v Sýrii obrátí k lepšímu, uvedl britský velvyslanec v OSN Matthew Rycroft. „Musíme tuto válku ukončit. Nepřestaneme, dokud ji neukončíme. Každý útok, ať už v Paříži, Jakartě, Istanbulu či kdekoli jinde zdvojnásobuje odhodlání mezinárodní komunity,“ dodal velvyslanec.

  Světové mocnosti se stále snaží prosadit diplomatické řešení tamní situace, ale prozatím se jim nepodařilo uspět. Rycroft však doufá, že koncem tohoto měsíce opět začnou mírová jednání v rakouské Vídni. Měly by se jich účastnit také Írán a Saúdská Arábie.

  Kam dál?
  Obama a Putin si telefonovali o Sýrii a o Ukrajině (14.1. 2016)

  Zdroj: CNN (USA)

  ---

  Turecko v odplatě za útok v Istanbulu zaútočilo na pozice IS

  Turecké pozemní jednotky začaly ostřelovat pozice organizace Islámský stát v Iráku a Sýrii. Jednalo se o odvetu za sebevražedný útok, který v Istanbulu zabil 10 německých turistů, informoval turecký premiér Ahmet Davutoglu. Podle něj při odvetném útoku na 500 stanovišť IS turecká armáda zabila přibližně 200 džihádistů. Prozatím však nebylo možné tato čísla nezávisle ověřit.

  „Budeme odhodlaně pokračovat v boji proti teroristům z organizace Islámský stát, a to dokud neopustí prostor tureckých hranic a dokud se budou i nadále chovat způsobem, který znehodnocuje jméno islámu,“ dodal Davutoglu. V souvislosti s bombovým útokem v Istanbulu Turci zatím zatkli sedm podezřelých.

  Kam dál?
  Útok na policejní stanici v Turecku si vyžádal několik mrtvých a zraněných (14.1. 2016)

  Zdroj: Yahoo News (USA)

  ---

  Německo chce posílit OBSE

  Zvyšme vzájemnou důvěru na půdě Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), vyzval německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier v souvislosti s krizí na starém kontinentě. „Jsem přesvědčen, že OBSE v těchto těžkých časech nejistoty a nových výzev potřebujeme,“ informoval.

  Německo v současné době této organizaci předsedá. Jedním z největších problémů letošního roku, se kterým se instituce musí vypořádat, je podle Steinmeiera konflikt na východní Ukrajině. „Nepotřebujeme dialog o dialogu, ale dialog, který neskrývá porušování hlavních závazků OBSE, například anexi ukrajinského poloostrova,“ dodal. Podle něj je Minský proces jediným způsobem, jak nalézt řešení krize na Ukrajině.

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  Afghánské letectvo obdrží od USA čtyři lehká bojová letadla

  Afghánské letectvo má dnes obdržet první várku lehkých bojových letadel od Spojených států amerických. Jedná se o dodávku čtyř letounů A-29 Super Tucano, která vyřeší nedostatek strojů schopných přímé letecké podpory pozemních jednotek. Letouny A-29 mohou plnit mnoho funkcí, afghánské letectvo díky nim bude schopné zvládat úkoly rekognoskace terénu ze vzduchu nebo podporovat protipovstalecké operace.

  Osm afghánských pilotů minulý rok ukončilo speciální výcvik v USA a měli by se brzy vrátit zpět do své vlasti. Do budoucna by Afghánci měli získat také 28 helikoptér MD-530F.

  Kam dál?
  Afghánské letectvo získá od USA osm dronů (26.11. 2015)

  Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

  gen; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media