natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Bulhaři poprvé získali zakázku od NATO

  7. září 2005  23:16

  Bulhaři poprvé získali zakázku od NATO
  Bulharská společnost Electron Progress bude Severoatlantické alianci dodávat unikátní vojenské vybavení, oznámila Bulharská národní televize. Díky této dohodě se Electron Progress stává jediným bulharským dodavatelem pro NATO. Výkonný ředitel firmy, Krasimir Pingelov a Dag Wilhemsen, generální ředitel agentury NATO pro velení, kontrolu a konzultace (NATO Command, Control and Consultation Agency), podepsali kontrakt v Bruselu.

  „Co se týče příležitostí, které nám tato dohoda přináší, můžeme říci, že nám umožní mnohem rychlejší přístup ke všem tendrům NATO. Budou zde větší příležitosti pro obchodování v NATO i v členských zemích,“ řekl Pingelov.

  Electron Progress upoutala pozornost NATO svou zkušeností s výrobou komunikačních a informačních systémů stejně tak jako vojenských velících center. Zařízení „Kometa“ vzbudilo značný zájem svou schopností zajistit ochranu před výbušninami, které mohou být dálkově odpáleny.

  Zdroj: Bulgarian News Network (Bulharsko)

  ---

  Alianční letecké síly AWACS mění velení
  Velitelství jednotek sil včasné výstrahy NATO AWACS (NATO Airborne Early Warning and Control Force - AWACS) a Komponentu E-3A dnes mění velitele při spojeném ceremoniálu v Geilenkirchenu v Německu.

  Velitel sil AWACS, americký generálmajor Gary A. Winterberger odejde z aktivní služby a bude nahrazen brigádním generálem Axelem R. Tüttelmannem z německých vzdušných sil. Generál Tüttelmann, který je současným velitelem Komponentu E-3A, se přesune na velitelství sil AWACS v belgickém městě Mons. Komponent E-3A též dostane nového velitele, jakmile brigádní generál Stephen D. Schmidt z amerických vzdušných sil převezme velení mnohonárodní letecké jednotky se sídlem v Geilenkirchenu.

  Alianční jednotky AWACS sestávají ze dvou částí, z komponentu E-3A v Geilenkirchenu a komponentu E-3D královského letectva (Royal Air Force) v britském Waddingtonu. Komponent E-3D je složen výhradně z Britů, Komponent E-3A je jedinou mnohonárodní leteckou jednotkou NATO s posádkami 12 národů.

  Čtěte také na natoaktual.cz:
  (31.8.2005)
  Do Iráku vyslala AWACSy nakonec Británie

  Zdroj: NATO (Brusel)

  ---

  Boeing se bude ucházet o zakázku pro NATO
  Severoatlantická aliance vypíše koncem letošního roku konkurz na společnost, která pro ni dodá integrační zařízení pro systémy raketové obrany. Mezi hlavní uchazeče patří konsorcium firem vedené společností Boeing.

  "Smyslem takového zařízení je umožnit společné použití různých obranných raketových systémů jednotlivých členských zemí NATO," řekl Mitch Kugler, ředitel strategické iniciativy pro raketovou obranu firmy Boeing.

  Kugler řekl, že tým vedený Boeingem zahrnuje společnosti s velkým rozsahem odborných znalostí na obou stranách Atlantiku. Uvedl, že návrh týmu umožní alianci uspokojit své potřeby, aniž by narušovala svůj rozpočet.

  Zdroj:Market Watch (USA)

  ---

  Irácká armáda přebírá kontrolu nad Nadžafem
  Američtí vojáci se v úterý stáhli z města Nadžaf v jižním Iráku. Je to první krok ve vojenských snahách Američanů stahovat se z městských center a předávat pravomoc iráckým jednotkám. Američtí velitelé formálně předali kontrolu nad americkou základnou na okraji Nadžafu, svatého města ležícího asi 160 km jižně od Bagdádu, které loni zažilo prudké boje. „Irácká armáda v regionu operuje úspěšně,“ řekl podplukovník James Oliver, velitel rušící se základny, když při ceremoniálu předával klíč k základně. „Jsou plně nezávislí a schopní reakce na všechny bezpečnostní potřeby. Jsme zde nyní pouze jako poradci,“ uvedl.

  Stažení je však částečně symbolické, protože americké síly si ponechají početné  jednotky na základně Duke vzdálené asi 32 km. Přesto však je tento krok důležitým psychologickým bodem, protože americká vojenská přítomnost v iráckém nejsvatějším městě byla dlouho trnem v oku šíitům v Iráku i jinde na světě.

  Přes Oliverovo prohlášení, že USA zůstanou pouze ve funkci poradců, několik iráckých vojáků řeklo, že počítá s pokračováním pravidelných amerických hlídek v Nadžafu. Někteří nadžafští obyvatelé vyjádřili naději, že američtí vojáci budou hlídkovat delší dobu. Úplné americké stažení z Nadžafu by mohlo způsobit násilná utkání mezi různými šíitskými frakcemi uvnitř policie a armády, uvedl Haidar Sajid Salman, vlastník papírnictví ve městě.

  Zdroj: Los Angeles Times (USA)

  ---

  EU chválí úsilí Africké Unie v Dárfúru
  Evropská unie velmi kladně hodnotí, že mise Africké Unie v Súdánu již probíhá, a může tak podávat přímé informace týkající se její funkce a aktivit. Pekka Haavisto, zvláštní představitel EU v Dárfúru, řekl novinářům, že jeho návštěva v tomto súdánském západním regionu na něj velmi zapůsobila. Podle něj složky vojenské i civilní policie dělají znamenitou práci.

  Ohledně problému násilím vysídlených lidí Haavisto uvedl, že jejich ochrana je zásadní a pochválil mírové jednotky AU za úsilí, které v táborech, kde jsou tito lidé umístěni, vyvíjejí. Mezi jejich aktivitami figuruje například povzbuzování a nabádání těchto lidí k ohlášení zločinů a jiných přestupků zákona. Podotkl též, že pro EU je podpora mise Africké Unie v Súdánu velkou prioritou a zdůraznil, že pokud bude dosaženo mírové dohody v Abudže, její uskutečňování a dohled budou pro misi Africké Unie další výzvou.

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  jnd natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media