natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Britští vojáci připravují masivní nasazení amerických sil v Evropě

  9. března 2020  15:38

  Ilustrační foto. | foto: DVIDS

  Britští vojáci připravují masivní nasazení amerických sil v Evropě

  Britští královští inženýři, jedna z částí britské armády, hrají klíčovou roli při přípravě cvičení Severoatlantické aliance Defender Europe 20, kterého se zúčastní přes dvacet tisíc amerických vojáků. Inženýři mají na starost přesun sil přes řeky a mokřady, k čemuž využívají obojživelnou techniku, stavění mostů i převoz po vodě. Alianční představitelé je proto navštívili v místě jejich činnosti v severním Německu.

  „Důležitou a velmi aktuální součástí plánování letošního cvičení Defender Europe 20 je přechod velkých řek a rozsáhlých mokřad,“ uvedl britský major Andrew Smith. Obojživelná technika by měla být interoperabilní i s dalšími armádami NATO.

  Kam dál?
  NATO se připravuje na masivní vojenské cvičení Defender Europe (5.2. 2020)

  Zdroj: Business Insider (USA)

  ---

  Vojenského cvičení v severním Finsku se účastní vojáci ze sedmi zemí

  Vojenského cvičení v severofinském Laponsku se účastní až 740 vojáků ze sedmi zemí severní Evropy. Cvičení s názvem Northern Griffin 2020 má za cíl posílení interoperability v mrazivých podmínkách. Vojáci z Finska, Švédska, Norska, Litvy, Nizozemska, Polska a Velké Británie při něm musí plnit průzkumné a bojové úkoly v divoké přírodě. Piloti helikoptér zase cvičí přistávání za tmy a ve sněhu.

  V letošním roce se do cvičení nezapojily Spojené státy, které vyslaly jen pozorovatele, stejně jako Francie. Ve stejné době bude probíhat cvičení Severoatlantické aliance Cold Response v Norsku. Finští vojáci se cvičení v Norsku nakonec nezúčastní, kvůli obavám z nákazy koronavirem.

  Kam dál?
  Ukrajina se zajímá o finské partnerství s NATO (4.3. 2020)

  Zdroj: The Barents Observer (Norsko)

  ---

  Koronavirus: USA zřizují karanténu na vojenských základnách a ruší přesuny vojáků do Jižní Koreje a Itálie

  Pasažéři z vyhlídkové lodi Grand Princess, zasažené koronavirem, budou muset podstoupit čtrnáctidenní karanténu na amerických vojenských základnách. Zdravotnický personál bude během jejich pobytu monitorovat, zda nevykazují známky nákazy. Ke karanténě budou využity základny v Kalifornii, Texasu a Georgii. Americká loď Grand Princess má na palubě přes 3 500 lidí z 54 zemí, z nichž nejméně 21 bylo pozitivně testováno na koronavirus.

  Americká armáda mezitím vydala rozkaz, který zamezuje, aby se její příslušníci a jejich rodiny přesouvali mezi Jižní Koreou a USA. Stejné opatření platí i pro Itálii. Zákaz se týká i vojáků, kteří měli do Koreje přijet na plánované vojenské školení.

  Kam dál?
  Esper varuje velitele, aby nepřijímali překvapivá opatření proti koronaviru (3.4. 2020)

  Zdroj: Military Times (USA)

  ---

  USA zřídily novou pozici vyslance pro oblast Sahelu

  Spojené státy zřídily novou pozici zvláštního vyslance pro oblast afrického Sahelu, kvůli rostoucímu násilí ze strany extremistických skupin s vazbami na al-Káidu a organizaci Islámský stát. Vyslancem se stal Peter Pham, který od roku 2018 sloužil jako vyslanec pro oblast afrických Velkých jezer.

  „Sahel je jedním z míst na kontinentu, kde se situace nejvíce zhoršuje,“ uvedl mluvčí amerického ministerstva zahraničí. USA mají v současné době v Africe okolo šesti tisíc vojáků. Diskuze o možném snížení jejich počtu proto vyvolávají obavy.

  Kam dál?
  Snížení americké vojenské přítomnosti v Sahelu budí obavy (3.4. 2020)

  Zdroj: Reuters (USA)

  ---

  Zpráva SIPRI: Krize pohánějí globální zbrojní trh

  Svět je zmítaný krizemi a obchod se zbraněmi kvete, ukázala zpráva švédského institutu SIPRI. Obchod se zbraněmi vzrostl v období 2015 až 2019 o 5 % oproti předešlým pěti rokům a o celých 20 % oproti období 2005 až 2009. Intenzita zbrojení se však mění napříč regiony. Například od roku 2015 bylo podle reportu prodáno 61 % všech zbraní do blízkovýchodních zemí.

  USA zůstávají největším vývozcem, následuje je Rusko, Francie, Německo a Čína. Otázku budí Německo, které se umístilo jako čtvrtý největší exportér zbraní na světě, i přes svou proklamovanou „přísnou zbrojní politiku“.

  Mezitím nejvíce zbraní míří do Saúdské Arábie, Indie či Egypta. Podle politologa Maxe Mutschlera je vývoz do mnoha zemí problematický „kvůli lidskoprávní situaci a válkám v sousedních zemích, jako je Jemen“.

  Kam dál?
  Saúdská Arábie žádá Německo, aby jí opět začalo dodávat zbraně (18.2. 2020)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  kpa; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media